Tunalıoğlu'na Legion d'Honneur nişanı

  • Yazı boyutu
Tunalıoğlu'na Legion d'Honneur nişanı

Oyak Renault Genel Müdürü Tunalıoğlu'na Legion d'Honneur

OYAK Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'na, Legion d'Honneur nişanı verildi.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, OYAK Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu'na, İstanbul'daki Fransız Sarayı'nda düzenlenen törenle Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili tarafından Legion d'Honneur nişanı takdim edildi.
     Büyükelçi Bili tören sırasında yaptığı konuşmada, Fransa'nın bu nişanla, çok büyük bir önem verdiği Tarık Tunalıoğlu'nun şahsi ve mesleki geçmişine duyduğu minneti ifade etmek istediğini belirtti.
     Legion d'Honneur takdim törenlerinde gelenek olduğu üzere Laurent Bili Fransa adına yaptığı konuşmada Tunalıoğlu'na hitaben şunları kaydetti:
     "Renault Grubu yönetiminin size duyduğu güveni hiç boşa çıkarmadınız. 1996'da Megane Break programının yönetiminden ve daha sonra 1998'de bu modelin Türkiye'deki üretiminden sorumlu oldunuz. Renault, bu projeyle ilk defa Fransa dışında yeni bir modelin (Megane Wagon) üretimini yapmaya başladı. 6 yıl içinde Bursa fabrikasını Renault grubunun en başarılı fabrikalarından biri haline getirdiniz. 2004-2008 yılları arasında, Renault Pars'ın İran macerasında yer aldınız. Bu macera, bizzat sizin tarafınızdan söylendiği üzere, mesleki kariyerinize en fazla zenginlik katan tecrübelerden biriydi. Zira, her şeyi yeniden yapmak gerekiyordu. Yalnızca 4 yıl gibi bir sure içinde iki yeni fabrika kurdunuz ve saatte 5 araç olan üretim kapasitesini 50 araca yükselttiniz. 2008 Nisan ayında, OYAK Renault Genel Müdürlüğü görevine başlamak üzere İstanbul'a döndünüz. Bu son derece önemli ve seçkin göreve getirilen ilk Türk vatandaşıydınız.
     Mesleki yolculuğunuza daha da yakından bakınca, onun bilgi bakımından da gayet zengin olduğunu görüyoruz. Fransa-Türkiye sanayi ortaklıklarının en başarılılarından birinin başında bulunuyorsunuz. Bursa fabrikasından içeriye her girişinizde, Oyak-Renault dönemini yansıtan panoları her gördüğünüzde kat edilen yolun ne derece önemli olduğunu düşündüğünüzden eminim. Bu yol ünlü Renault 12 ile başlamıştı, en son model olan elektrikli Fluence'a kadar geldi. Sabırla geliştirdiğiniz ve modernleştirdiğiniz fabrikanız yılda 300.000'den fazla araç ve bunun yanında otomobil motorları ve vites kutuları üretiyor. Türkiye'nin en fazla sayıda çalışana sahip işverenlerinden birisiniz. Türkiye'de üretilen her iki otomobilden biri sizin fabrikanızdan çıkıyor."
     1802'de Napoleon Bonaparte tarafından oluşturulan Legion d'Honneur nişanı Fransa tarafından verilen en prestijli nişan sayılıyor ve o yıllardan günümüze iş ve sanat dünyasının başarılı kişilerine veriliyor.
     Törene Fransa'nın İstanbul Başkonsolosu Hervé Magro, Tarık Tunalıoğlu'nun ailesi ve iş arkadaşlarıyla Türk ve Fransız iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.
    
    
    


Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir