Türk Eximbank Genel Müdürü Kaplan: -"2010 yılında ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar…

  • Yazı boyutu
Türk Eximbank Genel Müdürü Kaplan:
  -"2010 yılında ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar…

Türk Eximbank Genel Müdürü Kaplan: -"2010 yılında ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar civarında iken 2011 yılında 12,5 milyar dolara çıktı. 2012'da 22 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Bu yıl da 30 milyar dolarlık hedefimiz var"

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, "2010 yılında ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar civarında iken 2011 yılında 12,5 milyar dolara çıktı. 2012'da 22 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Bu yıl da 30 milyar dolarlık hedefimiz var" dedi.
     Kaplan, İnegöl Ticaret Sanayi Odası'nda İnegöllü ihracatçılarla bir araya geldi. Türkiye genelindeki ihracat merkezlerini dolaştıklarını belirten Kaplan, 12 ili dolaştıklarını, bugün ilk kez bir ilçeye geldiklerini, bunun da bir tesadüf olmadığını söyledi.
     İnegöl'ün üretim ve ihracat potansiyelini, gelecekte yapacağı büyük gelişmeyi gördükleri için burada bulunduklarını anlatan Kaplan, şunları kaydetti:
     "2023 yılı 500 milyarlık ihracat hedefiyle biz de 2011 yılında Eximbank'ta bir dönüşüm süreci başlattık. Bu dönüşüm sürecinde yaptığımız çalışmalar meyvelerini verdi. En son aralık ayında Ankara'dan İstanbul'a taşındık. Bunun da ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Nitekim 2010 yılına baktığımızda ihracatçılara verdiğimiz destek 8 milyar dolar civarında iken 2011 yılında 12,5 milyar dolara çıktı. 2012 yılında 22 milyar dolar olarak gerçekleştirdik. Bu yıl da 30 milyar dolarlık hedefimiz var."
     Kaplan, eskiden Eximbank kredilerinin ulaşılması zor krediler olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:
     "Pasta büyümediği için ve talep artınca da Eximbank, eskiden kredileri tutar olarak küçük tutardı. Ona göre ihracatçılara daha fazla yaygınlaştırmaya çalışırdı. Özellikle 2009 yılında hükümetimiz sermayeyi önemli ölçüde arttırdı. Geçen yıl da biz yurt dışı borçlanmalarla aşağı yukarı 1,5 milyar dolar sendikasyonları da katarsak 2 milyar dolar ilave kaynak bulduk ve bu kaynakla beraber artık Eximbank'tan her kredi kullanmak isteyen ihracatçımıza özellikle sevk öncesi kredileri bankalar veya direkt bizden her isteyene verdik. Dolayısıyla burada herhangi bir kredi arzı açısından sıkıntı kalmadı. Ama daha da önemlisi biz özellikle çok ucuz olması sebebiyle reeskont kredilerinde büyük atılım yaptık. Reeskont kredileri Merkez Bankası kaynaklı ve piyasada en ucuz kredi niteliğinde. Fiyatı da libor artı 0,75. Bu krediyi özellikle son 2 yılda çok iyi tanıttık. Nitekim 2010 yılında 1 milyar dolarken, geçen yılı 10,5 milyar dolarla kapattık. Bunu daha da yaygınlaştırmayı düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir