Türk Kızılayı Bağışçıları Madalya Töreni -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

  • Yazı boyutu
Türk Kızılayı Bağışçıları Madalya Töreni
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

Türk Kızılayı Bağışçıları Madalya Töreni -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Türk Kızılayı yönetim çekişmesinden, menfaat kavgasından, siyasi malzeme olmaktan çıkarıldı" -"Bugün Türk Kızılayı, 60 ülkede yardım ve kurtarma operasyonlarını yapan, selden, depremlerden, yokluktan yoksulluktan ıstırap çeken toplumların imdadına yetişir bir kuruluş haline geldi" -"Geçen 10 yılda milli gelirde, ihracatta ve bölünmüş yollarda 3 kat; havacılıkta 5 kat artış oldu. Türkiye, iletişimde Afrika seviyesinden, Avrupa'nın ilk 10 ülkesi arasında ön sıralarda yer almayı başardı. Yüksek hızlı tren özlemiyle yanıp tutuşan Türkiye'nin dünyada 8., Avrupa'da 6. yüksek hızlı tren işleten ülke haline gelmesi sağlandı"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Kızılayı'nın yönetim çekişmesinden, menfaat kavgasından, siyasi malzeme olmaktan çıkarıldığını belirterek, "Bugün Türk Kızılayı, 60 ülkede yardım ve kurtarma operasyonlarını yapan, selden, depremlerden, yokluktan, yoksulluktan ıstırap çeken toplumların imdadına yetişir bir kuruluş haline geldi" dedi.
     Kızılay İstanbul Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türk Kızılayı Bağışçıları Madalya Töreni"nde konuşan Yıldırım, 1,5 asırlık geçmişi olan Kızılay'ın zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşamasına rağmen genelde kırmızı hilali bir merhamet, bir dostluk ve bir kardeşlik bayrağı olarak yedi denizde, beş kıtada dalgalandırmayı her zaman başardığını söyledi.
     Yıldırım, geçen on yılın ilk yıllarına bakıldığında Türkiye'de yaşanan sosyoekonomik sorunlardan dolayı bütün kurumların yara aldığını anımsatarak, "2000-2001 krizi herkesin moralini bozmuş ve geleceğe yönelik insanımızın da kurumlarımızın da ümitlerini yok etmiştir. Böyle bir ortamda AK Parti olarak göreve başladığımızda ülkemizin gelecek yıllara büyük hedefler koymasını, milletimize çok daha aydınlık bir gelecek vaadimizin gereği olarak kaybolan heyecanımızı tekrardan oluşturduk" diye konuştu.
     Bunu, güven ve istikrarla sağladıklarını anlatan Yıldırım, "Geçen 10 yılda milli gelirde, ihracatta ve bölünmüş yollarda 3 kat; havacılıkta 5 kat artış oldu. Türkiye, iletişimde Afrika seviyesinden Avrupa'nın ilk 10 ülkesi arasında ön sıralarda yer almayı başardı. Yüksek hızlı tren özlemiyle yıllardır yanıp tutuşan Türkiye'nin dünyada 8., Avrupa'da 6. yüksek hızlı tren işleten ülke haline gelmesi sağlandı" şeklinde konuştu.
     Türk Kızılayı'nın da, o günlerde yönetim zafiyeti nedeniyle, iç çekişmelerden dolayı itibarını neredeyse bitirme noktasına geldiğini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:
     "Başbakanımız bu kuruluşu, Türk insanın, Türk milletinin inancının, yardımseverliğinin, dardakine, zordakine kol kanat germenin bayrağını taşıyacak bir kuruluş haline getirmek için ne lazımsa onu yaptı. Türk Kızılayı yönetim çekişmesinden, menfaat kavgasından, siyasi malzeme olmaktan çıkarıldı ve bugün 60 ülkede yardım ve kurtarma operasyonlarını yapan, selden, depremlerden, yokluktan yoksulluktan ızdırap çeken toplumların imdadına yetişir bir kuruluş haline geldi"
     Yıldırım, Türk Kızılayı'nın Somali, Ache, İran, Yunanistan, Pakistan, Myanmar ile Afrika'nın birçok yerinde Türk Kızılayı'nın hizmet verdiğini vurguladı.
    
     -"Marmara depreminde gerkeli bilgiler 2 gün sonra alınabildi, Van depreminde ise 1 dakika bile iletişim kesilmedi"-
    
     Van depreminden 2-3 saat sonra Başbakan ve 6 bakanın Van ve Erciş'e ulaştığını anımsatan Yıldırım, "Türk Kızılayı'nın çadırları çoktan Van'a hareket ettirilmişti. Van havaalanı gece uçuşlara kapalı olmasına rağmen, aldığımız tedbirlere sabaha kadar uçakların biri indi biri kalktı. Türk Kızılayı ve Türkiye Cumhuriyeti Libya'da 2 günde 30 bin vatandaşını destan yazarcasına ateş çemberinden alıp, burnu bile kanamadan Türkiye'ye getiren, onun yanında 32 ülkenin de vatandaşını tahliye etti. İran'da deprem oluyor, daha İran'daki yetkililerin haberi olmadan, oraya intikal etmeden orada Türk Kızılayı'nı görüyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.
     Marmara depremini de Van depremini de yaşadığını belirten Yıldırım, "Devlet, Marmara depremiyle ilgili bilgileri maalesef ancak 2 gün sonra alabildi. Van depreminde 1 dakika bile iletişim kesilmedi. Türkiye'yi 25 bölgeye ayırarak yedek haberleşme sistemini kurmuştuk. Anında sistem devreye girdi. Bununla da kalmadık, bir mesaj yayımladık. Van ve Erciş'te cep telefonu abonesi olan herkese dedik ki, 'yardıma ihtiyacı olanlar 112'ye mesaj atsın'. Bu şekilde göçük altından 235 vatandaşımızı hemen çıkarttık. 1 yıl içerisinde Van'da 4 katrilyon yatırım yaparak, yeni bir Van ve Erciş kurduk" ifadelerini kullandı.
     Kızılay bağışçılarına verilen ödüllerin önemine işaret eden Yıldırım, "Onları ödüllendirdikçe, onların bağış yapma arzuları daha fazla artacak ve bu kervan daha da kararlı bir şekilde yürümeye devam edecek. Bu hayır kurumlarında menfaat yok, ihale yok, para-pul yok. Burada huzur var. Burada yardım etmenin verdiği bahtiyarlık var" dedi.
    
     -Kızılay Genel Başkan-
    
     Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lüfti Akar da, Kızılay olarak kendilerine emanet her kuruşun ve her bağışın takibini büyük bir hassasiyetle yaptıklarını belirterek, "Gerek yurt içinde gerek yurt dışında Türk Kızılayı büyük operasyonlar yapmaktadır. Somali kampanyasında 100 milyon liralık bağış, 50 milyon liralık ayni yardım topladık. İlaç, gıda, giyecek yardımlarını gemilerle Somali'ye götürdük. Açlıktan ölen çocuklara mama olarak götürdük. 267 bin kişilik çadır kent kurduk. Her gün 10 bin kişiye sıcak sıcak yemek dağıtıyoruz. Somali'de kentsel dönüşüm yapıyoruz" bilgisini verdi.
     Akar, Suriye sınırında 150 bin kişilik çadır kentle hizmet verdiklerini, Myanmar'da, Van'da ve birçok yerde Türk Kızılayı'nın var olduğunu ifade ederek, "İHH, Deniz Feneri, Kimse Yok Mu Derneği gibi zamanında Kızılay ile rakipmiş gibi gösterilen, bir rekabet havası yaratılan tüm sivil toplum örgütlerini Türk Kızılayı olarak kucaklıyoruz. İyilik yolunda beraberce, kol kola, omuz omuza hizmet etmeyi öngörüyoruz" diye konuştu.
    
     -Ödüller-
    
     Törende Bakan Yıldırım ve AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya'ya, Kızılay'a desteklerinden dolayı altın madalya verildi.
     Kızılay kampanyaları ve diğer çalışmaları için bağışta bulunan 99 kuruluş ve firmanın temsilcilerinen ödüllendirildiği gecede, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği, Deniz Feneri Derneği, TASEV Endüstri Meslek Lisesi, TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği, Türk Ekonomi Bankası, Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Arçelik, Beşiktaş Futbol Takımı, Darüsselam Vakfı, Soyak Yapı, Pepsi Cola, Türk Hizmet ve Eğitim Vakfı, Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin de aralarında bulunduğu kuruluşlar ödüle layık görüldü.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir