Türk - İngiliz İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Böylesine kaynaşmanın olduğu bir…

  • Yazı boyutu
Türk - İngiliz İş Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2)
  -"Böylesine kaynaşmanın olduğu bir…

Türk - İngiliz İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (2) -"Böylesine kaynaşmanın olduğu bir ortamda gelin Ortadoğu'da, Kafkas coğrafyasında, Afrika coğrafyasında birlikte çalışalım" -"Ortaklık yapacak birçok alanımız var. Türkiye sadece mal değil, hizmet ticaretinde de büyüyen bir ülke"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün Türkiye'nin birçok markasının İngiltere olduğunu belirterek, "İngiliz halkının bu markalara güveni her geçen gün daha da artıyor. Böylesine kaynaşmanın olduğu bir ortamda gelin Ortadoğu'da, Kafkas coğrafyasında, Afrika coğrafyasında birlikte çalışalım. Ortaklık yapacak birçok alanımız var. Türkiye sadece mal değil, hizmet ticaretinde de büyüyen bir ülke" dedi.
     Türk - İngiliz İş Forumu'nda konuşan Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 8,5, Avrupa ekonomisinin ise yüzde 1,5 büyüdüğünü anımsattı.
     Geçen yıl Türkiye AB üyesi olsaydı, Avrupa'nın yüzde 1,8 büyüyeceğini aktaran Çağlayan, "Bu Avrupa ekonomisinin daha az zarar görmesi, daha çabuk toparlanması ve Avrupa'da işsiz sayısının daha az olması demekti" dedi.
     Böyle bir Türkiye'nin Avrupa'ya yük mü, yoksa güç mü katacağını soran Çağlayan, Türkiye'nin 50 yıldır sürdürdüğü Avrupa mücadelesine devam edeceğini ifade etti.
     Gün geldiğinde Avrupa Birliği'ne girip girmemeye Türkiye'nin karar vereceğini aktaran Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bu gün çok yakın. Bunu ulusal düşüncelerle söylemiyorum. Bugün Türkiye geldiği nokta ile Avrupa için temiz hava sahasıdır, oksijen sahasıdır. İstanbul'dan Londra'ya 4 saatlik uçuş mesafesi ile istediğiniz kişiyi, istediğiniz malı gönderebilirsiniz. Benimle iddiaya girecek olan varsa gelsin. Ben size söz veriyorum, ben sizi buradan İngiltere'ye 2 saatte göndereceğim. Var mı iddiaya giren benimle- Saat 13:00'de sizi uçağa Bindireceğim, saat 15:00'te sizi Londra'ya indireceğim. 2 saat, saat farkı var, oradan kurtarıyorum. Dostum Lord Green'i buradan bindirip, 2 saatte Londra'ya göndereceğim. Size 2 saatlik tedarik mesafesi... Ben İngiltere ile akrabayım. Benim kardeşim sizlerin eniştesi. Böyle bir ortamda bu detayı gören İngiliz iş dünyasına teşekkürlerimi sunuyorum."
    
     -"Karşılıklı iki ülke bölgesel avantajlardan faydalanmalı"-
    
     İngiliz iş adamlarının Türkiye'ye yaptığı yatırımları yeterli bulmadığını anlatan Çağlayan, bu rakamın 6,5 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green'e 3. ülkelerde işbirliği yapılabileceğini ifade eden Çağlayan, karşılıklı iki ülkenin bölgesel avantajlarından faydalanmak gerektiğini belirtti.
     Çağlayan, Türk müteahhitlerin Türkmenistan'da her yıl 4 milyar dolarlık iş aldığını, bu ülkede yapılan inşaat ihalelerinin yüzde 95'inden fazlasını Türk müteahhitlerin aldığını kaydeden Çağlayan, şu an itibariyle Türk firmalarının Türkmenistan'da aldığı altyapı - üst yapı yatırımlarının 28,5 milyar dolara dayandığını dile getirdi.
     Türkiye'nin sadece Afrika'da 40 milyar dolar müteahhitlik işleri olduğunu vurgulayan Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "15 milyar dolara yakın Irak'ta, Ortadoğu'da. Şu anda firmalarımız Dubai metrosundan, Varşova metrosuna, Doha Havaalanı'na kadar birçok havaalanında altyapı - üst yapı işleri Türk müteahhitler tarafından yapılıyor. Bugün Türkiye'nin birçok markası İngiltere'dedir. İngiliz halkının bu markalara güveni her geçen gün daha da artıyor. Böylesine kaynaşmanın olduğu bir ortamda gelin Ortadoğu'da, Kafkas coğrafyasında, Afrika coğrafyasında birlikte çalışalım. Ortaklık yapacak birçok alanımız var. Türkiye sadece mal değil, hizmet ticaretinde de büyüyen bir ülke. Sağlık sektöründe, turizmde, eğitimde, bilişimde, yazılımda, dizi film gibi önemli sektörlerde önemli bir yapıya sahip. Bugün Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci kara taşıma filosuna sahip. Geçen yıl ülkemize sadece termal sağlık amaçlı gelen insan sayısı 500 bin. Geçen yıl ülkemize içinde 2,5 milyonu İngiliz dostlarımızın olduğu 31,5 milyon turist geldi. 25 milyar dolara yakın turizm gelirimiz var. Ben istatistiklerin bu konuda doğru olduğunu düşünmüyorum. Türkiye'nin turizm gelirinin 30 milyar dolardan daha fazla olduğunu düşünüyorum.
     Bizde 'Ayıptır söylemesi' derler. Biraz övünmek, biraz da karşıdakini mahcup etmemek için. Ayıptır söylemesi Türkiye turizmde İngiltere'yi bile geride bıraktı, kusura bakmayın. Avrupa'nın 4. büyük destinasyonu, dünyanın 6. destinasyonu Türkiye'de. Bu rakamlarda İngilizler'in büyük payı var çünkü 2,5 milyon İngiliz kardeşimiz Türkiye'ye geldi."
    
     -"Dünyanın en ucuz ve en kaliteli sağlık operasyonları Türkiye'de"-
    
     Dünyanın en ucuz ve en kaliteli sağlık operasyonlarının Türkiye'de olduğunu belirten Çağlayan, sağlık sektörüne yatırım yapan yatırımcıların yurt dışından getirdikleri yabancılar ile elde etmiş oldukları verginin yüzde 50'sini almadıklarını ifade etti.
     Sağlık, eğitim ve bilişim sektöründeki yatırımcılara döviz kazandırıcı alanlarda önemli teşvikler verdiklerini aktaran Çağlayan, "Menşei ne olursa olsun Türkiye'de sağlık merkezi kuranlara, dışardan getirdikleri her bir hastanın yol parasının yüzde 50'sini biz karşılıyoruz, bin doları geçmemek üzere. Çünkü Türkiye bu sektörlerde kapasitesi her geçen gün artan bir ülke. Bu konuda son derece önemli birliktelikler yapabiliriz. Dünyanın en iddialı teşvik sistemini hazırladık. Sizlerin menfaati açısından teşvik sistemimizi biraz daha detaylı incelemeye davet diyorum" şeklinde konuştu.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir