Türk Dili Konuşan Ülkeler Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı -İpek Yolu Girişimi ve Kervansaray…

  • Yazı boyutu
Türk Dili Konuşan Ülkeler Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı
  -İpek Yolu Girişimi ve Kervansaray…

Türk Dili Konuşan Ülkeler Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı -İpek Yolu Girişimi ve Kervansaray Projesi ile ticaretin ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılmasının ele alınacağı toplantı 5 Ekim'de Nahçivan'da yapılacak

Türk Dili Konuşan Ülkeler Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı, 5 Ekim'de Nahçivan'da gerçekleştirilecek.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda, İpek Yolu Girişimi ve Kervansaray Projesi ile ticaretin ve sınır geçişlerinin kolaylaştırılması gibi konular ele alınacak. Toplantıyla gümrük idareleri arasında kaçakçılıkla mücadelede ortak eylem ve operasyonlara gidilmesi, idarelerin birbirlerine en iyi oldukları alanlarda teknik destek sağlaması, personel eğitimi ile bilgi ve deneyim paylaşması gibi uzun dönemde tüm taraflara fayda sağlayacak işbirliğinin temelinin atılması hedefleniyor.
     Türkiye'den Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız başkanlığındaki heyetin katılacağı toplantıda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan gümrük yetkilileri bulunacak.
     İlk defa gerçekleştirilecek Gümrük İdaresi Başkanları Toplantısı'nda ise, ülkelerin sosyal ve ekonomik işbirliğini ve ticaret kapasitelerini arttırmalarına yarar sağlayacak girişimlerde bulunulmasının önemi vurgulanacak. Bu toplantıyla, gümrük alanında karşılıklı yarar sağlayacak konuların geliştirilmesi ve daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması öngörülüyor.
     Türkçe konuşan ülkeler gümrük idarelerinin başkanlarının bir araya gelmesi düşüncesi, ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Altunyaldız'ın 2012 yılı Nisan ayında Azerbaycan Gümrük İdaresi Başkanı Aydın Aliyev ile gerçekleştirdiği ikili toplantıda gündeme getirilmişti. İlk toplantının Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde ve Azerbaycan'ın ev sahipliğinde yapılması da bu toplantıda kararlaştırılmıştı.
     Toplantıda, 2009 yılında Nahçıvan Anlaşması ile kurulmuş olan ve sekretaryası İstanbul'da bulunan Türk Konseyi ile kurulacak ilişkinin niteliği konusunda da ön karar oluşması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir