Türk Arap Ekonomi Forumu -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"Hemen yakın bir gelecekte dikey ve…

  • Yazı boyutu
Türk Arap Ekonomi Forumu
  -İMKB Başkanı İbrahim Turhan:
  -"Hemen yakın bir gelecekte dikey ve…

Türk Arap Ekonomi Forumu -İMKB Başkanı İbrahim Turhan: -"Hemen yakın bir gelecekte dikey ve yatay entegrasyonumuzu güçlendireceğiz. Dikey dediğim de diğer kardeş borsalarla entegrasyonumuzu güçlendireceğiz" -"Borsa İstanbul bölgenin en gelişmiş ve en büyük borsası. Pazar, sermaye durumuna baktığımızda 220 milyar dolardan fazla büyüklüğü görüyoruz ve Türkiye GSYH'nın yüzde 26'sını oluşturuyor"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, "Hemen yakın bir gelecekte dikey ve yatay entegrasyonumuzu güçlendireceğiz. Dikey dediğim de diğer kardeş borsalarla entegrasyonumuzu güçlendireceğiz" dedi.
     Türk Arap Ekonomi Forumu'nda konuşan Turhan, İstanbul'da toplanmanın önemine dikkati çekerek, İstanbul'un bütün medeniyetlere ve bölgenin bütün insanlarına ait bir şehir olduğunu söyledi.
     İstanbul Borsası'na İstanbul Menkul Kıymetler Borsası denildiğini, ama kendisinin "Borsa İstanbul" kelimesini sevdiğini söyleyen Turhan, "Borsa İstanbul bölgenin en gelişmiş ve en büyük borası. Pazar, sermaye durumuna baktığımızda 220 milyar dolardan fazla büyüklüğü görüyoruz ve Türkiye GSYH'nın yüzde 26'sını oluşturuyor" şeklinde konuştu.
     Hisse senedi pazarında 100'den fazla üyenin ve 400 şirketin borsaya kote olduğununu hatırlatan Turhan, bu pazarın içinde döviz kuru pazarının, risk sermayesi ya da gayrimenkul yatırım fonu şirketlerinin, bankaların yer aldığını söyledi.
     Şirket tahvillerinin son dönemde hızla geliştiğini söyleyen Turhan, "Yanılmıyorsam pazarın en hızlı büyüyen bölümü şirket tahvilleri. Çok temkinli mali politika sonucunda pazara katılanların likiditesi artmış durumda. Ama bu pazarın kendine özgü bir durumu var. Yeniden satın alma anlaşmalarını da içine dahil ediyor, bizim pazar yapımızdan dolayı ve sermaye yapısının likiditesine de katkıda bulunuyor. Yabancı tahviller, yabancı menkul kıymetler pazarında çok fazla ticari alışveriş olmuyor. Ancak bölgedeki ülkelerin buna ilgi göstereceğini düşünüyorum. Başka ülkelerden başvuru yapanlar var. Ama zaman içinde bu piyasa da fazla menkul kıymet ortaya konacak. Bu pazarı biz özellikle geliştirmek istiyoruz" dedi.
    
     -"Borsa İstanbul, sabit tahvil satışında dünyada 8'inci sırada"
    
     Turhan, Türkiye'nin KOBİ ülkesi olduğunu söyleyerek, gelişmekte olan piyasalar pazarı hakkında "Bu pazar tamamen KOBİ'lere ayrılmış bir pazar. Çünkü KOBİ'lerin normal piyasada menkul kıymetlere katılması kolay değil. Onlar için işi kolaylaştıracak, onların kote edilmesi için yöntemler uyguluyoruz" dedi.
     Borsa İstanbul'un gelişmekte olan piyasalarda hisse senedi ticaretinde 8'inci sırada olduğunu, ama sabit tahvil satışında dünyada 8'inci sırada yer aldığına dikkati çeken Turhan, bunun çok önemli bir pozisyon olduğunu söyledi.
     Yabancı yatırımcıların Türk hisse senetlerini portföylerinde 2 yıl boyunca tutmaya çalıştıklarını ve Türkiye sermaye piyasasının küresel yatırımcılar tarafından gözlemlendiğini anlatan Turhan, finansal piyasaların karşılaştığı kriz neticesinde Initial Public Offering/İlk Halka Arz'ların (IPO) eskisi kadar gelişemediğini belirterek, şöyle konuştu:
     "2012 yılının başından itibaren 18 IPO geldi. 6 tane yeni şirket, gelişmekte olan şirketler pazarında yer aldı. 412 milyon liradan fazla para oluşturuldu IPO'lar aracılığıyla. Yılın başından itibaren sabit gelir menkul kıymetleri üzerinde satış daha fazla oldu. 12 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşıldı gelişmekte olan şirketler menkul kıymetler satışında."
    
     -S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi-
    
     İMKB 100 endeksinin herkesin beklediği gibi gelişmiş ülkelerin ekonomilerinden daha iyi bir performans gösterdiğini ifade eden Turhan, İMKB 100 gelişmekte olan ülkeler endeksinden de çok daha iyi performans gösterdiğini söyledi.
     Borsa İstanbul'un birçok uluslararası inisiyatif ve organizasyonlarda temsil edildiğini söyleyen ve bazı anlaşmaları da imzalayan ilk borsalardan birisi olduğunu hatırlatan Turhan, şunları kaydetti:
     "Bölgedeki menkul kıymet borsalarına katılımımız var. İleride bu liste daha da uzayacak. Ortaklığımızı artırmak için yeni fırsatlar arıyoruz. Bölgenin menkul kıymet borsalarında ortaklığımızı artırmak için yeni fırsatlar arıyoruz. Son dönemde teknoloji geliştirmek, bağlantı ve personelin eğitimi konularında anlaşmaya imzaladık. Mısır, Kazablanka, Kazakistan, Makedonya ve Güney Kore menkul kıymet borsalarıyla imza attık. Geçen hafta S&P OIC COMCEC 50 İslami Endeksi ile bir ortaklık başlattık. Özellikle İslami uyumlu finansal ürün üretmek ve ticaretini yapmak isteyen şirketler için çok büyük bir fırsat oluşturdu. Riski çeşitlendirmek açısından da bu çok önemli. Sadece tek bir ülkeye odaklanmak yerine birden fazla ülke ile bu projeleri yapmak. İslami uyumlu bir pazar 50 tane şirketin performansı ölçülüyor. 19 tane İslam ülkesinin katıldığı bir pazarlama marketi yapılıyor. İslami uyumlu piyasaların performansından da daha iyi bir performans gösteriyor. S&P ile ortak bir inisiyatiftir bu. Onların katkısı devam ediyor. Bu endeksin ülkeye ve sektöre göre kompozisyonuna baktığımızda telekom bir numaralı sektör. Malzeme, finansal araçlar ve sanayi yatırımları da onu izleyen sektörler. Ülke kompozisyonuna baktığımızda Endonezya, Malezya, Suudi Arabistan ve Türkiye ilk sıralarda olan ülkeler, bu iş birliğinini ilk sıraları oluşturuyor."
    
     -Borsa İstanbul'un geleceği-
    
     İbrahim Turhan Borsa İstanbul'un geleceği hakkında ise şu görüşleri paylaştı:
     "Hemen yakın bir gelecekte dikey ve yatay entegrasyonumuzu güçlendireceğiz. Dikey dediğim de diğer kardeş borsalarla entegrasyonumuzu güçlendireceğiz. Mesela TURKDEX, future üzerinde çalışan bir borsa. Ayrıca planımıza göre İstanbul Altın Borsası ile de kıymetli metaller, hisse senetleri, sabit gelir ürünleri ve derivativleri ile ortak çalışma yapacağız.
     Tek bir teknoloji platformunda tek bir çatı altında bir araya geleceğiz. Gelecekte mesela emtia borsası, enerji borsası da oluşturulacak. Bu borsalar için pazar oluşturacak, pazar yönetecek bir kurum olarak çalışacağız. Bu borsalar temelde Borsa İstanbul tarafından yönetilecek. Bağımsız tüzel kişilikleri var. Bunların bağımsız borsa olarak sürdürecekler. Ama biz onlar için pazarlama platformunu oluşturacağız. Ayıca yoğun bir biçimde çalışarak bir teknoloji platformu çalıştırmaya başladık, FEAS borsası çerçevesinde. Bütün FEAS borsaları bizim pazarımızla ilişki ve iletişim içinde olacak. Bütün bu tabloyu gerçekleştireceğiz. Tüm bu borsalar Orta Asya, Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika tabii ki kendi istekleri dahilinde entegre bir borsa sisteminin birer parçası olacak. Hisse senedi ve menkul kıymetler paylaşılacak. Küresel yatırımcılar için bu büyük bir fırsat olacak. Yatırımlarını çeşitlendirmek için fırsat olacak, tek bir arayüzle, tek bir yatırım hesabıyla bir araya gelecek. Bölge için bu büyük bir ilerleme olacak bunu gerçekleştirebilirsek. Diğer borsaları da davet edeceğiz. Mesela ileri düzeydeki menkul kıymet alışverişi için ileri düzeydeki borsaları da davet edeceğiz."
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir