Türk İngiliz İş Forumu -Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green: -"Türkiye'nin…

  • Yazı boyutu
Türk İngiliz İş Forumu
  -Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green:
  -"Türkiye'nin…

Türk İngiliz İş Forumu -Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green: -"Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin en büyük destekçisiyiz. Bu Türkiye'nin çıkarından ziyade AB'nin çıkarına olacaktır" -"Türkiye'den başka hiç bir ülkenin AB'nin büyüme ivmesine katkı sağlayacağı düşünülemez" -İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner: -"Pek çok ülke Türkiye'nin 2012 sonu için beklenen yüzde 3,2'lik büyüme tahminine ulaşsa sevinçten havalara uçar"

Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Green, Türkiye'ye stratejik bir ülke olarak baktıklarını belirterek, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin en büyük destekçisiyiz. Bu Türkiye'nin çıkarından ziyade AB'nin çıkarına olacaktır. Türkiye'den başka hiçbir ülkenin AB'nin büyüme ivmesine katkı sağlayacağı düşünülemez" dedi.
     Türk - İngiliz İş Forumu'nda konuşan Green, İstanbul'un sadece çok güzel bir şehir değil, aynı zamanda stratejik fırsatları barındıran bir yer olduğunu söyledi.
     İngiliz Hükümeti'nin de buna odaklandığını belirten Green, İngiliz şirketlerin üst düzey yöneticilerinin buraya gelmeye devam edeceğini ifade etti.
     Ülke olarak birinci dereceden önemli 4, ikinci dereceden önemli 15 ülke belirlediklerini anlatan Green, 4 ülkenin yer aldığı BRIC ülkelerine değindi. Lord Green, "Ama bu ülkeleri Brezilya, Hindistan, Çin ve Türkiye olarak belirledik. Yani dördüncüsü Rusya değil Türkiye" dedi.
     Türkiye'nin ticaret açısından bakıldığında çok büyük stratejik ortaklık fırsatı barındırdığını vurgulayan Green, buraya gelen İngiliz şirketlerinin gözlerinin açıldığını ve şaşırdığını ifade etti.
     İngiliz şirketlerini Türkiye'deki iş ortamının şaşırttığını vurgulayan Green, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Türkiye ekonomisi bu yıl yavaşlıyor ama büyümesi önümüzdeki yıllarda artacak. Büyüme rakamı yine de birçok ülkeye göre çok çok iyi. Birçok ülke yüzde 3,2'lik büyüme rakamını yakalasa iyi olurdu. Artık küçük şirketlerimiz de buraya geliyorlar, ortaklar arıyorlar. Ben bugün itibariyle 2 farklı delegasyona başkanlık ediyorum. Bu heyetlerde birçok sektör var. Türkiye'de büyük altyapı yatırım fırsatları var. Sadece büyükler değil, küçükler de iş yapacaklar. Buraya yerleşip uzun vadeli yatırım yapılmalı. Benim söylememe gerek yok, çantanızı alıp buraya gelmekten ziyade burada bir ortağınız olmalı. Buraya yatırım yapın ve bu yatırımlar uzun vadeli olsun. İstanbul gerçekten ilham veren bir şehir. Hem bölgesel, hem de küresel bir finans merkezi olmaya çalışıyor."
    
     -"Türkiye'yi en önemli 4 ülkeden biri olarak belirledik"-
    
     Türkiye'ye stratejik bir ülke olarak baktıklarını anlatan Green, "Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin en büyük destekçisiyiz. Bu Türkiye'nin çıkarından ziyade AB'nin çıkarına olacaktır. Türkiye'den başka hiçbir ülkenin AB'nin büyüme ivmesine katkı sağlayacağı düşünülemez" ifadelerini kullandı.
     İngiltere olarak Türkiye'yi Brezilya'nın yanına koyduklarını ve en önemli 4 ülkeden biri olarak belirlediklerini aktaran Green, İngiliz tüketicilerin yüzde 20'sinin Türk markası olan Beko ürünlerini kullandığını söyledi.
     Florance Nightingale Hastane Grubu'nun Londra'da hastane açacağı bilgisini veren Green, bu hastanenin Türk grubuna ait olduğunu birçok kişinin bilmediğini ifade etti.
    
     -"Türkiye'nin bulunduğu bölgede merkez olma rolünü destekliyoruz"-
    
     İngiltere'nin yeni İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner ise Türkiye'nin büyümede yumuşak inişe geçtiğini belirterek, pek çok ülkenin Türkiye'nin 2012 sonu için beklenen yüzde 3,2'lik büyüme tahminine ulaşsa sevinçten havalara uçacağını söyledi.
     Bugün birçok İngiliz şirketin İstanbul'a gelmesinin hiç de şaşırtıcı olmadığını aktaran Turner, konuşmasını şöyle tamamladı:
     "İngiltere, Türkiye'nin AB'ye üye olmasını her zaman destekleyen bir ülkedir. Türkiye'nin bulunduğu bölgede merkez olma rolünü de destekliyoruz. Türk şirketleri tüm bölgede aktif. Türkiye Kuzey Irak ve Libya'da son derece aktif. İngiliz şirketler bu pazarlarda Türk şirketlerle işbirliği yapmak istiyor. Türkiye 56 milyar dolarlık bir altyapı yatırımı yapacak. Bu çok ciddi bir fırsat. Türkiye son 10 yılda gayri safi yurtiçi hasılasını 3'e katladı. Bugünkü Türkiye'yi 10 yıl öncesi ile kıyaslarsanız, kıyas kabul etmiyor."
    
    
    

Bu haberi 88 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir