Türk iş adamları Bosna-Hersek'te incelemelerde bulundu

  • Yazı boyutu
Türk iş adamları Bosna-Hersek'te incelemelerde bulundu

Türk iş adamları Bosna-Hersek'te incelemelerde bulundu

Bosna-Hersek'in enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen Türk iş adamları, yatırım yapılabilecek yerlerde incelemelerde bulundu.
     Bosna-Hersek Federasyonu Enerji, Madencilik ve Sanayi Bakanı Erdal Trhuly'nin geçen sene Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında, Türkiye'den gelen iş adamları, Bosna-Hersek'in enerji yatırımı yapılabilecek nehir etrafındaki bölgeleri inceledi.
     Bakan Trhuly'nin Türkiye ziyaretine katılan eski Bosna Hersek Elektrik İşleri İdaresi Genel Müdürü ve enerji uzmanı Edhem Biçakçiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkeye geçtiğimiz ay Türkiye'den 3 potansiyel yatırımcı heyetinin geldiğinin, buradaki enerji sektörünün imkanları ile ilişkin incelemelerde bulunduğunu kaydetti.
     Biçakçiç, "Bu incelemeler sırasında Türkiye'den gelen iş adamları Bosna ve Krivaya nehirleri, Yayce kentinin yakındaki Rica bölgesini ve Donyi Vakuf kentinden geçen Vrbas Nehri üzerinde incelemeler yaptı. Enerji sektörü konusunda Bosna-Hersek'e çok büyük ilgi var, fakat şimdiye kadar somut bir anlaşma imzalanmadı. Bu konuda yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Başarılı olacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.
     Enerji kaynaklarının yüzde 50'si yenilebilir potansiyeline sahip olan Bosna-Hersek'in, küçük, orta ve büyük olmak üzere yaklaşık bin nehirli hidroenerji potansiyeline sahip olan bir ülke olduğunu hatırlatan Biçakçiç, "Uzmanlara göre, ülkedeki küçük hidrosantraller ile enerji sektörün potansiyelinin sadece yüzde 10'u kullanılıyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir