Türk şirketi AVA & Co., Macaristan'da yatırım yapacak

  • Yazı boyutu
Türk şirketi AVA & Co., Macaristan'da yatırım yapacak

Türk şirketi AVA & Co., Macaristan'da yatırım yapacak

Türkiye'nin Otomotiv Yan Sanayi ve Metal Alaşımları Sektörünün önde gelen holdinglerinden biri olan Koçkaya Holding'in bünyesinde yer alan AVA & Co. Macaristan'da büyük ölçekli yatırım yapmak kararı aldı.
     Koçkaya Holding'in ortaklarından ve AVA & Co'nun kurucusu Alpaslan Kaya Macaristan'daki yatırımlarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
     Koçkaya Holding'e bağlı Kale Balata ve Kale Oto Radyatör firmalarının ürünleri ile Macaristan pazarına 2010 yılında girdiklerini belirten Kaya, kısa sürede Macaristan yedek parça sektöründe yüzde 30'luk bir pazar payına sahip olduklarını belirtti. Kaya, 2011 yılında tarım sektörüne giren şirketlerinin Macaristan merkezli organik gübre üreticisi Terra firması ile ortaklık kurduklarını ve üretime geçtiklerini açıkladı.
     2013 yılında ise yeni yatırımlar için harekete geçtiklerini ifade eden Alpaslan Kaya, ilk etapta başkent Budapeşte ve Tokaj şehrinde 5 yıldızlı otel yapmak istediklerini, son yatırımlarıyla ilgili olarak Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi Kemal Gür'le bir araya gelerek konuyu müzakere ettiklerini açıkladı.
     Büyükelçi Kemal Gür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AVA & Co. Group'un Macaristan'da çok başarılı işler yaparak Türklerin gururu olduğunu, Alpaslan Kaya'dan bu ülkede başka yatırımlar yapma kararı almasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.
     Türk ve Macar ırkının akraba olduğunu söyleyen Büyükelçi Gür, son yıllarda iki ülke arasında mükemmel olan ilişkilerin ekonomik olarak da üst seviyelere taşınması için gayret gösterdiklerini, AVA & Co.'un yatırım kararının kendilerini sevindirdiğini kaydetti.
     Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ise, Avrupa Birliği'nden Macaristan'daki bazı kalkınmamış bölgelere teşvik verildiğini, AVA & Co'nun bu teşvikleri değerlendirmek istediğini, Macar devletinin AVA & Co'ya tam destek vereceğini açıkladı.
     AVA & Co. Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Kaya, AB üyesi Macaristan'ın coğrafya olarak Avrupa'nın tam ortasında bir ülke olduğunu, Macaristan'da yapacakları yatırımlarla diğer Avrupa ülkelerine de rahat bir şekilde ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.
     Dünya otomotiv devleri Alman AUDİ ve Mercedes'in, yanı sıra Japon Suzuki'nin de Macaristan'da üretimlerinin olduğunu belirten Kaya, bu şirketlerin ürettikleri otomobillerin fren balatalarını, radyatörlerini ve klima sistemlerini kendilerinin temin etmesi için görüşmelerin devam ettiğini de kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir