TÜİK'ten temel yıl güncellemesi -Sanayi Üretim Endeksi 8 Mart 2013'te, Sanayi Ciro Endeksi ise…

  • Yazı boyutu
TÜİK'ten temel yıl güncellemesi
  -Sanayi Üretim Endeksi 8 Mart 2013'te, 
  Sanayi Ciro Endeksi ise…

TÜİK'ten temel yıl güncellemesi -Sanayi Üretim Endeksi 8 Mart 2013'te, Sanayi Ciro Endeksi ise 12 Mart 2013'te güncellenecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı, endekslerin yeni yöntemlere göre daha güncel ağırlık yapıları ile yeniden hesaplanacağını, bu kapsamda Sanayi Üretim Endeksi'nin 8 Mart 2013'te, Sanayi Ciro Endeksi'nin ise 12 Mart 2013'te güncelleneceğini bildirdi.
     TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, ekonomide meydana gelen yapısal değişiklikleri endekslere yansıtabilmek için sonu 0 ve 5 ile biten yılların, temel yıl olarak belirlendiği ve endekslerin yeni yöntemlere göre daha güncel ağırlık yapıları ile yeniden hesaplandığı hatırlatılarak, bu nedenle Kısa Dönemli İş İstatistikleri kapsamındaki 2005 temel yıllı endekslerinin 2010 temel yıllı olarak yeniden hesaplandığı belirtildi.
     Bu kapsamda ilk olarak Sanayi Üretim Endeksi'nin yarından itibaren, Sanayi Ciro Endeksi'nin ise 12 Mart 2013 tarihinde güncelleneceğine yer verilen açıklamada, diğer endekslerin 2010 temel yıllı güncellemelerinin Ulusal Veri Yayımlama Takvimi'ne göre yapılacağı kaydedildi.
     Yeni hesaplanan 2010 temel yıllı endekslerin, karşılaştırabilirliğinin sağlanması amacıyla 2005 yılına kadar geri çekileceği, yayımlanacak haber bültenlerinde bu serilerin kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
     "Sanayi Üretim Endekslerinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış serilerin kapsamı da genişletilmiştir. Daha önce hesaplanan endekslere ilave olarak, ikili ekonomik faaliyet bazındaki endeksler ile Ana Sanayi Grupları (MIGs) endeksleri ilave edilmiştir. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırma işlemlerinde yöntem değişikliğine gidilmiştir. Doğrudan hesaplama yöntemi yerine dolaylı hesaplama yöntemi kullanılmıştır. Bir başka deyişle ikili ekonomik faaliyet bazında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endekslerin ağırlıkları ile genel endekse ulaşılabilecektir.
     Sanayi Üretim Endeksinin yıllık değişimleri takvim etkisinden arındırılmış serilerden, aylık değişimleri ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış serilerden hesaplanmıştır. Sanayi Ciro Endeksi ile birlikte yayımlanan, Sanayi Sipariş Endeksi öncü gösterge olma beklentisini karşılayamadığı için uluslararası uygulamalarla paralel bir şekilde üretimi durdurulmuştur."
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir