"Türk doğaltaşı JFK Havalimanı'nda görücüye çıkıyor" -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"ABD'nin New…

  • Yazı boyutu
"Türk doğaltaşı JFK Havalimanı'nda görücüye çıkıyor"
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"ABD'nin New…

"Türk doğaltaşı JFK Havalimanı'nda görücüye çıkıyor" -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"ABD'nin New York şehrindeki JFK Havalimanı 1. Terminalinde devam eden yenileme çalışmalarında 'Burdur Bej' taşının kullanılması için havalimanı idaresi ile ilgili firma mutabakata vardı" -"JFK Havalimanı'ndaki bu projeyle Türk doğaltaşının uluslararası alanda tanımına büyük katkı sağlanacak"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrindeki JFK Havalimanı 1. Terminalinde devam eden yenileme çalışmalarında "Burdur Bej" taşının kullanılması için havalimanı idaresi ile ilgili firmanın mutabakata vardığını bildirdi.
     Çağlayan, yazılı açıklamasında, söz konusu yenileme çalışmalarında toplam 6 bin 700 metrekare "Burdur Bej" taşının kullanacağına dikkat çekti.
     Bakan Çağlayan, 220 bin dolar olarak öngörülen proje bedelinin Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren Ege Maden İhracatçıları Birliği'nce karşılanacağını ifade etti.
     Yıllık 47 milyon 809 bin 910 yolcu kapasitesine sahip JFK Havalimanı'ndaki bu projeyle Türk doğaltaşının uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlanacağının altını çizen Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:
     "Türk doğaltaşı JFK Havalimanı'nda adeta görücüye çıkacak. JFK Havaalanı idaresi ile Ege Maden İhracatçıları Birliği arasında hazırlanan protokol gereği, söz konusu terminal alanı 'Burdur Bej' taşıyla kaplanacak ve bu alanda Türk doğaltaşının Ege Maden İhracatçıları Birliği'nce temin edilerek kullanıldığına dair üç parça anıt plaka idare tarafından havalimanının görülür bir yerinde, herhangi bir süreye bağlı kalmaksızın sergilenecek."
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin 2011'de toplam mermer ihracatının 1 milyar 502 milyon dolar, bu yılın Ocak-Haziran döneminde ise 778,3 milyon dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir