Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Fransız lüks tüketim ürünleri mağazası Printemps'ın…

  • Yazı boyutu
Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi
  -Fransız lüks tüketim ürünleri mağazası Printemps'ın…

Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Fransız lüks tüketim ürünleri mağazası Printemps'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Paolo de Cesare: -"Renovasyon ve dönüşüm sürecinde 300 milyon avroluk yatırımımız söz konusu" -"Dönüşüm sürecinde uluslararası müşterilerimiz yüzde 10'dan 40'a, ortalama harcama tutarı da 60 avrodan 600 avroya yükseldi"

Fransız lüks tüketim ürünleri mağazası Printemps'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Paolo de Cesare, renovasyon ve dönüşüm sürecinde 5 yılda 300 milyon avroluk yatırımlarının söz konusu olduğunu, dönüşüm sürecinde uluslararası müşterilerinin yüzde 10'dan 40'a, ortalama harcama tutarının da 60 avrodan 600 avroya yükseldiğini bildirdi.
     Cesare, Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, Paris'teki binanın 50 milyon avroluk harcamayla 4 yıllık plan çerçevesinde önce dışını değiştirdiklerini, ardından içini müşterinin kendisini çok rahat hissedebileceği bir mekana dönüştürdüklerini söyledi.
     Yaptıkları renovasyon çalışmalarıyla adeta "140 yıllık efsaneyi" geri getirdiklerini ifade eden Cesare, 60'ın üzerinde sanatçının renovasyon çalışmaları sırasında mozaikleri, vitrayları ve varakları yenilediklerini, çehresini tamamen değiştirdiklerini anlattı.
     Perakendeciliğin en önemli kuralının, en üst yüzde 10 yüzde 20'ye odaklanmak olduğunu belirten Cesare, kendilerinin de en üst yüzde 15'e odaklandıklarını ve bu kitleye çok farklılaştırılmış hizmet sunduklarını, bu kapsamda hostesler, müşteri hizmetleri, özel alışveriş uzmanları bulunduğunu kaydetti.
     Duygusallığı en yüksek ilişkinin burada gerçekleştiğinin altını çizen Cesare, mağaza içinde özel etkileşime açık alanlar oluşturduklarını, burada en iyi koleksiyonları ve en iyi ürünleri sunduklarını söyledi. Cesare, "Verdiğimiz hizmet ile bu alanları çok mahrem kılıyoruz. Müşteri için evinin sıcaklığında alışveriş deneyimi oluşturmaya çalışıyoruz. Müşterilere kişisel defile sunuyoruz" dedi.
    
     -"16 mağazamız var, her birinin konumu farklı"-
    
     Printemps'ın 16 mağazası bulunduğunu ve her birinin konumunun farklı olduğunu vurgulayan Cesare, büyümekte olan pazarlardan da müşteri çekmek istediklerini söyledi.
     Paolo de Cesare, şunları kaydetti:
     "Biz kısa değil, orta vadeli iş planı geliştirdik. Renovasyon ve dönüşüm sürecinde 300 milyon avroluk yatırımımız söz konusu. 5 yıllık dönemde bu yatırımı yaparak, 3-4 yılda yatırımın geri dönüşünü bekliyorduk. Dönüşüm sürecinde uluslararası müşterilerimiz yüzde 10'dan 40'a, ortalama harcama tutarı da 60 avrodan 600 avroya yükseldi. Ben çalışmalar başlarken, 'harcama tutarı 5 kat artar, 350 avro civarına çıkar' demiştim. O zaman hissedarlar bana 'sen çıldırmışsın' dediler. Şimdi geldiğimiz noktada 10 katlık harcama tutarı artışı söz konusu. Yani yaptığımız yatırımın karşılığını alabildik."
     İçinde bulundukları iş alanının çok farklı bir iş modeli gerektirdiğini ifade eden Cesare, 'Lokasyon, binalar, markalar, mağazanın ruhu çok önemli. Bu düzeydeki perakende hizmetler başka ülkelere kolay kolay taşınmıyor" dedi.
     Gelecekte yeni küreselleşme döneminde değişiklikler yaşanacağının altını çizen Cesare, "Biz e-ticaret işine girmiyoruz, indirim mağazalarımız yok, Fransa dışına satış yapmıyoruz ve bütün bunlardan gurur duyuyoruz" diye konuştu.
     Müşterilerinin yüzde 15'inin erkek olduğunu, ancak erkekler için alışverişin kadınlardaki gibi aynı şeyi ifade etmediğini belirten Cesare, "Kadınlar, mağazalarımızda deneyim yaşamak istiyorlar. Biz bunu sunabiliyoruz. Alışveriş merkezlerinde erkekler ise deneyim yaşamak istemezler. Futbolda, golf oynarken deneyim yaşamak isterler" şeklinde konuştu.
    
     -"Mağazaların varlığını sürdürmesi zorlaşıyor"-
    
     Perakende şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Echochamber.com'un Kreatif Direktörü Howard Saunders ise küresel perakendedeki eğilimleri anlattığı konuşmasında, artık günümüzde kredi vermenin zorlaştığını, krizin her kesimin hareket alanını daralttığını ve giderek daha fazla mağazanın kapandığını, mağazaların bu ortamda varlığını sürdürmesinin zorlaştığını söyledi.
     Saunders, bir tarafta mağazalar kapanırken, diğer tarafta online alışverişin hızla arttığını, insanların tek tıkla istediklerini alabildiğini ifade ederek, "Lehman Brothers'tan sonra başlayan krizde perakende sektörü çok büyük değişime uğradı. Dünya değişti, perakende dünyası hiçbir zaman eski haline dönmeyecek" yorumunu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir