TURAB Genel Başkanı Ucuz: -"Afrika, avro ekonomisinin dar boğazdan geçtiği bir dönemde,…

  • Yazı boyutu
TURAB Genel Başkanı Ucuz: 
  -"Afrika, avro ekonomisinin dar boğazdan geçtiği 
  bir dönemde,…

TURAB Genel Başkanı Ucuz: -"Afrika, avro ekonomisinin dar boğazdan geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin ticaret ortaklarına yeni çeşitlilikler kazandırması için çok önemli bir fırsattır"

Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Emin Ucuz, Afrika'nın, avro ekonomisinin dar boğazdan geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin ticaret ortaklarına yeni çeşitlilikler kazandırılması için önemli bir fırsat olduğunu belirtti.
     Ucuz, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin ihracattaki büyüme, doğrudan aldığı yatırımlar, finans ve bankacılık alanındaki gelişmelerle güvenilir bir ülke haline geldiğini ifade etti.
     Arap ülkelerine yapılan ihracatın da yüzleri güldürdüğünü dile getiren Ucuz, şunları kaydetti:
     "10 yıllık süreç içerisinde yaşadığımız büyüme, Türkiye Cumhuriyeti'nin aldığı önlemlerin sonucu ve iş dünyamızın tartışılmaz başarısıdır. Geçen yılda özellikle Arap baharı ve bazı Arap ülkelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlığa rağmen Arap ülkelerine yapılan ihracatımızda bir gerileme olmayışı memnuniyet vericidir. Türk ihracatçılarını kutluyoruz."
    
     -Gözler kara kıta Afrika'da-
    
     Türk ihracatçılarının yeni hedefinin Afrika olduğunu vurgulayan Ucuz, güvenlik ve barış istikrarı için büyük çaba sarf edilen Afrika'da, kalkınma ve refaha giden yolda Türk iş dünyasına önemli görevler düştüğünü bildirdi.
     Afrika'daki büyümenin dikkat çekici olduğunu ve dünyanın gözünü Afrika'ya çevirdiğini anlatan Emin Ucuz, şöyle devam etti:
     "Afrika, avro ekonomisinin dar boğazdan geçtiği bir dönemde, Türkiye'nin ticaret ortaklarına yeni çeşitlilikler kazandırılması için çok önemli bir fırsattır. Dünyanın en fakir, en sorunlu kıtası Afrika, dünyaya bir o kadar da fırsatlar sunarken bizlerin seyirci kalması imkansızdır. 2050'de nüfusunun 2 milyar olması beklenen Afrika'ya açılım büyüme planınızın içine üst sıralarda olmalıdır. Ortak tarihimizde sömürgecilik geçmişinin olmaması, doğal kaynaklar yerine barışçı bir ara buluculuk rolü arayışında Türkiye'nin Afrika ülkeleri açısından ilginç bir ortak olabileceği gerçeği bizim için önemli bir avantajdır."
     Suriye'deki olayların insanlık dramına dönüştüğünü de belirten Ucuz, Suriye'deki olayların biran önce durması gerektiğini, bu kapsamda hükümetin Suriye'ye yönelik dikkatli ve hassas çalışmalarının memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 240 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir