Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Coca Cola Campany Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst…

  • Yazı boyutu
Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi
  -Coca Cola Campany Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst…

Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi -Coca Cola Campany Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Muhtar Kent: -"Dünya tarihinde hiçbir dönemde 2 milyar kişi sürekli iletişim haline girmedi. Artık bu yeni bir dünya. Sosyalleşme, eğitim, iletişim hepsi bize yeni potansiyeller sunuyor. Artık insanlar bir şeylerin dayatılmasını istemiyorlar. Bu değişimin başını çekmek zorundayız" -Carrefour eski Üst Yöneticisi Lars Olofson: -"Muhakkak ki bu ülkenin son 10 sene içerisinde yaşadığı büyüme hızının etkisinde olacağız. Hükümetten, girişimcilerden ve işletmelerden öğreneceğimiz çok şey var"

Coca Cola Campany Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent, dünya tarihinde hiçbir dönemde 2 milyar kişinin sürekli iletişim haline girmediğini ve artık bunun yeni bir dünya olduğunu belirterek, "Sosyalleşme, eğitim, iletişim hepsi bize yeni potansiyeller sunuyor. Artık insanlar bir şeylerin dayatılmasını istemiyorlar. Bu değişimin başını çekmek zorundayız" dedi.
     Kent, Carrefour eski Üst Yöneticisi Lars Olofson ve Forumun Genel Müdürü Jean-Marc Saubade, Tüketim Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Burada konuşan Kent, hızla gelişen bir Batı ve Asya'nın ortasında yer alan Türkiye'nin sürdürülebilir gelişmeyi etkilemek bakımından önemli bir role sahip olduğunu belirterek, kültürler arası anlayış, diyalog, hoşgörü, barış, iyi niyet ve istikrar duygularının geliştirmesi için çok katkısı olan bir ülke olduğunu söyledi.
     Kent, dünyanın kaynaklar üzerinde baskı oluşturduğunu ifade ederek, "Çok fazla toplum, insan onuru için mücadele etmeye devam ediyor. Çözüm birçok durumda bize şu kavramı getiriyor; sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve her toplumdaki birey için değer yaratılması... Değişen trendleri anlamak zorundayız. Hepimizin bugünün dünyasında ayakta kalabilmesi için büyümesi gerekiyor. Tüketiciler sözlerimizi tutmamızı bekliyorlar" diye konuştu.
     Forumun 22 Haziran Cuma gününe kadar devam edeceğini belirten Kent, "Katılımcıların, mağaza ziyaretleri devam edecek. Ne gibi deneyimler elde ettiklerini bilemiyorum ama birçok yenilikçi tüketici etkileşim ve mimarileri görecekler. Türkiye çok yenilikçi bir piyasa, ben her geldiğimde başka bir şey öğreniyorum" dedi.
     Sürdürülebilirliğe ilişkin bir soruyu da Kent, "Sürdürülebilirliği iş gündeminizin başına getirmek zorundasınız. Eğer sürdürülebilirliği yapmazsanız, başarıya ulaşamazsınız" şeklinde yanıtladı.
     Kent, "Sosyal medyanın, alışveriş biçimleri nasıl değiştirdiği" sorusuna ise, "Bütün küçük ve büyük ölçekli perakendecilerin sorumluluğu var. Dünya tarihinde hiçbir dönemde 2 milyar kişi sürekli iletişim haline girmedi. Artık bu yeni bir dünya. Sosyalleşme, eğitim, iletişim hepsi bize yeni potansiyeller sunuyor. Artık insanlar bir şeylerin dayatılmasını istemiyorlar. Doğrudan reklamlardan hoşlanmıyorlar. Tüketiciler bunu istiyor. Bu değişimin başını çekmek zorundayız" karşılığını verdi.
    
     -"Hükümetten öğreneceğimiz çok şey var"-
    
     Carrefour eski Üst Yöneticisi Lars Olofson da, şeffaflığın son derce önemli olduğunu ve yapılan çalışmaların, gelişmelerin takip edilebilmesi için daha şeffaf olmaya karar verdiklerini belirterek, "Burada yeni bir iletişim aracı geliştiriyoruz. 'Bilgi pusulası' diyebiliriz. Ne gibi sonuçlar elde ettiğimizi paylaşacağız. Bu forumda, sürdürülebilir ve perakende sektöründe büyümeyi ele alacağız" diye konuştu.
     Forumda 6 farklı alan üzerinde yoğunlaşacaklarını anlatan Olofson, şunları kaydetti:
     "Küresel görünüm, bütçe sıkıntıları, kemer sıkma önlemleri dediğimizde bazı şeyleri daha iyi anlıyoruz. İstanbul'da bulunuyoruz, muhakkak ki bu ülkenin son 10 sene içerisinde yaşadığı büyüme hızının etkisinde olacağız. Hükümetten, girişimcilerden ve işletmelerden öğreneceğimiz çok şey var. Yaratıcı düşünme liderleri de bizim için son derece önemli.
     Bizim kuruluşumuz için paylaşmak çok önemli, onun için perakendedeki başarı hikayelerini dinleyeceğiz. İstikrarsız ortamda büyüyebilen perakendecilerin fikirlerinden faydalanacağız. Bir takım konularda, inovasyona vurgu yapacağız. Dünya hızla değişiyor ve daha çok birbirimize bağlı hale geliyoruz."
    
     -"Büyümenin kaynağına, deneyim paylaşımıyla ulaşılır"-
    
     Olofson, sürdürülebilir büyümede yeni bir model üzerine çalıştıklarını dile getirerek, "Burada çevresel ayak izimizi düşündüğümüzde, yılda gezegenimizin yeniden üretebildiğinin yüzde 50'sinden daha fazlasını kullanıyoruz. Sürdürülebilir büyüme için yeni yollar bulup geliştirmek zorundayız" dedi.
     Bir gazetecinin, büyümenin nasıl sağlanacağına ilişkin sorusuna ise Olofson, dünyaya bakıldığında büyümenin bölgeden bölgeye farklılıklar gösterdiğini ifade ederek, "Asya, Latin Amerika dediğimizde hızlı ve dinamik büyüme görüyoruz. Güney Avrupa'da da büyük mücadele veriliyor. Son derece özel bir dönemden bahsediyoruz. Büyüme gündemi denildiğinde çeşitli bölgelerdeki farklılıkları anlamak gerekiyor. Ne tür firmalar, ne tür inovasyonlar var, bunları takip etmek önemli. Bir takım deneyimlerin paylaşılması gerekiyor ki büyümenin kaynağına ulaşalım" diye konuştu.
     Olofsan, sürdürülebilirliğin bir seçenek değil, iş modeli olması gerektiğini anlatarak, bunun için fikirlerin paylaşılmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir