Türk - İngiliz İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"Bugün Avro Bölgesi'ndeki 17…

  • Yazı boyutu
Türk - İngiliz İş Forumu
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1)
  -"Bugün Avro Bölgesi'ndeki 17…

Türk - İngiliz İş Forumu -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: (1) -"Bugün Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sının 2008 küresel kriz öncesi döneme gelebildiği, ama 11 ülkenin hala kriz öncesi döneme gelemediği bir ortamda, Türkiye'nin ihracatı yüzde 12 arttı" -"Yapmış olduğumuz şey sihirbazlık değil. Bu Türkiye ekonomisinin, ihracatımızın, Türk sanayicisinin üstün performansının çok net bir göstergesi ve Türkiye'nin tüm dünya ile ticaret yapar olması. Bugün ihracat yapmadığımız dünyanın hiçbir ülkesi yok"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bugün Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sının 2008 küresel kriz öncesi döneme gelebildiğini, ama 11 ülkenin hala kriz öncesi döneme gelemediği bir ortamda, Türkiye'nin ihracatını yüzde 12 artırdığını belirterek, "Yapmış olduğumuz şey sihirbazlık değil. Bu Türkiye ekonomisinin, ihracatımızın, Türk sanayicisinin üstün performansının çok net bir göstergesi ve Türkiye'nin tüm dünya ile ticaret yapar olması. Bugün ihracat yapmadığımız dünyanın hiçbir ülkesi yok" dedi.
     Türk - İngiliz İş Forumu'nda konuşan Çağlayan, 2009 küresel krizinin bütün dünyanın aklını başına getirdiğini söyledi.
     Küresel krizden çıkışın küresel işbirliğinden geçtiğinin görüldüğünü aktaran Çağlayan, gerek kendisinin gerek diğer ülke bakanlarının her gün başka bir yetkili ile bir araya geldiğini ifade etti.
     Avrupa ekonomisinin daraldığı bir ortamda Türkiye ile İngiltere arasındaki işbirliğinin her geçen gün arttığını ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin 2011'de dış ticaretini yüzde 12 arttığını anımsattı.
     Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatı düşerken, İngiltere'ye olan ihracatının arttığını vurgulayan Çağlayan, karşılıklı olarak Avrupa'daki ve dünyadaki krize meydan okunduğunu dile getirdi.
     Bundan 10 yıl önce iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, geçen yıl bu rakamın 14 milyar dolara çıktığına dikkati çekerek, artışın 3,5 kattan fazla olduğunun altını çizdi.
     Küçülmelerin revize edildiği bir ortamda, Avrupa ekonomisinin binde yarım küçüldüğü bir ortamda Türkiye ekonomisinin kararlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini aktaran Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye'nin Avrupa'ya olan ihracatının düşmesi, Avrupa ekonomisinin içine girmiş olduğu darboğazın, sıkıntının ortaya çıkarmış olduğu bir sonuç. Bundan dolayı mutlu olduğumuzu söyleyemem. Ama Türkiye, ihracatını en fazla yapmış olduğu bölgedeki bu sıkıntıya rağmen, bu yıl ihracatını geçen yıla göre yüzde 12 artırmayı başarmış bir ülkedir. Ben ve Sayın Bakan (Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green) eski bir iş adamı. Şimdi size soruyorum; ihracat yapmış olduğunuz pazarların yüzde 75'inde ciddi siyasi ve ekonomik bunalımlar var. Hatta Avrupa'nın ruh dengesi bozulmuş. Nereye gideceği belli değil. Bugün Avro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin sadece 6'sının 2008 küresel kriz öncesi döneme gelebildiği, ama 11 ülkenin hala kriz öncesi döneme dahi dönemediği bir Avrupa'nın olduğu ortamda, bakın ihracatımızı yüzde 12 artırıyoruz. Yapmış olduğumuz şey sihirbazlık değil. Bu Türkiye ekonomisinin, ihracatımızın, Türk sanayicisinin üstün performansının çok net bir göstergesi ve Türkiye'nin tüm dünya ile ticaret yapar olması. Bugün ihracat yapmadığımız dünyanın hiçbir ülkesi yok. Dünyanın 246 gümrük bölgesine mal gönderiyoruz. Geçen yıl hizmet ticaretinde 40 milyar dolara yakın hizmet ihracatı gerçekleştirdik."
    
     -"Türk halkı İngiltere'nin AB'ye üyelik konusunda verdiği desteği unutmayacak"-
    
     Türk halkının hiçbir zaman İngiltere'nin AB'ye üyelik konusunda verdiği desteği unutmayacağını belirten Çağlayan, bundan dolayı her zaman Türk halkının İngiliz halkına müteşekkir olacağını söyledi.
     Bu konuda aklın yolunun bir olduğunu aktaran Çağlayan, Türkiye'nin 57 İslam ülkesi içinde İslamiyeti en mode yaşayan ülke olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin iş yapabilme ortamının kalitesini her geçen gün artırdığını vurgulayan Çağlayan, şu anda Türkiye'nin dünyada en güvenilir yatırım yapılabilen 13. ülke olduğunu dile getirdi.
     Bunun somut sonuçlarını gördüklerini kaydeden Çağlayan, 1923'ten 2003 yılına kadar Türkiye'ye gelen toplam doğrudan yabancı sermayenin sadece 14 kusür milyar dolar olduğunu anımsattı.
     Son 8 yıllık sürede ise bu rakamın 118,5 milyar dolar olduğuna işaret eden Çağlayan, 80 yılda gelenin 8 katından fazlasının 8 yılda geldiğini vurguladı.
     Bu yatırımın Türkiye'nin ekonomik istikrarına geldiğinin altını çizen Çağlayan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "18 milyon insanımız şu anda öğrenim görüyor. Her yıl 700 bin gencimiz üniversitelerden mezun oluyor. Türkiye iletişim ve ulaşım konusunda her türlü altyapıya sahip. İşgücü, arzı ve kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerden biri. Uluslararası yatırımcı bunlar için geliyor. Türkiye'nin başarısından emin oldukları için geliyorlar. Küresel krize meydan okurcasına ekonomisini büyüten, geliştiren, işsizliği düşüren bana 2. bir ülke sayabilir misiniz- Şu anda işsizlik yüzde 8. Avrupa ortalaması yüzde 10,5 ve önümüzdeki yıllar, Avrupa ekonomisinin başının daha da fazla derde geleceği yıllar. Yaş ortalamasının 45 olduğu bir coğrafyadan bahsediyorum sizlere. Üretmek için işçinin bulunmadığı, işini devretmek için ikinci, üçüncü jenerasyonun bulunmadığı bir Avrupa'dan bahsediyorum sizlere. Şu anki AB dönem başkanlığını yürüten ülkeyi tanımamakla birlikte, diğer 26 ülkeyi nasıl yönettiğini hayretler içinde karşılıyoruz. Şu anda AB Dönem Başkanlığını yapan bölgenin durumuna bakınca kendimizi üzülmekten alıkoyamıyoruz. Bugün AB'nin 27 üyesinden çok daha iyi bütçe performansına sahip bir Türkiye var. Bugün Avrupa'nın 23 ülkesinden çok daha az kamu borcu olan bir ülke var karşınızda. Maastricht Kriterleri'nin adeta yarısı seviyesine gelmiş, gerçekleştirmiş bir Türkiye var."
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir