Türk markaları jenerik alan adı başvurusuna ilgi göstermedi

  • Yazı boyutu
Türk markaları jenerik alan adı başvurusuna ilgi göstermedi

Türk markaları jenerik alan adı başvurusuna ilgi göstermedi

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından geçen yıl kabul edilen yeni alan adı uygulamasına Türk markaları ilgi göstermedi.
     Deriş Patent ve Marka Acenteliği AŞ Marka Vekili Berrin Kalenderli, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni nesil alan adlarının 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağını belirterek, "Pek çok global marka jenerik alan adı için başvuru yapmışken, dünyada çok iyi bilinen ve tanınan Türk markalarının, jenerik alan adı başvurusu yapmamış olması oldukça üzücü. Bu durum, Türk şirketlerinin yeni jenerik alan dünyasının sağlayabileceği rekabet gücünün henüz farkına varmadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, ICANN'e ödenecek yüksek ücretler ve alan adı sicilinin çalıştırılması için 500 bin dolara kadar çıkabileceği öngörülen maliyetin de önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
     Ferrari, Microsoft, Nokia, Canon, Apple, Philips, Swatch, Toyota, Jaguar gibi markalarının yoğun ilgi gösterdiği uygulamaya, Türkiye'den sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Asia Green IT System Bilgisayar San. ve Tic. Ltd.Sti. başvuru yaptı.
     ICANN tarafından kabul edilen ".com", ".net" gibi alan isimleri yerine sektör veya marka adının kullanılmasını ön gören uygulamayla başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen firmalar, istedikleri her türlü alan adı uzantısına sahip olabilecek. Bu sayede firmalar, ".hotel" gibi jenerik alan uzantılarının yanı sıra, ".apple" gibi kendilerine ait alan adı uzantılarını da edinebilecek.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir