Türk Arap Ekonomi Forumu - Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu: -"Karayollarının ve…

  • Yazı boyutu
Türk Arap Ekonomi Forumu
  - Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu:
  -"Karayollarının ve…

Türk Arap Ekonomi Forumu - Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu: -"Karayollarının ve köprülerin özelleştirilmesine yönelik komşu ülkelerden büyük ilgi var" -"Jeotermal tesis özelleştirmelerini bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda gerçekleştireceğiz"

Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, "Türkiye'de komşu ülkelerle ticaret oranı giderek artmaktadır. Dolayısıyla komşu ülkelerden, karayollarının ve köprülerin özelleştirilmesine yönelik büyük ilgi var" dedi.
     Türk Arap Ekonomi Forumun'da konuşan Aksu, Türkiye'nin jeopolitik konumunun özelleştirmelere olan ilgiyi artırdığını vurgulayarak, "Jeopolitik konum günümüzde çok önemli. Türkiye'nin Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu arasında yer alması çok önemli. 75 milyonluk bir nüfusu olan Türkiye kendisini küresel dünyada fırsatlar ülkesi olarak ortaya koyuyor. Başarılı özelleştirme programımız, çok iyi bir sonuç verdi. Güçlü ekonomik politikalar ekonomimize büyük destek sağlıyor" şeklinde konuştu.
     Şu anda özelleştirme programında 12 şirket bulunduğunu belirten Aksu, portföyde bankacılık, telekom, elektrik üretimi ve dağıtımı, şeker fabrikaları, marinalar, doğalgaz dağıtım şirketlerinin yer aldığını söyledi.
     Özelleştirme İdaresi'nin çalışmalarından bahseden Aksu, özelleştirme gelirlerinin yüzde 80'inin son dokuz yılda ellerinde geçtiğini anlattı.
     Türkiye'nin özelleştirme projelerine ilişkin Arap yatırımcıların ilgisine de değinen Aksu, "Özelleştirme projelerinden Türk Telekom Suudi Oger Grubu tarafından satın alındı. Özelleştirmenin başarı ile uygulanması uluslararası organizasyonlar tarafından tanınmıştır. Özelleştirme projelerinin pek çoğu ödül almıştır. Uzun çalışmalardan sonra altı tane karayolu, iki adet köprü ve bunları bağlayan karayolları özelleştirmeye açılmıştır. Türkiye'de komşu ülkelerle ticaret oranı giderek artmaktadır. Dolayısıyla bu karayollarının ve köprülerin özelleştirilmesine yönelik büyük bir ilgi var komşu ülkelerden. Bu projenin ihalesinin açılışı ekim sonuna kadar halledilecektir" dedi.
     Aksu sözlerine şöyle devam etti:
     "İkinci önemli proje İzmir yat limanı... Buradaki liman ikiye bölünmüştür, ikiye ayrılmış şekildedir. Birinci aşamada cruse gemilerinin yanaşacağı limanı özelleştirmeye açıyoruz. Jeostratejik konumundan dolayı Türkiye, Avrasya enerjisinin transferi açısından önemli bir bölgededir. Türkiye en hızlı büyüyen bir enerji pazarı var. Dünyanın enerji kaynaklarının yüzde 70'i Türkiye'nin güneyinde ve doğusundadır. Avrupa ise en büyük enerji tüketicisidir ve Türkiye'nin batısındadır. Türk enerji pazarında büyük bir büyüme potansiyeli var. Hem stratejik, hem de finansal oyuncular için büyük bir olanak."
     Jeotermal özelleştirme projelerinin bu yıl sonlanmadan gerçekleştirileceğini belirten Aksu, "Elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesi uzun vadeli bir projedir. Toplam kurulu kapasite 50,000 megawatt şu anda ve bu her yıl yüzde 8- 10 oranında artmaktadır. Biz jeotermal tesis özelleştirmelerini bu yılın üçüncü çeyreğinin sonunda gerçekleştireceğiz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir