Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Nestle Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bulcke: -"Biz sektör…

  • Yazı boyutu
Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi
  -Nestle Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bulcke:
  -"Biz sektör…

Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Nestle Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bulcke: -"Biz sektör olarak hep tehdit, baskı altındayız. Obezitenin, bulaşıcı olmayan hastalıkların bir nedeni olarak görülüyoruz. Halbuki biz sektör olarak sorunun değil, çözümün bir parçasıyız" -"Batı dünyasının çalışma yöntemlerinin değişmesi gerektiği çok açık. Müşterinin değer vermediği şeyleri sistemin dışına atmak, yani atıkları, fireleri sistem dışına atmak gerekiyor"

Nestle Üst Yöneticisi (CEO) Paul Bulcke, sektör olarak hep tehdit ve baskı altında olduklarını ifade ederek, "Obezitenin, bulaşıcı olmayan hastalıkların bir nedeni olarak görülüyoruz. Halbuki biz sektör olarak sorunun değil, çözümün bir parçasıyız" dedi.
     Bulcke, Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi'nin ikinci gününde yaptığı konuşmada, gelecekte şirketleri, sektörleri zorlayan çok şey olacağını, gelişmiş ülkelerde borç krizi ve büyümedeki yavaşlama dikkate alındığında bunun daha net anlaşılabileceğini söyledi.
     Dünyadaki siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara değinen Bulcke, toplumsal yapının birçok yönden değiştiğini, böyle bir ortamda devletlerin şirketler ve sanayinin omuzuna "yeni yükler bindirdiğini" ifade etti.
     Tüketici beklentileri ve gıda güvenliği konularına işaret eden Bulcke, 2050 yılında dünya nüfusunun 2 milyarın üzerinde artmasının beklendiğini belirtti.
     Artık obezite ve bulaşıcı olmayan hastalıkların da daha fazla önem kazandığına dikkati çeken Bulcke, şöyle devam etti:
     "Bize sektör olarak bu sorunların kaynağı olarak bakılıyor. Oysa biz kendimizi çözümün bir parçası olarak konumlandırıyoruz. 'Tüketiciler iyi karar veremiyor, o nedenle düzenleyiciler onların yerine karar vermelidir' deniliyor. Burada 'çiftlikten çatala yaklaşımı' önem kazanıyor. Biz sektör olarak hep tehdit, baskı altındayız. Obezitenin, bulaşıcı olmayan hastalıkların bir nedeni olarak görülüyoruz. Halbuki biz sektör olarak sorunun değil, çözümün bir parçasıyız. Biz çok sayıda insanın hayatını etkiliyoruz. Bu nedenle sürdürülebilirlik konusunda ilk bizim sektörümüz suçlanıyor."
    
     -"Tüketicinin sesi giderek daha yüksek çıkıyor"-
    
     Tüketicinin sesinin giderek daha yüksek çıktığının altını çizen Bulcke, "Ama bazen negatif sesler daha yüksek çıkıyor ve bazen algılar gerçeklik haline geliyor" dedi.
     "İyi gıda, iyi beslenme" olarak yola çıktıklarını anlatan Bulcke, "Tabii bizi zorlayan konular var. 'İyi beslenme diyorsunuz, ama diğer taraftan çikolata diyorsunuz' diye eleştiriyorlar. Çikolata da sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Siz de hergün 500 gram çikolata yemeyin" yorumunu yaptı.
     Bu noktadan bakıldığında toplumun yaklaşımının değiştirilmesinin önemine dikkati çeken Bulcke, şirket olarak bunun bir parçası haline gelmek, çocuklara saydam bilgiler sunmak ve tüketicilere seslerini daha fazla duyurmak gerektiğini söyledi.
    
     -"Tüketiciye değer yaratan ürünler üretmeliyiz"-
    
     Dünya nüfusunun yüzde 80'inin yükselmekte olan pazarlarda yaşadığını, bu insanların daha iyi bir geleceğe ulaşmak istediklerini vurgulayan Bulcke, şöyle devam etti:
     "Biz şirket olarak geleceği tekelimize alamayız, ama daha iyi bir gelecek oluşturmak için artık çaba sarfetmemiz gerektiği açık. Bütün bunları yapabilmek için de yaratıcı ve inovatif olmamız gerekiyor. Yeni gerçekliğe göre çalışma yöntemimizi tamamen değiştirmemiz, tüketiciye değer yaratan ürünler üretmemiz gerekiyor. Hem şirket içinde hem şirket dışındaki çalışma biçimimizi değiştirmemiz kaçınılmaz. Eski şeyleri bir kenara bırakıp, yeni şeyleri benimsememiz lazım. Her zaman durup düşünmek, yeni yaşananların yoğunluğunda kaybolup gitmemek gerekiyor. Biz sanayimizde genellikle fiyat bazlı değer düşünürüz. Halbuki fiyat ile değer yaratmak aynı şey değildir."
     Paul Bulcke, sektör içinde atık miktarını azaltmak için işbirliği içinde çalışmanın önemine işaret ederek, "Sektör bağlamında tüketici odaklı çalışmak, yeni teknolojiler oluşturmak çok önemli. Yeni yaklaşımın derin sonuçları olabilir. Çok özel bir dönemden geçiyoruz. Batı dünyasının çalışma yöntemlerinin değişmesi gerektiği çok açık. Müşterinin değer vermediği şeyleri sistemin dışına atmak, yani atıkları, fireleri sistem dışına atmak gerekiyor" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir