Türk-Mısır ekonomik ilişkileri

  • Yazı boyutu
Türk-Mısır ekonomik ilişkileri

Mısır'daki Türk yatırımları 50 bin kişilik istihdam yarattı.Türk-Mısır İşadamları Derneği İdare Meclis Başkanı Zeki Ekinci: "Türkiye-Mısır ticaret hacminde yüzde 19'luk bir artış olacak"

Türk-Mısır İşadamları Derneği (TÜMİAD) Başkanı Zeki Ekinci, Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin bu sene yüzde 19'luk bir artışla 5 milyar Amerikan Dolarına ulaşmasının beklendiğini kaydetti.
     Zeki Ekinci'nin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısır'daki Türk ticari yatırım hacmi bu sene 1.5 milyar dolara ulaştı. Ticaret hacminin, 5 yıl içerisinde 5 milyar dolar olmasını bekliyoruz " dedi.
     2003'ten bu yana Mısır'da yaşayan Türk işadamı Ekinci, Mısır'daki Türk yatırımlarının giderek arttığını vurguladı. Ekinci Türk girişimcilerin faaliyet gösterdiği iplik, tekstil, hazır giyim, yedek parça sektörlerinde halen 50 bin Mısırlının çalıştığını ifade etti.
     Ekinci, Türkiye'nin Mısır'a demir, çelik, hazır giyim, yedek parça ve kimyasal madde ihracatı yaparken, Mısır'ın ise Türkiye-ye kimyasal madde, gübre, iplik, tekstil, inşaat malzemeleri ve hazır giyim ihracatı yaptığını belirtti.
     Zeki Ekinci, Mısır'daki Türk yatırımcıların bürokratik ve güvenlik konularda sıkıntı yaşadıklarına işaret etti.
    
    
    


Bu haberi 448 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir