Türk Arap Ekonomi Forumu -Katar Maliye Bakanı Yousef Hussein Kamal: -"Önümüzdeki 10 yıl…

  • Yazı boyutu
Türk Arap Ekonomi Forumu 
  -Katar Maliye Bakanı Yousef Hussein Kamal:
  -"Önümüzdeki 10 yıl…

Türk Arap Ekonomi Forumu -Katar Maliye Bakanı Yousef Hussein Kamal: -"Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ilişkiler daha güçlü, daha kuvvetli olacak. Bugünlerde yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırım paketi üzerinde çalışmalar sürdürülüyor" -Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi -"Irak'ın özellikle yerleşim birimlerine ilişkin olarak yer tahsis etme imkanı var. Yatırımcılara, Bağdat'ta veya diğer illerde 200-300 dönüm araziyi bedava verilebilir"

Katar Maliye Bakanı Yousef Hussein Kamal, "Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ilişkiler daha güçlü, daha kuvvetli olacak. Bana refakaten gelen arkadaşlarımız bazı projeleri inceliyorlar. Bugünlerde yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırım paketi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bir vesiledir. İstanbul'a ne kadar sık gelirsek o kadar yararlı oluruz" dedi.
     Türk Arap Ekonomi Forumun'da konuşan Kamal, yaklaşık 30 bin yabancı şirketin Türkiye'de yatırım yaptığını belirterek, "Evet bugün bu gerçek karşısında şunu sormak istiyorum; bu 30 bin şirket içerisinde kaçı Arap şirketidir- Bu soruyu neden soruyorum- Bu şirketlerin içerisinde Arap şirketi sayısının az olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesini yaptı.
     Birçok ülkeye kıyasla Türkiye'nin yatırım için çok daha karlı olduğunu vurgulayan Kamal, daha fazla Arap şirketine yatırım çağrısı yaptı. Kamal, "Arap ülkelerinden şirketler ise listenin en sonunda yer alıyor. Oysa Türkiye'deki yatırımların karlılığına bakıldığında ve diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye'nin daha karlı olduğu açık ve seçik olarak ortaya çıkıyor. Halihazırda fırsatlar önümüzde duruyor" şeklinde konuştu.
     Kamal, İstanbul ziyaretinde kendisine eşlik eden iş adamı delegasyonu içerisinde Türkiye'ye yatırım yapmakla yakından ilgilenen şirketler olduğunu belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ilişkiler daha güçlü, daha kuvvetli olacak. Bana refakaten gelen arkadaşlarımız bazı projeleri inceliyorlar. Bugünlerde yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırım paketi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu bir vesiledir. İstanbul'a ne kadar sık gelirsek o kadar yararlı oluruz" dedi.
     Arap ülkeleri için Türkiye ile işbirliği içerisinde olmanın önemini vurgulayan Kamal, "Bugün Türkiye'nin coğrafi konumuna ve komşularına bakalım. İstanbul bir ekonomi ve finans merkezi oluyor. Arap ülkeleri de buna katkıda bulunabilir. Sadece Türkiye ile değil Türkiye aracılığı ile komşu ülkelerle de işbirliği yapma fırsatımız olabilir. Arap ülkeleri olarak, Türkiye ile işbirliğimizi hangi ölçüde gerçekleştirirsek, aynı oranda ortak çıkarlara katkıda bulunabiliriz" diye konuştu.
    
     -"Bağdat'ta yatırımcılara bedava arazi verilebilir"
    
     Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi ise "Halihazırda bizdeki gelişmeler Körfez ülkelerindeki gibi değil. Körfez ülkeleri mali açıdan daha iyi durumda. Irak bir geçiş döneminden geçmektedir. Bundan dolayı da altyapısını tamamlayabilmesi için belli bir süreye ihtiyacımız var" dedi.
     Irak'ta son yıllarda kısmen güvenlik ve siyasi istikrarın sağlandığını belirten İsavi,"Irak ekonomisindeki gelişme oranı yüzde 11 civarındadır. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki, ulusal bazda değil, sadece petrol sektöründe bu gelişme söz konusudur. Yüzde 90'dan fazla gelirimiz petrolden elde ediyoruz" dedi.
     Türkiye ve Irak'ın son yıllarda artan ticaret hacmine dikkati çeken İsavi, şunları kaydetti:
     "Türkiye ile ilişkilerimize bakıldığında, iki ülke arasında yüksek düzeyde stratejik işbirliği var. İki ülkenin iş konseyi var ve onlarca anlaşma imzaladık. Evet belli sorunlardan dolayı işbirliği istediğimiz düzeyde değil. Fakat buradan hareket edebiliriz. Bizim bu yıl için bütçemiz 100 milyar dolar düzeyinde. Gelecek sene için de 120 milyar dolar seviyesinde olabilir. Bunun yüzde 35'i yatırımlara tahsis edilmektedir. Bunların tamamı da bakanlıklar ve iller düzeyinde yatırımlara ayrılmış durumdadır."
     Irak'da konut ihtiyacının büyüklüğün dikkat çeken İsavi, "Irak'ın özellikle yerleşim birimlerine ilişkin olarak yer tahsis etme imkanı var. Yatırımcılara, Bağdat'ta veya diğer illerde 200-300 dönüm araziyi bedava verilebilir. Çünkü bizim 3-4 milyon konut eksiğimiz var. Hükümetimizin bunu karşılaması mümkün değildir. Bu yüzden bu alan Arap ve Türk yatırımcılar için büyük bir fırsat oluşturmaktadır" dedi.
    
     -"Serbest ticaret anlaşması ile ticarette bir sıçrama olacak"
    
     Tunus Maliye Bakanı Houcine Dimassi ise, Tunus'un geçirdiği reform sürecini hızla devam ettiğini belirtti.
     Dimassi, "Biz Tunus'ta uyum içerisinde yaşıyoruz. Devrimden bu yana gayret ve çabalarımızı devam ettiriyoruz. Hatta devrimden önce faaliyetler başlamıştı. Tunus toplumu arasında bazı uyumsuzluklar vardır. Bir orta tabaka vardı. Yoksul bir tabaka vardı. Zamanla orta tabaka kayboldu, fakir de fakirlikte geriye gitti. Zenginse zenginliğinde artış kaydetti. Toplumda bir dengesizlik oluştu. Devrimi gerekli kılan gelişmelerin başında olan sosyal adaletsizlik söz konusuydu. Vatandaş artık öfke küpüne dönmüştü" dedi.
     Tunus'un devrim sonrasında başarılı adımlar attığını vurgulayan Dimassi, şöyle konuştu:
     "Bugün Tunus hükümeti başarılı bir şekilde çalışmaya başladı. Evet önümüzde büyük zorluklar var. Biriken bu problemlere çözüm bulmak için zamana da ihtiyaç var. İşbirliği olmazsa olmaz koşullumuzdur.Değişikliği reformu gerçekleştirmek için dostlarımızdan, kardeşlerimizden destek bekliyoruz. Bize yardım elini uzatanlara çok teşekkür ediyoruz. Tunus-Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması yaklaşık 2014 Temmuz ayında yürürlüğe konacak. Bu anlaşmanın yürürlüğü konulması ile beraber, ticaret hacminde bir sıçrama ve gelişme olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir