Türk devi isyan etti!

  • Yazı boyutu
Türk devi isyan etti!

Türkiye'nin demir çelikte AB dışı ülkelere yüzde 11 ortalama gümrük uygulamasına karşın toplam ithalattan alabildiği vergi yüzde 0.89! Erdemir Başkanı Fatih Tar, bu duruma "tilt" olduğunu söyledi.

Türkiye ithal ettiği demir-çelikten alabildiği vergi sadece yüzde 0.89. Oysa Türkiye'nin gümrük vergisi (yüzde 11) uyguladığı ülkelerden bile yapılan ithalatta oran yüzde 8'in altında. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tar, Türkiye'deki üretici için koruma istemiyor ancak haksız rekabetin engellenmesini istiyor. Geçen hafta yaptığı tanışma yemeğindeki isyanını şöyle özetliyor Tar: "Ürünler bazen teşvik belgesi ile bazen de Dahilde İşleme Rejimi (DİR) ile Türkiye'ye vergisiz sokuluyor. AB dışında (Çin, G.Kore, Japonya gibi) ithalat yüzde 5-9 vergiye tabi. Ancak Türkiye'ye yapılan ithalatın yüzde 90'ı vergisiz giriyor.

MADEN YATIRIMI GELİYOR

Arcelor-Mittal, Romanya ve Ukrayna'da üretim yapıyor. Malı Türkiye'ye sokuyor. 700 dolar Ukrayna ve Romanya'ya gidiyor. 60 dolarlık haddeleme işinin parası Türkiye'de kalıyor. Bu işe adeta 'tilt' oluyorum." İşte Tar'ı 'tilt' eden sorunsal; Kalitesiz ve dampingli mallar bir yolu bulunup neredeyse sıfır vergiyle Türkiye'ye sokuluyor. Türkiye ithal cenneti olunca da fabrikalar tam kapasite ile çalışamıyor. Öte yandan Tar, Malatya'da bir maden yatırımı planladıklarını burada son çıkan teşvikten yararlanabileceklerini ancak bunun için detayların netleşmesini beklediklerini söyledi. Tar, çıkarılacak pelet madeninin Erdemir'in yüzde 65-70'lerde olan hammadde ithalatını yüzde 30'lara kadar düşürebileceğini anlattı.

NET KâR MARJINDA AÇIK ARA DÜNYA LİDERİ

Erdemir'in dünyadaki sekiz dev rakibine göre hem net kâr marjında (yüzde 12.5) hem de faiz-vergi-amortisman öncesi kârda (FAVÖKyüzde 25) Eylül 2011 itibariyle ilk sırada olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye'nin ham çelik üretiminin yüzde 22'sini gerçekleştiren Erdemir, Türkiye'nin elektriğinin yüzde 1.5'ini tek başına tüketiyor. Şirket geçen yılı 602 milyon dolar net kârla tamamladı.

 

 

Kaynak: BİGPARA


Bu haberi 388 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir