Tüketici Alışveriş Festivali'ni sevdi -Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet…

  • Yazı boyutu
Tüketici Alışveriş Festivali'ni sevdi
     -Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet…

Tüketici Alışveriş Festivali'ni sevdi -Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akbacakoğlu: -"Alışveriş festivali bizim cirolarımızı yüzde 38-50 civarında artırdı" -"Karayoluyla gelen yolcu sayısı festivalin başlamasıyla 50 bin kişiden 70 bine yükselmiş durumda" -Mağazadan alışveriş yapan Yeliz Önal: -"Ankara çok eğlenceli, günlük güneşlik, herkes alışveriş yapıyor, herkesin elinde poşetler, ürünleri de beğendim. Festival olduğu için spor malzemeleri de alabilirim"

Merve Özlem Çakır - Ankara Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akbacakoğlu, Ankara Alışveriş Festivali başladığından itibaren cirolarında yüzde 38-50 artış olduğunu söyledi.
     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akbacakoğlu, Ankara'nın yıllardır bürokrasinin şehri olarak kapalı kaldığını ancak son dönemlerde yapılan yatırımlarla çok geliştiğini ifade etti.
     Akbacakoğlu, Başkent'in yolların kesiştiği bir noktada bulunduğunu belirterek, Ankara'ya karayoluyla gelen yolcu sayısının festivalin başlamasıyla 50 bin kişiden 70 bine yükseldiğini kaydetti.
     Ankara Shopping Fest başladığından beri TCDD'dan aldıkları bilgiler doğrultusunda Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir ve Konya'dan gelen yolcu sayısında yüzde 35 artış olduğunu dile getiren Akbacakoğlu, Konya ve Eskişehir başta olmak üzere Kayseri, Çorum ve Çankırı'dan Ankara'ya müşterilerin gelmeye başladığını, hatta Kars ve Ağrı'dan bile alışveriş festivali indirimlerinden yararlanmak için gelenler olduğunu söyledi.
     Akbacakoğlu, festival ile alışveriş merkezlerinin canlandığını, caddelere hareket geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
     "Alışveriş festivali bizim cirolarımızı yüzde 38-50 civarında artırdı. İndirime giren firmaların hepsi güzel iş yapıyorlar. Mağazamızda ikinci ürün alana yüzde 50 indirim yapıyoruz. Ayrıca festivale özel olarak Turkcell ile anlaştık. Turkcell hattı kullanan müşterilerimiz cep telefonuna gönderilen şifre ile yüzde 20 indirim hakkı kazanıyorlar. Biz çok mutluyuz, çok heyecanlıyız. İlk defa olmasına rağmen beklediğimizin üzerinde bir satış performansı gerçekleşiyor. Satışlarda müşterilerin alışveriş tercilerini festival için ertelemiş olduklarını gördük. Biraz önce bir alışveriş merkezinin müdürü ile görüştüm, 'Ağabey yabancılar var' diyor. Makedonya'dan Arnavutluktan, Azerbeycan, Kazakistan, Romanya'dan gelen müşteriler var..."
    
     -"Minibüs esnafı bile indirim yaptı"-
    
     Mehmet Akbacakoğlu, perakende sektörünün Türkiye'nin dinamikleri içerisinde çok hızlı büyüdüğünü belirterek, 2010 yılında 161 milyar dolar olan sektör cirosunun 2011'de 175 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.
     Sektördeki bu yükselişin önemli lokomotiflerinden birisinin de yerel zincirler olduğunu belirten Akbacakoğlu, Ankara Alışveriş Festivali'nin sadece ulusal değil yerel dinamiklere sağlayacağı katkının da çok önemli olduğunu söyledi.
     Akbacakoğlu, Ankara'nın müşterisinin tutucu olduğunu ve fiyatları takip ettiğini dile getirerek, bu sebeple festivaldeki indirimlerin Ankaralı'ların dikkatini çektiğini ve satışların yükseldiğini bildirdi.
     Ankara esnafı ile indirim sözleşmeleri yaptıklarını anlatan Akbacakoğlu, daha önce "ben katılmayacağım" diyen esnafların şimdi kendilerini arayıp Ankara Alışveriş Festivali'ne katılmak için başvurmak istediklerini belirtti.
     Festivale 40 bin esnaf, 5 bin taksici ve 7 bin 500 minibüs esnafının destek verdiğinin altını çizen Akbacakoğlu, "Minibüs esnafı ilk defa fiyatlarında indirim yaptılar, ücretleri 2 liradan 1,75'e indirdiler" dedi.
    
     -"Herkesin elinde poşetler..."-
    
     Ekol Mağaza Müdürü Osman Dursun da Alışveriş Festivali ile mağazaya giren müşteri sayısında artış olduğunu belirterek, özellikle hafta sonunda satışların yüzde 30 civarında arttığını söyledi.
     Mağazaya alışveriş yapmak için gelen Yeliz Önal ise, Eskişehir'den Ankara'ya alışveriş festivalinden yararlanmak için geldiğini belirterek, "Ankara çok eğlenceli, günlük güneşlik, herkes alışveriş yapıyor, herkesin elinde poşetler... Ürünleri de beğendim. Mesela bu ürünü alacağım. Bu zamanda, sezonda, bu kadar indirim bile gayet iyi... Festival olduğu için spor malzemeleri de alabilirim. Tatile gideceğim mayo da alabilirim" diye konuştu.
     Kızılay'da Kozmetik ürünleri satan bir mağazanın çalışanı Aygül Uyan da festival ile birlikte satışların arttığını, özellikle yaz tatili için güneş kremlerinin satışında bir artış olduğunu söyledi.
     Bir ayakkabı mağazasından alışveriş yapan memur emeklisi olduğunu ifade eden vatandaş da her zaman alışveriş yaptıkları mağazadaki fiyatlarda yüzde 50 indirimin olduğunu ve bundan çok memnun olduklarını dile getirdi.
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir