Türk iş adamlarından Ukrayna'ya örnek proje...

  • Yazı boyutu
Türk iş adamlarından Ukrayna'ya örnek proje...

Türk iş adamlarından Ukrayna'ya örnek proje...

Türk İşadamları, Türk -Ukrayna İşadamları Derneği'nin (TUİD) önderliğinde bir araya gelerek, Odessa'nın ikinci büyük yetimhanesi olan Solnisko Kimsesizler Yurdu'nun onarımını gerçekleştirdi.
     TUİD'ten yapılan açıklamaya göre, TUİD liderliğinde yapılan projeyle uygun şartlar altında barınma şansı bulamayan terk edilmiş Ukraynalı 110 çocuk güvenli ve konforlu bir yetimhaneye kavuştu.
     Projeye imza atan TUİD önümüzdeki dönemde de benzer projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. Ukrayna'da 700 Türk firması faaliyet gösterirken, Türk işadamlarının burada yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırımları bulunuyor.
     Solnisko Kimsesizler Yurdu'nun açılışında konuşan Türkiye'nin Ukrayna Büyükelçisi Mehmet Samsar, genelde iş adamlarının bir ülkede para kazanıp gittiğini ancak Türk iş adamlarının bunun aksine kazandıklarını o ülkenin halkı ve çocukları için harcadığına dikkati çekti.
     Bu tip yatırımların Türk insanının güzelliklerini yansıtacağını belirten Samsar, "Çocukların hiçbiri kendi tercihlerinden dolayı burada değil. Bizim görevimiz bu çocuklara yüzlerindeki gülümsemeyi yeniden kazandırmaktır. Bunun için işadamlarına teşekkür etmek istiyorum. Genelde iş adamları bir ülkeye gelip para kazanıp giderler, ancak TUİD burada Türk insanının yardımseverliğini ve merhametini en iyi şekilde göstermiştir. Burada kazandıklarını buranın halkı ve çocukları için harcadılar. Kendileriyle gurur duyuyorum. İşadamlarına bundan sonraki projelerinde biz de her türlü desteği vereceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Murat Aytaç ise, Türkiye'nin bilinirliğini artırmada Türk iş adamlarına büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. Bu anlamda Ukrayna'da sosyal yaşantıda da taşın altına ellerini koyduklarını ifade etti.
     Aytaç, "Son yıllarda gelişen ekonomik ilişkiler iki toplumu birbirine daha çok bağladı. Son sekiz senede TUİD olarak Ukrayna toplumuna belli projeler ile katkıda bulunduk. 200'e yaklaşan üye sayımızla katkılarımız daha da devam edecektir. Projenin gerçekleştirilmesindeki en büyük katkı sponsorlarımızındır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir