Türk otomotive ilk tahvil arzı

  • Yazı boyutu
Türk otomotive ilk tahvil arzı

Türkiye'de otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren Otokoç Otomotiv, 50 milyon lira nominal değerdeki Türk otomotiv sektörünün ilk tahvil ihracını borsa dışında nitelikli yatırımcılara yönelik gerçekleştirdi.

     Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de otomotiv perakendeciliğinin ve araç kiralama sektörünün faaliyet gösteren Otokoç Otomotiv, Türk Otomotiv sektörünün ilk tahvil arzını gerçekleştirdi. 50 milyon lira nominal değerdeki tahvil ihracı Garanti Yatırım Menkul Değerler AŞ aracılığıyla 11 Haziran'da borsa dışında nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirildiği kaydedildi.
     Açıklamada; tahvilin vadesi 1 yıl, faiz oranı ise hazine gösterge tahvili faizi yüzde +2,00 yıllık ek getiri olarak belirlendiği ve tahvil ihracının araç kiralama işindeki büyüme stratejisine destek sağlayacağı dile getirildi.
     Otokoç Otomotiv Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Dr. Önder Kutman, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, otomotiv sektörünün ilk tahvil ihracını gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, şunları ifade etti:
     "Tahvil ihracından sağlanan fonu özellikle, araç kiralama işimizdeki büyüme stratejimize destek sağlamak için kullanmayı hedefliyoruz. Borçlanma piyasasının derinleşmesi ve tahvil gibi banka kredisi dışındaki ürünlerin yaygınlaşması Otokoç Otomotiv gibi hızlı büyüyen şirketler açısından alternatif borçlanma fırsatları sunuyor. Bu konudaki olumlu gelişmelerin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğine inanıyoruz."
     Türk Otomotiv sektörünün ilk tahvil arzını gerçekleştirmiş olmanın yanı sıra Koç Grubu reel sektör firmaları arasında da bir ilke imza attıklarını belirten Kutman "Otokoç Otomotiv olarak sektörün lideri olma misyonumuzu hem Türk Otomotiv Sektörü'nde hem de Koç Grubu reel sektör firmaları arasında ilk tahvil ihracını gerçekleştirerek devam ettiriyoruz" dedi.
     Kutman, 2012 yılına iddialı yatırımlarla giren Otokoç Otomotiv'in yıl sonuna kadar toplamda 3 milyar liralık ciro elde etmeyi hedeflediğini bildirdi.


Bu haberi 236 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir