Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği -KTB Başkanı Ünlü: "Kanatlı et ile kırmızı et…

  • Yazı boyutu
Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği 
  -KTB Başkanı Ünlü: "Kanatlı et ile kırmızı et…

Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği -KTB Başkanı Ünlü: "Kanatlı et ile kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilmeyecek olması sucuğun kalitesini artıracak"

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü, kanatlı et ile kırmızı etin karıştırılarak ürün elde edemeyecek olmasının, sucuğun kalitesini artıracağını söyledi.
     Ünlü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca et ve et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği"nde ilgili firmalara verilen 3 aylık uyum süresinin dolmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, alınan kararın Kayserili sucuk üreticilerini sevindirdiğini söyledi.
     Bu kararın üreticilere 3 ay önce tebliğ edildiğini ve ellerindeki stokları erittiklerini ifade eden Ünlü, şöyle konuştu:
     "Merdiven altı üretim yapanların stokları tükenmediyse bunu da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetleyecek ve ürünlere karıştırılmasının önüne geçecek. Biz zaten karışım etten sucuk, salam ve sosis yapılmasını çok fazla tercih etmiyorduk. Bu durum sektörü öldürüyor, bizleri zor durumda bırakıyordu. Kanatlı et ile kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilmeyecek olması sucuğun kalitesini artıracak. Artık ürünler ya kırmızı etten, ya da tavuğun sökülmüş etinden yapılacak. Böyle bir karar alınmasından dolayı çok memnunuz. Zarar edecek olsak dahi kararı saygıyla karşılıyoruz."
     Kemikten sıyrılan etin de usulüne uygun olarak sıyrılarak ürüne karıştırılabileceğine dikkati çeken Ünlü, etin kemik kazınarak sıyrılmaması gerektiğini, böyle bir etin de sucuk, salam ve sosis yapımında kullanılamayacağını kaydetti.
    
    
     yayıncı: Şükran Yücel

Bu haberi 294 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir