Tüketici Ürünleri Forumu

  • Yazı boyutu
Tüketici Ürünleri Forumu

Carefour eski CEO'su Lars Olofson, Türkiye'den çıkarılabilecek derslere bakmak istediklerini belirterek, "Türkiye'de özellikle son on yılda inanılmaz bir evrim yaşandı" dedi.

   Tüketici Ürünleri Forumu Küresel Zirvesi açılışında konuşan Olofson, Türkiye'de devlet temsilcileri, şirket temsilcileri, girişimciler ve yaratıcı düşünürlerin, forum katılımcılarına çok güzel örnekler sunacağını dile getirdi.
     Olofson, "Türkiye'den çıkarılabilecek derslere bakmak istiyoruz. Türkiye'de özellikle son on yılda inanılmaz bir evrim yaşandı. Üç yıl önce bir arada oluşturduğumuz rüya gerçek haline geldi aslında. Bunun gerçekleşmesinin nedeni de şu; bizler her gün milyarlarca insana ulaşıyoruz. Devletler de bunun farkında. Artık devletler de bizim küresel konuları ele almak konusunda inanılmaz bir fırsata sahip olduğumuzun farkında" diye konuştu.
     İçinde bulunulan karmaşık dönemde, artık devletlerin de, bu durumun müthiş bir fırsat olabileceğinin farkında olduğunu ifade eden Olofson, "Bizim inanılırlığımız yaptıklarımızla kanıtlanmış durumda. Ancak biz bir düşünce kurumunun ötesindeyiz. Bizim inanılırlığımızın kaynağı sadece düşünce kuruluşu olmamızda değil, yapan, adım atan bir kurum olmamızdadır" şeklinde konuştu.
     Geçen yıl Kasım ayında Cannes'daki G-20 Zirvesi'nde Tüketici Ürünleri Forumu olarak bazı önerilerde bulunduklarını belirten Olofson, "Büyümeye katkıda bulunabilmek için neler yapılabileceğini belirlemeye çalıştık. Bu liderlerle üç temel konuyu gündeme aldık. Önce sürüdürülebilir büyümenin ve iş yaratmanın ne olduğu ile ilgili kapsamlı bir tanım oluşturmayı hedefledik" dedi.
    
     -"Devletler ve iş dünyası arasındaki işbirliği ile istihdam yaratımı konusundaki tanımlar gözden geçirilmeli"-
    
     Devletler ve iş dünyası arasındaki işbirliği ile istihdam yaratımı konusundaki tanımların gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Olofson, yeni iş imkanları yaratmak konusu ile sürdürülebilir altyapılara yatırımlar yapılması tavsiyesinde bulundu.
     Olofson, "Üçüncü bir tavsiyemiz daha oldu. Birleşmiş Milletler'den sürdürülebilir büyüme konusundaki inisiyatiflerin uyumlu hale getirilmesi talebinde bulunduk. Bizim talebimize göre Birleşmiş Milletler çeşitli paydaşların iletişimini sağlayan bir platform görevini üstlenecektir. Aynı zamanda G-20 üye devletlerinin koordinasyonunu sağlayacaktır. Bu sayede sosyal ve çevresel meselelerin takip edilmesi mümkün olacak. Aynı zamanda uygulamaya geçirilebilecek kılavuz kurallar oluşturulabilecektir" diye konuştu.
     Türkiye'nin bu önerilere son derece sıcak baktığını vurgulayan Olofson, "Türkiye'de, İstanbul'da olduğum için bunu söylüyorum. Sayın Başbakan Erdoğan'la da bu konuyu konuşma fırsatına sahip oldum. Kendisi bize tam destek vereceğini söyledi ve önerimiz hakkında çok olumlu yorumlarda bulundu" ifadelerini kullandı.
     Forum'un, etkisi büyük bir misyon olduğunu aktaran Olofson, "Devletleri, sivil misyon sahiplerini etkilemek için müthiş bir gücümüz var. Herkes için yaşam kalitesini artırabilir, iyileştirebiliriz. Sayın Muhtar Kent misyonlardan bahsetti. Bundan daha iyi bir misyon düşünemiyorum. Hepimiz aslında bir arada yeni bir çalışma yöntemi oluşturduk. Burada büyük gelişmeler de kaydettik. Sayın Kent'in de ifade ettiği gibi bugün biz dünyanın en önemli kurumlarında bir koltuğa, bir sandalyeye sahibiz" dedi.
    
     -"Uluslararası kurumsal şirketler sorumluklarını yerine getirmeli"-
    
     Olofson, Tüketim Ürünleri Forumu'nun küresel anlamda etkinliğinin kısa zamanda arttığını söyleyerek, "Tüketici Ürünleri Forumu sadece üç yıl önce kuruldu. Üç yıl önce kuruldu ama bu kadar kısa bir dönemde, Tüketici Ürünleri Forumu bir referans noktası haline geldi. Bizim görüşlerimiz, tavsiyelerimiz inanılmaz bir biçimde ciddiye alınıyor" değerlendirmesini yaptı.
     Uluslararası kurumsal şirketlerin sorumluklarını yerine getirmesi çağrısında da bulunan Olofson, şunları kaydetti:
     "Şirketler temsil ettiği değerleri uygulamaya geçirmeli. Aynı zamanda hesap verebilir olmalı. Yaptığımız şeyler konusunda tamamen saydam olmamız ve dış dünya ile iletişim kurmamız gerekiyor. Bu yolda ilerleyerek, forumun bütün tarafları ile iyi iletişim içerisinde olmamız gerekiyor. Ancak bu sayede Muhtar Kent'in söylediği sivil toplum, devletler ve şirketlerden oluşan Altın Üçgen'i oluşturabiliriz."
    
    
    


Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir