Türk Arap Ekonomi Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2) -"Türkiye ile MENA'nın ilişkilerine…

  • Yazı boyutu
Türk Arap Ekonomi Forumu
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2)
  -"Türkiye ile MENA'nın ilişkilerine…

Türk Arap Ekonomi Forumu -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:(2) -"Türkiye ile MENA'nın ilişkilerine baktığımızda Türkiye'nin toplam ihracatı 32 milyar dolar. Geçmişe göre bir artış var. MENA'da gelecek açısından büyük fırsatlar var" -"Suriye de tekrar istikrara kavuşacak ve aramıza katılacak"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile MENA'nın ilişkilerine bakıldığında Türkiye'nin toplam ihracatının 32 milyar dolar olduğunu belirterek, "Geçmişe göre bir artış var. MENA'da gelecek açısından büyük fırsatlar var" dedi.
     Four Seasons Bosphorus Otel'de düzenlenen Türk Arap Ekonomi Forumu'nda konuşan Şimşek, MENA bölgesinin önceki yıllarda Türkiye'nin ihracatının sadece yüzde 12'sini aldığını, bugün ise bu rakamın yüzde 27'ye yükseldiğini söyledi.
     Şimşek, Arap dünyası ile Türkiye'nin ilişkisinin giderek güçlendiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "MENA bölgesini yeniden keşfediyoruz, kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor. Bölgeyle kültürel ve tarihi açıdan güçlü bağlarımız var. Son 10 yılda Sayın Erdoğan liderliğinde benim hükümetim bu bölgedeki diyaloğu artırmak için çok şeyler yaptı. Bu tek yönlü değil iki yönlü bir trafik. Bugünkü Arap Baharında yıkımlar belirsizlikler var ama uzun vadede şüphe yok ki, demokrasi, zenginlik ve istikrar anlamına gelecektir Arap Baharı. Bence başarılı olacaksınız. Türkiye ile MENA'nın ilişkilerine baktığımızda Türkiye'nin toplam ihracatı 32 milyar dolar. Geçmişe göre bir artış var. MENA'da gelecek açısından büyük fırsatlar var. "
     Şimşek Türkiye'nin MENA bölgesinden 23 milyar dolarlık ithalatı olduğunu belirterek, "Önümüzdeki dönemde bu miktar artacaktır. Daha fazla çalışmamız lazım. MENA bölgesi son 10 yılda 546 milyar dolarlık yabancı doğrudan yatırımı kendine çekti. Bölgeden dışarıya yapılan ihracat da büyüyor" dedi.
     Türkiye'nin son yıllarda küresel sermayeyi çeken bir ülke olduğuna vurgu yapan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Fevkalade sıkı bir para politikamız var. Enflasyonu kontrol altına almaya ve iç piyasada cari açığı azaltmaya çalışıyoruz. Avrupa'da ve diğer gelişmiş ülkelerde büyük borçlanma var. Mali bir disiplin uyguluyoruz. Türk bankacılık sektöründe güçlü bir bilanço görüyoruz. İyi yönetildiler ve denetimleri de çok iyi yapılıyor. Yıllık karlılık oranı yüzde 20 olmuştur. Pazar, reyting kurumlarına göre Türkiye'yi 6-7 kat daha güçlü buluyor. Güçlü bir hükümetimiz ve istikrar var. Son 10 yılda GSMH'yı 3 katına çıkardık. Sağlıkla büyüyen bir ekonomi var. Büyüme istiyorsanız yeri Türkiye'dir. Türkiye'nin iç pazarı çok büyüktür. Ekonomimiz çok çeşitlidir. Pek çok sektöre yatırım yapabilirsiniz. MENA bölgesindeki ülkelere benziyoruz. Bu nedenle Türk şirketleri sadece Irak'ta değil Katar, Tunus, Mısır ve Ürdün'de yatırım yapmalıyız."
    
     -"Suriye de tekrar aramıza katılacak"-
    
     Suriye'deki soruna da değinen Şimşek, "Sorunun çözüleceğine inanıyorum. Suriye de tekrar istikrara kavuşacak ve aramıza katılacak" dedi.
     Şimşek, yolsuzlukla mücadele ettiklerini ifade ederek, "Şeffaflığı artırmak ve yolsuzluğu önlemek için elimizden geleni yaptık. Uluslararası rekabet ve yolsuzlukla mücadele anlamında çok başarılı olduk. Benim ülkemde reformlara ağırlık veriyor, odaklanıyor. MENA Bölgesinin de gerçek ve cesur reformlara ihtiyacı var. Ancak o zaman başarılı oluruz. İnsanımıza yatırım yapmalıyız. Uzun vadede Türkiye'nin geleceği çok parlak. Tabii ki, iniş çıkışlar oluyor ama araştırma şirketleri Türkiye'nin 2050'de Avrupa'nın en önemli ülkelerinden biri olacağını söylüyor. Böyle bir ülkeye tabii ki, yatırım yapmak istersiniz."
     Türkiye'nin daha fazla sermayeyi kendisine çekebilecek olduğuna dikkati çeken Şimşek, birlikte daha güçlü olunabileceğini söyledi.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir