Türk doğaltaş sektörünün hedefi Hindistan -Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç:…

  • Yazı boyutu
Türk doğaltaş sektörünün hedefi Hindistan
  -Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç:…

Türk doğaltaş sektörünün hedefi Hindistan -Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç: "Hindistan doğaltaş ithalatındaki kotayı kaldırdığı takdirde ihracat rakamımız kısa sürede 4-5'e katlanabilir"

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç, Hindistan'ın doğaltaş ithalatındaki kotayı kaldırması halinde bu ülkeye yapılan ihracatın kısa sürede 4-5 kat artabileceğini bildirdi.
     Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, yaptığı yazılı açıklamada Hindistan'ın gelecek yıllarda Çin'den sonra en büyük pazar olmaya aday olduğunu ancak bu ülkenin tüm dünyaya koyduğu 600 bin tonluk doğaltaş alım kotasının sorun yarattığını belirtti.
     Hindistan'da düzenlenen "Dünya Doğaltaş Kongresi"nde konuyu gündeme getirdiklerini ifade eden Erdinç, Hindistan'ın doğaltaş ihtiyacının 180 bin tonluk kısmını Türk doğaltaş sektörünün karşıladığını, kotanın kaldırılması ya da artırılması halinde ihracatın artabileceğini bildirdi.
     Kalsiyum karbonat içerikli doğaltaşlarda Türkiye'nin dünya lideri olduğuna işaret eden Erdinç, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "Hindistan'a doğaltaş ihracatımız 2012'de yüzde 33'lük artışla 50 milyon 568 bin dolara çıktı. Hindistan doğaltaş ithalatındaki kotayı kaldırdığı takdirde bu rakam kısa sürede 4-5'e katlanabilir. Hindistan'a Türkiye'nin gerçekleştirdiği 180 bin ton ihracat, Hindistan'ın toplam ithalatının yüzde 25'i olmakla birlikte çok küçük bir rakam. Türkiye'de 3-4 tane doğaltaş firmasının kapasitesi ile sınırlı bu rakamın arttırılması gerekir.
     Hindistan Devlet Başkanı Politika Danışmanı Milletvekili Prof. H. N. Sharma ile bu konuları detaylı olarak görüştük. Bundan sonraki süreçte temaslarımız sürecek. Kotanın kalkması için destek olacağı sözünü aldık. Türk doğaltaş sektörünün potansiyelini yerinde görmesi için Türkiye'ye MARBLE Fuarı'na davet ettik. Kendisini İzmir'e gelecek ve sektörün potansiyelini yerinde görecek. Bu da Türkiye-Hindistan ticari ilişkilerine büyük katkı sağlayacak."
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir