Türk Lirası'nın simgesinin nasıl kullanılacağı tartışıldı -"Rakamsal kullanımlarda Türk Lirası'nın…

  • Yazı boyutu
Türk Lirası'nın simgesinin nasıl kullanılacağı tartışıldı
  -"Rakamsal kullanımlarda Türk Lirası'nın…

Türk Lirası'nın simgesinin nasıl kullanılacağı tartışıldı -"Rakamsal kullanımlarda Türk Lirası'nın simgesi rakamın solunda olsun, metin içinde ise TL veya Türk Lirası ifadesi kullanılsın"

Türk Dil Kurumu'nda (TDK) düzenlenen "TL Simgesinin Kullanılmasıyla" ilgili toplantıdan, 'Rakamsal kullanımlarda Türk Lirası'nın simgesi rakamın solunda ve bitişik, metin içinde ise 'TL' veya 'Türk Lirası' ifadesi kullanılsın" tavsiyesi çıktı. Tavsiye, TDK'ya yazılı olarak sunulacak.
     TDK tarafından düzenlenen "TL Simgesinin Kullanılmasıyla İlgili Toplantı", TDK Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.
     Konferansta, Prof. Dr. Recep Toparlı, Prof. Dr. Cemal Yıldız, Doç. Dr. İbrahim Taş ve Hatice İlke Dölcel 'TL' simgesinin kullanımı ile ilgili görüşlerini bildirdi.
     Toplantıda söz alan Prof. Dr. Cemal Yıldız, "TL" simgesinin tanıtıldığı günden bugüne kadar pazardan mağazalara her kesimde kullanılmaya başladığına dikkati çekerek, vatandaşların yeni TL simgesine çok hızlı bir şekilde uyum sağladığını söyledi. Yıldız, "Türk dilinin yapısına uygun olarak ve diğer ülkelerin kendi para birimlerini kullanımlarına bakıldığında, simgenin rakamdan sonra gelebileceğini ancak bankacılık ve reklam sektörlerinde rakama vurgu yapmak için rakamdan önce gelebileceğini belirtmek isterim" dedi.
     Toplantının kapanış bölümünde konuşan Prof. Dr. Recep Toparlı da "TL" simgesinin kullanılmasıyla ilgili ortak görüşü şöyle özetledi:
     "Merkez Bankası'nın tavsiye niteliğindeki kararı uygun görüyoruz. Grafikte ve rakamlarda simge rakamın sol tarafında ve bitişik olarak kullanılacak. Metin içerisinde kullanıldığı zaman ise 'TL' veya 'Türk Lirası' şeklinde yazılacak. Metindeki kullanımdan sonra getirilecek ekler de ona göre yazılabilecek. Ayrıca simge rakamların sağ tarafında da kullanılabilecek.
     Toparlı, bu kararların tavsiye niteliğinde TDK'ya yazılı olarak beyan edileceğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir