Türk kablo şirketlerinin ABD'de pazar arayışı -İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri…

  • Yazı boyutu
Türk kablo şirketlerinin ABD'de pazar arayışı
  -İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri…

Türk kablo şirketlerinin ABD'de pazar arayışı -İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri üyesi kablo üreticileri yeni hedefi ABD pazarı -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku: -"Ne yapmak istediğini bilen iş adamlarımızla bu işi kotarmak ve mümkünse anında anlaşmalar imzalamak gerektiğine inanıyoruz"

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri üyesi (İMMİB) iş adamları ile birlikte, Türkiye'deki kablo üreticilerinin ihracatını artırmak amacıyla ABD'ye düzenlediği geziye katılıyor.
     Sektörün ABD'ye yönelik ihracatını artırmak için New York ve Chicago'da bir dizi görüşme planlayan Türk heyeti, Turkish Electro Technology (TET) tarafından New York Türkevi'nde verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda TET ve İMMİB üyeleri, kablo ihracatına ilişkin görüş alış verişinde bulundu.
     İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku da, yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin istenilen noktada olmadığını vurgulayarak, "Yeni bir anlayışla yola çıktık. Artık sektör bazında, ne yapmak istediğini bilen iş adamlarımızla bu işi kotarmak ve mümkünse anında anlaşmalar imzalamak gerektiğine inanıyoruz" dedi.
     Yeni kurdukları bu mekanizmanın yere çok sağlam bastığını söyleyen Yavuz Özutku, yol haritalarındaki aşamaları ise, ihtiyaç analizinin yapılması, analiz sonuçlarına göre eğitim ve danışmanlık hizmetleri satın alınması, ticari ilişkilerin başlatılması, ticari heyetlerin karşılıklı görüşmesi ve masaya oturarak anlaşma imzalaması şeklinde sıraladı.
     -"Türkiye, sektörde bölgesinin en büyüklerden biri"-
    
     İMMİB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kavaklıoğlu ise, Türkiye'nin kablo sektöründe Avrupa, Ortadağu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler'in de dahil olduğu bölgede üretim kapasitesi olarak en büyükler içerisinde yer aldığını söyledi.
     Türkiye kablo sektörü iç ve dış pazarda 5 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğüne sahipken, 2012 istatistiklerine göre, sektör ihracatının 2,4 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.
     Mehmet Kavaklıoğlu, "Avrupa, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Rusya ve Kuzey Afrika pazarlarında varız. Biz istiyoruz ki, yeni coğrafyalara da açılalım. Amerika dünyanın en büyük ekonomisi olarak aynı zamanda da en büyük kablo ithalatçısı. Ancak bizim Amerika'ya kablo ihracatımız 40 milyon dolar civarında" şeklinde konuştu.
    
     -"2023 ihracat hedefi 8 milyar dolar"-
    
     Son beş yılda pazarın genişlemediğini ve son yıllarda Türk firmaların aynı pazarda rekabete başladığını belirten Kavaklıoğlu, "Bu noktadan yola çıkarak yeni pazar arayışına girdik. 2,4 milyar dolar ihracatı olan bir sektör olarak ABD'ye 40 milyon dolarlık ihracat çok komik kalıyor.Bakanlığımızın verdiği destek doğrultusunda 2023 sektör ihracat hedefimizi 8 milyar dolar olarak belirledik" bilgisini verdi.
     Bu arada, New York ve Chicago'da pazar araştırmalarına 8 kablo firması katılıyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir