TÜİK'in İşgücü Maliyeti Endeksi

  • Yazı boyutu
TÜİK'in İşgücü Maliyeti Endeksi

2012 yılı birinci döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, saatlik işgücü maliyeti endeksi yüzde 8,9, saatlik kazanç endeksi ise yüzde 9,3 arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi 2012 yılı birinci döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 8,9, saatlik kazanç endeksi ise yüzde 9,3 arttı.
     Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı "İşgücü Maliyeti Endeksi" 2012 yılı birinci dönem sonuçları yayımlandı.
     Buna göre, kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılı birinci döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 arttı.
     Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının, sanayi sektöründe yüzde 9, inşaat sektöründe yüzde 7,4 ve hizmet sektöründe yüzde 9,2 olduğu görüldü.
     Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2012 yılı birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 17,1 ile Madencilik ve Taş Ocaklığı sektöründe gerçekleşti.
    
     -Saatlik kazanç endeksinde yüzde 9,3 artış-

    
     Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2012 yılı birinci döneminde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 arttı. Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının sanayi sektöründe yüzde 9,5, inşaat sektöründe yüzde 7,4 ve hizmet sektöründe ise yüzde 9,4 olarak gerçekleştiği gözlendi.
     Saatlik kazanç endeksinde 2012 yılı birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 16,5 ile madencilik ve taş ocaklığı sektöründe oldu.
     İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi 2012 yılı 1. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 arttı. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde, sanayi sektöründe yüzde 7, inşaat sektöründe yüzde 7,5 ve hizmet sektöründe yüzde 8,3 oranlarında yıllık artış gözlendi.
     Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2012 yılı 1. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 20,6 ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektöründe oldu.


Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir