Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) -TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov:…

  • Yazı boyutu
Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA)
  -TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov:…

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) -TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov: "Bugün yaşının genç olmasına rağmen belli yere gelmiş, milletvekili, bakan olmuş, kendi branşında üst seviyeye gelmiş kişiler, 20 sene sonra devletleri yöneten liderler haline geldiği zaman, bu ülkeler arasındaki sorunları daha kısa sürede çözme fırsatı yakalayacaktır"

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Ramil Hasanov, "Bugünkü genç liderler gelecekte kendi devletlerinin liderleridir"dedi.
     Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Uluslararası Sekretaryası öncülüğünde gerçekleştirilen "Devletler Arası İşbirliğini Geliştirme Sürecinde Genç Liderlerin Rolü" konulu konferans, İstanbul'da başladı.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜRKPA Genel Sekreteri Ramil Hasanov, TÜRKPA olarak genç liderleri bir araya getirmek için yaptıkları toplantıyı İstanbul'da gerçekleştirmekten onur ve gurur duyduklarını dile getirdi.
     Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi olmalarına rağmen, Türk devletlerini, Azerbaycan'ı, Kazakistan'ı, Kırgızistan ve Türkiye'yi birleştiren uluslararası bir kuruluş olmalarına rağmen, toplantıya dünyanın 25 ülkesinden daha fazla ülkenin temsilcilerin katıldığına dikkati çeken Hasanov, katılanların içerisinde milletvekillerinin, diplomatların, sivil toplum kuruluş insanlarının, iş adamlarının olduğunu ifade etti. Hasanov, bu katılımın, TÜRKPA'nın artık daha da genişleyerek komşu ve çevre ülkelerin, Avrasya ülkelerinin gençlerini bir araya getirmek için koydukları hedefe doğru gittiklerinin göstergesi olduğunu vurguladı.
     Liderlik anlayışının çok önemli olduğuna işaret eden ve "genç liderler"i konu olarak seçmelerinin nedenini anlatan Hasanov, "Bugünkü genç liderler gelecekte kendi devletlerinin liderleridir. Dolayısıyla biz geleceğimizin daha refah olmasını istiyorsak, daha huzurlu, savaşsız bir ortamda yaşayacak bir jenerasyonun mevcudiyetini arzu ediyorsak, o zaman doğal olarak insani ilişkilerimizi, dostluk bağlarımızı, dinine, diline, ırkına, sosyal menşeine, hayata bakış açısına bakmaksızın her kişiyi biraya getirmek, bir şemsiye etrafında toplamak bizim asıl hedefimiz olmalıdır" ifadelerini kullandı.
     "Bugünün genç liderleri geleceğin genç liderleridir" sloganı ile hareket ettiklerini belirten Hasanov, şunları kaydetti:
     "Bugün yaşının genç olmasına rağmen belli yere gelmiş, milletvekili, bakan olmuş, kendi branşında üst seviyeye gelmiş kişiler, 20 sene sonra devletleri yöneten liderler haline geldiği zaman, bu ülkeler arasındaki sorunları daha kısa sürede çözme fırsatı yakalayacaktır. Bu ülkeler arasında ilişkiler daha da güçlü hale gelecektir. Ülkeler arasında mevcut ve baş gösterebilecek problemleri diyalog vasıtasıyla çözüp, insanlarımızın daha refah, daha güvenilir bir ortamda yaşamış olmasını sağlayacağız."
     İki gün sürecek konferansa Türkiye, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Fas, Kazakistan, Litvanya, Macaristan, Makedonya, Mısır, Moldova, Pakistan, Rusya, Ukrayna, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nden temsilciler katılıyor.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir