Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan:…

  • Yazı boyutu
Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu
  -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan:…

Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı İbrahim Turhan: -"Arap yatırımcılar tarafından Türkiye'ye yapılan toplam portföy yatırımları 2011'in sonunda 132 milyon dolardı. Bu rakamlara inanamadım. 132 milyon dolar gerçekten hiç bir şey demek değil. Bu rakam geçen ay 4,3 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu çok şaşırtıcı bir gelişme" -"İMKB'nin piyasa değeri 300 milyar dolar. Bu Türkiye'nin toplam GSYİH'sının yüzde 35'ine denk geliyor. Yıllık ciro ise 2,5 trilyon dolar"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, Arap yatırımcılar tarafından Türkiye'ye yapılan toplam portföy yatırımlarının 2011'in sonunda 132 milyon dolar olduğunu belirterek, "Bu rakamlara inanamadım. 132 milyon dolar gerçekten hiç bir şey demek değil. Bu rakam geçen ay 4,3 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu çok şaşırtıcı bir gelişme" dedi.
     Türk-Arap Sermaye Piyasaları Forumu'nda konuşan Turhan, Türk-Arap işbirliğinin çok hızlı geliştiğini söyledi.
     Bugün Türkiye'nin Arap Bölgesi'ne yaptığı ihracatın toplam ihracatın içindeki payının yüzde 30 olduğunu aktaran Turhan, finansal hizmetler alanında hala daha ileri gidebilecek yol olduğunu ifade etti.
     Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2011'in son çeyreğinde Arap bankaların Türkiye'deki varlıklarının 24 milyar dolar civarında olduğu bilgisini veren Turhan, Arap bankaların sektörde yüzde 3,5'luk bir paya sahip olduğunu dile getirdi.
     Arap ülkelerinden Türkiye'ye portföy yatırımlarının son dönemde çok hızlı geliştiğini anlatan Turhan, Arap yatırımcılar tarafından yapılan toplam portföy yatırımlarının 2011'in sonunda 132 milyon dolar olduğunu kaydetti.
     Bu rakamlara inanamadığını vurgulayan Turhan, "132 milyon dolar gerçekten hiç bir şey demek değil. Bu rakam geçen aya kadar 4,3 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu çok şaşırtıcı bir gelişme" dedi.
     Bölgeden gelen toplam portföy yatırımının hala düşük olduğunun altını çizen Turhan, sözlerine şöyle devam etti:
     "Arap yatırımcıların toplam bu piyasa içindeki payı yüzde 3. Demek ki bunun üzerinde çalışmalıyız. Dolayısıyla böyle bir forum yapmak güzel. Birbirimizi daha iyi tanımak, ortak projeleri tartışmak vs. Çünkü bu bölgeye inancımız var. Bunu söylediğim zaman belki abartıyor diyebilirsiniz ama yok, hayır. İnsanlığın bütün tarihi buradan başlıyor. Burası uygarlığın beşiği, uygarlık buradan yükseldi. Bu insanların gerçek başarılar yapabildiğini gördük. Kaynaklar meselesine gelince söylemeye gerek yok, dünyanın en zenginlerinden biri. Demografiye gelince, beşeri sermayeye gelince tamam bazı problemlerimiz olduğunu kabul ederim. Bunu geliştirmek için daha fazla yatırım yapmamız lazım. Eksik olan ne peki- Herkes Nasrettin Hoca'yı bilir. Onun dediği gibi un var, şeker var, yağ var o zaman neden helva yapmıyorsun diyor. Bu bizim durumumuzu gerçekten çok iyi anlatıyor. Beşeri sermayemiz var, doğal kaynağımız var, finans kaynağımız var. Yani araçlarımız var, operasyonel kapasite ve alt yapı eksik."
    
     -"İMKB'nin piyasa değeri 300 milyar dolar"-
    
     İbrahim Turhan, Borsa İstanbul olarak 2011'de hisse senetleri açısından yükselen borsalar arasında 8. olduğu belirterek, toplam likidite açısından Uluslararası Borsalar Birliği'nin bütün üyeleri arasında 8. olduğunu ifade etti.
     İMKB'nin piyasa değerinin 300 milyar dolar olduğunu aktaran Turhan, bunun Türkiye'nin toplam GSYİH'sının yüzde 35'ine denk geldiğini, yıllık cironun ise 2,5 trilyon dolar olduğunu dile getirdi.
     İMKB'nin kapasitesinin olduğunu ve bunu bölgenin geri kalanı ile paylaşmak istediklerini vurgulayan Turhan, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Bu bölgede 7 borsa ile mutabakat zaptı imzaladık. Maskad, Muskad, Abu Dabi, Şam, Kazablanka, Mısır, Bahreyn ve Tunus. Bugün Libya ile de mutabakat zaptı imzalayacağız. Bazı bölgesel örgütlerde öncülük yapıyoruz. İslam Ülkeleri Örgütü'nün borsa kuruluşları ve başka forumlara üyeyiz. Bu tabii ki alım satım işlemler ve likidite açısından gelişmenin vaatkar olduğunu gösteriyor. Çeşitli şeriat endekslerinde de yer alıyoruz. 19 İslami kalkınma örgütünden 50 şirketin şeriata uygun hisse senetleri burada var. 1 milyar dolarlık sukuk çıkarttık ve şeriata uygun bir takım ürünleri çıkarmaya devam edeceğiz. Borsa İstanbul'un desteklediği başka bir şey daha var. OECD'nin MENA Borsaları yönetişim faaliyetleri içerisinde yer alıyoruz. İstanbul'da bir toplantı yapıldı. Bir başka ilişki de bölgede ikili ilişkiler. Bu bakımdan Borsa İstanbul Mısır Borsası ile bir ilişki sürdürüyor. Önümüzdeki haftalarda bir workshop olacak ve Kahire'ye gideceğim. Aynı şekilde Suudi Arabistan Borsası ile de çok yakın ilişkilerimiz var. Her alanda işbirliği için fırsatları yokluyoruz. Bu etkinlik bölgeden yeni paydaşları getirerek bizim için fırsatlar oluşturuyor."
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir