Türk-Fransız Ticaret Derneği Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Donmuş olan…

  • Yazı boyutu
Türk-Fransız Ticaret Derneği Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Donmuş olan…

Türk-Fransız Ticaret Derneği Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Donmuş olan ilişkilerimizi tekrar derin dondurucudan çıkararak yeniden masaya koymuş olduğumuz bu dönemde çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz" - "Hollande'ın bu anlamda ülkemize yapacağı ziyaret son derece önemli" -"Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan ihracatının, toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 38'lere kadar düştü"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Donmuş olan ilişkilerimizi tekrar derin dondurucudan çıkararak yeniden masaya koymuş olduğumuz bu dönemde çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz" dedi.
     The Marmara Otel'de düzenlenen Türk-Fransız Ticaret Derneği'nin toplantısında Çağlayan, Türkiye ve Fransa'nın ilişkilerinde yeni bir başlangıç yapıldığını vurgulayarak, "Türkiye ve Fransa yeni bir sürece girdi. Donmuş olan ilişkilerimizi tekrar derin dondurucudan çıkararak yeniden masaya koymuş olduğumuz bu dönemde çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğiz. Hollande'ın (Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande) bu anlamda ülkemize yapacağı ziyaret son derece önemli" dedi.
     Çağlayan, yaklaşık 500 bin Türk vatandaşının hali hazırda Fransa'da yaşadığını ve ülkenin tüm alanlarında etkin bir rol aldığını belirterek, Fransız yatırımcıların da Türkiye'ye büyük güven duyduğunu kaydetti.
     Fransız işadamlarının toplam 6,1 milyar dolarlık yatırım ve 1.094 firma ile Türkiye'nin geleceğine yatırım yaptığına işaret eden Çağlayan, "Ekonomik meseleleri zaten hallettik biz. Ama maalesef Fransa zaman zaman üstüne vazife olmayan bazı konularda Türk haklının sabrının zorlatacak ve Türk halkını tedbir almaya yönlendirecek tepkileri de geçmişte kaydetmiştir. Ümit ediyorum ki inşallah bu dönem böyle hatalar olmayacak" diye konuştu.
     Hemen her yıl gündeme gelen sözde Ermeni soykırımı iddialarına değinen Çağlayan, "Ermeni meselesi Türkiye ile Fransa'nın, bizim yapabileceğimiz, çözebileceğimiz bir sorun değil. Bu tarihi bir mesele ve bunu da çözecek olan tarihçiler. Bu konuda Türkiye her zaman bütün kayıtlarımız sonuna kadar açık olduğunu ifade etmiştir" dedi.
     Çağlayan Türkiye ve Fransa arasındaki toplam ticaret hacminin 15 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatarak, her iki ülkenin toplam dış ticaret potansiyeli dikkate alındığında bu rakamın aşılması gerektiğini kaydetti.
     Türkiye'nin artık ihracatla büyüyen bir ülke haline geldiğine işaret eden Çağlayan, Türkiye'nin artık ihracatta büyümeyi, gelişmeyi kendisine genel özellik ve öncelik olarak tanımlamış bir ülke olduğunu kaydetti.
    
     -"Haksız gümrük vergilerine maruz bırakılıyoruz"-
    
     Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması'nın imzalandığı dönemde, birliğin başka ülkelerle imzaladığı anlaşmalara taraf olarak belirtilmemiş olmasının hata olduğunu vurgulayan Çağlayan, "AB'de aradan geçen bu 17 yılda o günkü yapılan yanlışı düzeltmek konusunda hiç adım atmamıştır. Bugün Avrupa ülkeleri başka bir ülke ile serbest ticaret anlaşmasının yaptıktan sonra, eğer o ülke isterse benimle serbest ticaret anlaşması imzalıyor" dedi.
     Güney Afrika, Meksika, Cezayir gibi birçok ülkenin hali hazırda Avrupa Birliği'ne gümrüksüz mal gönderebildiğini belirten Çağlayan, Türkiye'nin bu ülkelere yapmış olduğum ihracatta, bazı ürünlerde yüzde 20'den yüzde 90'a kadar haksız gümrük vergilerine maruz bırakıldığını vurguladı.
     Zafer Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Birkaç yıl önce ihracatımızın yüzde 48'ini Avrupa Birliği ülkelerine yapıyorduk. 10 yıl önce ihracatımızın yüzde 57'sini Avrupa kıtasına yapıyorduk. Küresel krizle beraber, Avrupa'nın şu anda içerisinde bulunduğu, bazı ülkelerin ciddi bir şekilde yaşadığı, daha belki 5-10 yıl daha yaşayacağı böyle bir kriz ortamında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan ihracatının, toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 38'lere kadar düştü.
     Eğer Türkiye 2011 yılında Avrupa Birliği'nin üyesi olan 28. ülke olmuş olsaydı, Avrupa ekonomisi o yıl yüzde 1 değil, yüzde 1,8 oranında büyürdü. AB ekonomisi yüzde 20 daha fazla büyürdü."
    
     -"Vize konusu zulme dönüştü"-
    
     Bakan Çağlayan, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye karşı uyguladığı vize rejiminin de haksız bir uygulama olduğunu belirterek, "Bugün Avrupa Birliği'nin vize konusunda Türkiye'ye yapmış olduğu uygulamayı insan hakları ihlali olarak görüyorum. Haksız rekabet olarak görüyorum. Ticarette teknik bir engel olarak görüyorum. Haksız bir uygulama olmanın ötesine geçmiş, zulme dönüşmüş bir engel olarak görüyorum. Avrupa Birliği benim iş adamıma vize uygulayacak, akademisyenime, sanatçıma, öğrencime vize uygulayacak, engel koyacak. Ama bunun yanı sıra aynı Avrupa Birliği Kanadalı'yı, Brezilyalı'yı, Güney Koreli'yi, Japon'a, Karadağlı'yı vizesiz kabul edecek. Bunun adı nedir biliyor musunuz- Vicdansızlık" şeklinde konuştu.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanı Zeynep Necipoğlu konuşmasında Türkiye-Fransa arasındaki ticaret hacminin, Türkiye'nin 1996 yılında Gümrük Birliğine girilmesinden sonra beş misli artarak 2012 yılında 13 milyar avroya ulaştığını söyledi.
     Türkiye-Fransa arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin son derece dinamik ve güçlü olduğunu vurgulayan Necipoğlu, "Fransa'yı başlıca yabancı yatırımcı ülke konumuna taşıyan, Türkiye'de faaliyet gösteren Fransız şirketlerinin sayısında artış var. 1985 yılında 15 olan Fransız şirket sayısı bugün 400'e ulaşmış ve 100 binden fazla kişiye iş imkanı yaratmıştır" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir