Türk Akreditasyon Kurumu Kanunu'nda değişiklik

  • Yazı boyutu
Türk Akreditasyon Kurumu Kanunu'nda değişiklik

Kurum, "iyi laboratuvar uygulamaları konusunda ulusal izleme otoritesi" olarak hizmet verecek

Türkiye Akreditasyon Kurumu, önümüzdeki dönemde Türkiye'de"iyi laboratuvar uygulamaları konusunda ulusal izleme otoritesi" olarak hizmet verecek.
     "Türk Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, kurum akredite edilmek üzere başvuran kuruluşların ilgili standartlara ve ölçütlere göre denetimini yapacak ve bu denetim sonucunda kuruluşun akredite edilip edilmemesine karar verecek.
     Akreditasyon amacıyla başvuran kuruluşların müracaatı, değerlendirilmesi ve akredite edilmesi ile ilgili olarak elde edilmiş bilgilerin gizliliğini korumak Kurumun görevleri arasında sayılacak.
     Kurum ayrıca, "iyi laboratuvar uygulamaları konusunda ulusal izleme otoritesi" olarak da hizmet verecek.
     Kurum bünyesindeki danışma kurulu, çeşitli bakanlıklar, Türk Standartları Enstitüsü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de aralarında bulunduğu birçok kurumun seçeceği üyelerden oluşan 90 kişiden oluşacak ve üç yıl için görev yapacak. Kurul, her yıl nisan ve ekim aylarında olmak üzere en az iki kez toplanacak.
    
    
    


Bu haberi 250 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir