Tüketici Yararına Araştırma Derneği: -"Tüketici bilincinin geliştirilmesi bir devlet politikası…

  • Yazı boyutu
Tüketici Yararına Araştırma Derneği:
  -"Tüketici bilincinin geliştirilmesi 
  bir devlet politikası…

Tüketici Yararına Araştırma Derneği: -"Tüketici bilincinin geliştirilmesi bir devlet politikası olmalı"

Tüketici Yararına Araştırma Derneği (TÜYADER), tüketici bilincinin geliştirilmesinin bir devlet politikası olması gerektiğini bildirdi.
     TÜYADER'den yapılan açıklamada, ürün yada hizmet alınırken kalite garanti markaları ve sertifikalarının kontrol edilmediği, bu nedenle tüketicilerin aldatılabildiği belirtildi.
     Öncelikle tüketicinin bilinçlenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, bilinçli ve kaliteli tüketicilerin ürün ve hizmetteki kaliteyi de arttırdığı kaydedildi. AB ve ABD'de yapılan araştırma sonuçlarında, bilinçli tüketicinin çok olduğu toplumlarda gelişmişliğin de arttığının belirlendiği ifade edilen açıklamada, "Almanya, İngiltere, Fransa, ABD, Japonya ve Kanada hem iç pazar ekonomilerindeki hem de dış pazar ekonomilerindeki gelişme ve etkin olma süreçlerini kalite garanti standartları sayesinde sağlamaktadırlar. Bu bir endüstriyel disiplindir" denildi.
     Tüketici bilincinin geliştirilmesinin bir devlet politikası olması gerektiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
     "Sivil toplum kuruluşları bu konuda daha etkin görev alarak her platforma bu konuyu taşımalıdırlar. Türkiye gelişmekte ve her sektörün endüstriyel yapısını, bu gelişme sürecinde tüketici belirlemektedir. Bu gelişmenin kalıcı ve etkili olabilmesi için rekabet ortamında kaliteyi de sağlamalıyız. İyi olmayanları en başta içeride elemeliyiz ya da onların da iyi ve kaliteli olmalarını sağlamalıyız. Biz de aynı sloganla var olmalıyız 'Bilinçli tüketici = Kaliteli endüstri."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir