Türk-Arap Ekonomi Forumu -Forumun açılışında konuşan Arap ülkelerinin maliye bakanları,…

  • Yazı boyutu
Türk-Arap Ekonomi Forumu
  -Forumun açılışında konuşan Arap ülkelerinin maliye 
  bakanları,…

Türk-Arap Ekonomi Forumu -Forumun açılışında konuşan Arap ülkelerinin maliye bakanları, Türk-Arap ticari ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade ettiler

Türk-Arap Ekonomi Forumu'nun açılışında konuşan Arap ülkelerinin maliye bakanları, Türk-Arap ticari ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.
     Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, benzeri toplantının Bağdat'ta da yapılmasını istediklerini vurgulayarak, Irak'ta çok sayıda Türk iş adamı, sermaye sahibi şirketlerin bulunduğunu, bütün sektörlerde yatırımların başladığını söyledi.
     Ekonomik alanda önemli gelişmenin yaşandığı Irak'ta sadece petrole dayalı bir gelirin söz konusu olmadığına dikkati çeken İsavi, gelir kaynaklarını çeşitlendirdiklerini, bundan dolayı yatırımcıları Irak'a davet ettiklerini ve böyle bir toplantının orada yapılmasını arzuladıklarını dile getirdi.
    
     -Katar Maliye Bakanı-
    
     Katar Maliye Bakanı Yusuf Hüseyin Kamal da Arap iş dünyası ile Türk iş dünyasını bir araya getirmek istediklerini, bu durumda hedefe doğru yol alabileceklerini ifade etti.
     Gerek Türkiye, gerek Arap dünyasındaki fırsatların karşılıklı olarak değerlendirilmesi halinde bunun ekonomiye katkıda bulunacağını dile getiren Kamal, Arap ülkelerindeki hükümetler ile Türkiye'deki hükümetin ortaklaşa projelere girmeleri için iş dünyasını teşvik edebileceklerini söyledi.
    
     -Tunus ve Yemen Maliye Bakanları-
    
     Tunus Maliye Bakanı Hüseyin Dimassi de bu tip toplantıların Arap ile Türk dünyası arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendireceğini, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da artması için sinerji yaratacağını vurguladı.
     Yemen Maliye Bakanı Sakhar Al-Wageh ise Türkiye ile Arap dünyası ekonomik işbirliklerinin her iki tarafa güç kazandıracağını kaydederek, "Ümit ederiz ki Forum, ekonomik ve politik ilişkileri daha da ileri bir düzeye getirecek, ticaret hacmini artıracaktır" diye konuştu.
    
     -"Arzumuz, istikrarlı döneme geçilmesidir"-
    
     Lübnanlı Al-Iktissad Wal-Aamal Group Üst Yöneticisi (CEO) Rauf Abu Zaki de Arap ülkelerinin tamamının dünya ekonomisinin önemli bir parçası olduğunu, bu ülkelerde yatırımların yapılmaya başlandığını, yeni yönetimlerin geldiğini anlattı.
     Zaki, "Arzumuz ve isteğimiz, bir an önce geçici dönemden sürekli, kalıcı ve istikrarlı döneme geçilmesidir" dedi.
     Başta AB olmak üzere dünyayı saran ekonomik buhrana rağmen Arap ve Türkler arasında büyük bir çıkar birliği bulunduğunu dile getiren Zaki, Türkiye'nin Arap ülkelerine karşı devam ettirdiği yapıcı politikanın büyük önem taşıdığını, Türk firmalarının önünde Arap ülkelerinde büyük fırsatlar bulunduğunu söyledi.
     Arap Ligi Türkiye Elçisi Muhammed Al Fatah Al Naciri de "Biz Türk ve Arap iş adamları ile iş kuruluşlarının üzerine düşen görevler vardır. Bank Audi'nin Türkiye'de açılması memnuniyet verici bir gelişme. Buna benzer daha iyi haberler duymayı ümit ediyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir