Türk dericisi Çin'in lüks giyim pazarına AVM'den girecek -Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği…

  • Yazı boyutu
Türk dericisi Çin'in lüks giyim pazarına AVM'den girecek
  -Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği…

Türk dericisi Çin'in lüks giyim pazarına AVM'den girecek -Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD), Çin'in Haining kentinde yılda 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Haining China Leather City AVM'nin bir katını kiraladı -TDKD Başkanı Mehmet Ali Dinç: -"Amacımız Çin lüks giyim pazarına doğrudan girmek ve tüketicilere daha yakın olmak" -Haining Leather City Başkan Yardımcısı Li Zongrong: -"Türk derisi bundan önce daha çok hammadde olarak alınıyordu. Bugünden itibaren Türk derisini işlenmiş olarak görmek istiyoruz"

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD), Çin'in Haining kentinde yılda 5 milyon kişinin ziyaret ettiği Haining China Leather City AVM'nin bir katını kiraladı. 2013'den itibaren AVM'deki 25 mağazada satışa başlayacak olan Türk deri sektörü, Çin'in lüks perakende pazarına girmeyi amaçlıyor.
     Yapılan açıklamaya göre, TDKD ve Haining China Leather City AVM yönetimi arasında imzalanan anlaşma ile Türk deri sektörü, 2013 Ağustos ayından itibaren Haining China Leather City AVM'de yüzde 100 Türk malı ürünleri Çin'in lüks perakende pazarında satacak.
     8 bin 500 metrekarelik alanda toplam 25 mağazanın yer alacağı katta ara sokaklar Türk şehirlerinin isimlerinden oluşacak.
     Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen TDKD Başkanı Mehmet Ali Dinç, Türk deri sektörünün son zamanlarda dünyanın en büyük alım yapan ülkesi olan Çin'in lüks deri pazarına girmek için büyük bir adım attığını belirtti.
     Dinç, Haining China Leather City Alışveriş Merkezi yöneticileriyle yaptıkları anlaşmayla AVM'nin bir katını Türk dericisinin hizmetine sunacaklarını ve kendilerine ayrılan katta 25 mağaza olduğu bilgisini verdi.
     TDKD olarak Çin'de değişik bölgelere dağılan Türk dericisini tek bir lokasyonda toplayacaklarını ifade eden Dinç, "Haining en büyük deri üreticisi ve satıcısı durumunda burada. Amacımız Çin lüks giyim pazarına doğrudan girmek ve tüketicilere daha yakın olmak. En üst segmente lüks ürün satmaya gidiyoruz. Çin artık kaliteli giyinmek istiyor" dedi.
    
     -Sadece Türkiye'de üretilen ürünler satılacak-
    
     AVM'de sadece Türkiye'de imal edilecek ürünlerin satılacağını belirten Mehmet Ali Dinç, "Haining China Leather City Alışveriş Merkezi'nde yer almak isteyen Türk firmalarla yapacağımız protokolle Çin'de üretim yapmayacağız. Sadece Türkiye'de üretilen kaliteli ürünlerimizi satacağız. Yani sattığımız ürünler yüzde 100 Türk malı olacak. Sektörün önde gelen üreticileri bir araya gelerek Çin'in devlet desteği ile oluşturduğu yeni deri ticaret merkezlerinde en görünür şekilde yer alacaklar. Türklere ayrılan bölümde ara sokaklara Türk şehirlerinin isimleri verilecek. Ayrıca kat, Türk motiflerine göre dizayn edilecek. 25 mağazalık 8 bin 500 metrekare yer ayrıldı" ifadelerini kullandı.
    
     -Yeni pazarlara ihtiyacımız var-
    
     Avrupa Birliği (AB) ve Rusya pazarındaki düşüşün Türk dericisini yeni pazarlar aramaya yönelttiğini ifade eden Dinç, şöyle devam etti:
     "Deri sektörünün en büyük pazarı Rusya, ikincisi Avrupa'ydı. Rusya pazarı daralma yaşıyor, piyasa artık doyuma ulaştı. Avrupa Birliği'nde de krizle beraber yüzde 30 civarında düşüş var. Bu krizler bizi yeni pazar arayışına itti. İstatistiklere göre Çin'de 300 milyon milyoner var bu bütün dünyada girişimcilerin iştahını kabartıyor. Küresel markalar burada yer aldı. Biz de duyarsız kalamayız.
     Çin pazarının zengin kesimine hitap edecek ürünümüz var. Çin lüks giyim pazarına doğrudan girmek ve tüketicilere daha yakın olmak için girişim başlattık. Türk deri sektörü üretim, fiyat ve tasarımıyla ilk sıralarda. Bütün markaların üst segmenti Türkiye'de üretiliyor. TDKD olarak burada değişik bölgelere dağılan okyanusta boğulmaktansa, Türk markalarını bir lokasyonda toplamak istedik. Sektör de bu fikre sıcak baktı. En büyük deri üreticileri burada. Çin iç pazarında deri satan mağaza zincirleri bütün üretimi burada yapıyor. Biz de işe buradan başlamamızın doğru olduğunu düşündük. Perakendede Çin'de bir Türk markası yaratmak istiyoruz."
    
     -AVM'nin cirosu yılda 12 milyar dolar-
    
     Haining China Leather City Başkan Yardımcısı Li Zongrong ise TDKD ile yaptıkları anlaşmanın dünya deri sektörü açısından önemli olduğunu belirterek, "Türk derisi bundan önce daha çok hammadde olarak alınıyordu. Bugünden itibaren Türk derisini işlenmiş olarak görmek istiyoruz" dedi.
     Çin'in dünyanın en büyük deri alıcısı konumunda olduğunu ifade eden Zongrong, "Bu yüzden Türk derisini bekliyoruz. 2005 yılında hizmete giren AVM'de 3 bin 200 dükkan var. Yılda 5 milyon 120 bin kişi ziyaret ediyor. 12 milyar dolar cirosu var. 5 AVM daha açacağız. Her yıl başka bir şehirde AVM açmayı planlıyoruz. Gelecek yıl Pekin'de bir AVM açacağız. Bu 5 şehirde de Türk firmalar yer alacak' diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir