Türk kablo imalat sektörü Afrika'yla güldü -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: -"Afrika'da…

  • Yazı boyutu
Türk kablo imalat sektörü Afrika'yla güldü 
  -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer:
  -"Afrika'da…

Türk kablo imalat sektörü Afrika'yla güldü -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: -"Afrika'da gelişmekte olan, henüz hiç kablo girmeyen ya da elektriğin olmadığı bölgelere yapılan ihracat, Türk iş adamlarının yüzünü güldürüyor"

Dünya kablo ticaretinde son dönemde yaptığı atılımla yüzde 2'lik paya ulaşan Türk kablo imalatçıları, gelişmekte olan ve henüz enerji altyapı çalışmasına hiç girilmemiş Afrika ülkelerine yöneldi.
     Türk kablo sektörünün önemli merkezlerinden Denizli'de, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, AA muhabirine kablo imalat sektöründeki gelişimi anlattı.
     Denizli'de ana metal sektörlerden bakır ve kablo sanayisinin çok geliştiğini belirten Özer, ilden yapılan yıllık 3 milyar dolara yakın ihracatın üçte birinin de bu sektörden sağlandığına dikkati çekti
     Özer, genel olarak Türk kablo sektörünün önemli bir atılım içerisinde olduğunu ve bugün dünyanın 72 ülkesine kablo ihracatı yapıldığını dile getirerek, şunları söyledi:
     "Kablo imalatı, ülke ekonomisine önemli katma değer sağlamaktadır. Başta Irak olmak üzere, İsrail, Bulgaristan, Romanya, İtalya olmak üzere Amerika'dan Orta Asya'ya, Afrika'ya kadar kablo ihracatı yapıyoruz."
     Sadece Denizli'den yapılan kablo ihracatının, son 6 yıllık dönemde yaklaşık yüzde 100 artış gösterdiğini ve 520 milyon dolar seviyesinden bu yıl sonu itibariyle 1 milyar doları aşan bir noktaya gelmesinin beklendiğini anlatan Özer, sektörün bu gelişiminde kendisine yeni ve geniş pazar imkanları yaratmasının rol oynadığını ifade etti.
    
     -Afrika'yı Türk kabloları sarmaya başladı-
    
     Necdet Özer, Denizli'de kablo üretimi yapan firmaların, son dönemde Afrika ülkelerine yöneldiğini ve bu pazarda yer edinmeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
     "Tanzanya, Liberya, Gine, Gana gibi ülkelerde Denizli'den giden kablolar yer almaya başladı. Afrika'da gelişmekte olan, henüz hiç kablo girmeyen ya da elektriğin olmadığı bölgelere yapılan ihracat, Türk iş adamlarının yüzünü güldürüyor. Buradan giden kablocularımızın yüzde 100 ihracatının katlandığını gördük. Bundan sonra da Afrika ülkelerindeki gelişmenin, kablo sektörüne doğrudan talep olarak yansıyacağını görüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 232 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir