Türk Petrol Kanunu Tasarısı -TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Kul: -"TPAO'nun da bu…

  • Yazı boyutu
Türk Petrol Kanunu Tasarısı
  -TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Kul:
  -"TPAO'nun da bu…

Türk Petrol Kanunu Tasarısı -TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Kul: -"TPAO'nun da bu alandaki rakipleri gibi özerk, entegre yapısı oluşmuş, riskler alabilen ve maddi imkanları kendisi kullanabilen bir şirkete dönüşmesi lazım"

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kul, "TPAO'nun da bu alandaki rakipleri gibi özerk, entegre yapısı oluşmuş, riskler alabilen ve maddi imkanları kendisi kullanabilen bir şirkete dönüşmesi lazım" dedi.
     TMMOB'ye bağlı Petrol Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri odaları ile Türkiye Petrol Jeologları Derneği ve Petrol-İş Sendikası, Türk Petrol Kanunu Tasarısı ile ilgili JW Marriott Otel'de ortak basın toplantısı düzenledi.
     TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kul, buradaki konuşmasında, Türk Petrol Kanunu Tasarısı'nın komisyonda kabul edilerek görüşülmek üzere Genel Kurul'a gönderildiğini anımsatarak, komisyonda tasarının geneli üzerinde önerilerini dile getirdiklerini, hazırlanan değişiklik önergelerinin reddedildiğini söyledi.
     TPAO'nun mevcut Petrol Kanunu'ndan doğan arama ve üretim haklarının olduğunu, burada TPAO'nun "devlet şirketi" ibaresinin bulunduğunu belirten Mehmet Kul, şöyle konuştu:
     "Yeni kanunla devlet adına ifadesi ortadan kaldırılıyor ve TPAO herhangi bir şirkete dönüşüyor. Bugün kurum, arama konusunda özel sektör ile açık şekilde rekabet ediyor. Üretimde ise 40 yıllık bir üretimin sonunda sahalar, devlet adına milli şirkete geri dönüyor. Yeni kanunla bu sahalar 40 yılın ardından müzayedeye çıkartılacak. İçi boşaltılan bir TPAO bu müzayede rakipleriyle nasıl yarışacak. TPAO'nun da bu alandaki rakipleri gibi özerk, entegre yapısı oluşmuş, riskler alabilen ve maddi imkanları kendisi kullanabilen bir şirkete dönüşmesi lazım."
     Mehmet Kul, Türk Petrol Kanun Tasarısı'nda milli menfaatler bölümünün kaldırılarak ülke menfaatinin gözetilmesi esasının yok sayıldığını iddia ederek, "milli menfaatler" ibaresinin yasa tasarısının sadece amaç maddesinde yer aldığını ancak maddelerde yer verilmediğini kaydetti.
     Bir şirketin sahip olabileceği arama ruhsat sayısındaki kısıtlamanın kaldırılmasıyla, bir şirketin tekel oluşturabilecek şekilde tüm ülkenin kara ve deniz alanlarında hak sahibi olması riskinin oluşturulduğunu ileri süren Kul, "Biz Karadeniz'i bakir olarak görüyoruz. Burada potansiyel olduğunu gören bir şirket, tüm ruhsatları toplayarak ufak harcamalarla burayı yılarca elinde tutabilir. Bu ülkenin önünü kapatmak demektir. Biran önce ülke kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasını ve burada devlet iradesinin hep olmasını istiyoruz" diye konuştu.
    
     -TPAO'nun petrol bulma oranı ortalamanın üzerinde-
    
     Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar da Türkiye'nin özellikle Güney Doğu ve Trakya'da ekonomik değeri olan hidro-karbon varlığına sahip olduğuna dikkati çekerek, kendi kaynaklarının yanında Türkiye'nin dünya petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 70'inin bulunduğu coğrafyanın da komşusu olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin bulunduğu bölge itibariyle güçlü milli bir petrol şirketine sahip olması gerektiğini savunan Bahtiyar,TPAO'nun Türkiye'de önemli işler yaptığını, ülkedeki petrol rezervinin yüzde 71'ini, doğalgazın ise yüzde 56'sını bulduğunu belirtti. Bahtiyar, "Kalan petrol rezervlerinin yüzde 75'i, kalan doğalgazın yüzde 53'ü TPAO'nun elinde. Dünya genelinde petrol bulma oranı yüzde 10 iken, TPAO'da bu oran yüzde 18'dir. Güney Doğu'da TPAO açtığı her iki kuyudan birinde petrol buluyor" dedi.
    
     -"İş bırakmanın hazırlıklarına şimdiden başlayacağız"-
    
     Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise TPAO'nun ülkenin en karlı şirketlerinden birisi olduğunu belirterek, kurumun sahip olduğu gelirlerin Hazine'ye aktarılması yerine yatırıma dönüştürülmesi gerektiğini savundu.
     TPAO'nun özerk bir yapıya kavuşturulmasını istediklerini ama bunun siyasilerin özerklik anlayışından farklı olduğunu ifade eden Öztaşkın, "Yeni bir yönetim modeli getirilmeli. Bu yapı içinde devlet, çalışanlar ve meslek odaları temsil edilmeli. Bu Petrol Kanunu ama Komisyonda da gördük ki bunun arkasından TPAO'nun kuruluş kanunu gelecektir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir