TÜİK'in İşgücü Maliyeti Endeksi -Saatlik işgücü maliyeti endeksi bu yılın 2. döneminde geçen…

  • Yazı boyutu
TÜİK'in İşgücü Maliyeti Endeksi
  -Saatlik işgücü maliyeti endeksi bu yılın 2. döneminde
  geçen…

TÜİK'in İşgücü Maliyeti Endeksi -Saatlik işgücü maliyeti endeksi bu yılın 2. döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, bu yılın ikinci döneminde 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı.
     Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı, "İşgücü Maliyeti Endeksi"nin ikinci dönem (Nisan, Mayıs, Haziran) verileri açıklandı.
     Buna göre, kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı.
     Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki yıllık artış oranı, sanayi sektöründe yüzde 10,8, inşaat sektöründe yüzde 5,7 ve hizmet sektöründe yüzde 10,8 oldu.
     Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2012 yılı 2. döneminde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 21 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe gerçekleşti.
    
     -Saatlik kazanç endeksi
    
     Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi, 2012 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 arttı.
     Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 10,7, inşaat sektöründe yüzde 5,6 ve hizmet sektöründe ise yüzde 12,2 oldu.
     Saatlik kazanç endeksinde 2012 yılı 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 22,3 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe görüldü.
    
     -Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi
    
     İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerinde saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bu yılın 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 artış gösterdi.
     Endeks değeri sektörel ayrımda incelendiğinde; sanayi sektöründe yüzde 11,6, inşaat sektöründe yüzde 6,2 ve hizmet sektöründe yüzde 4,4 oranlarında yıllık artış gözlendi.
     Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, bu yılın ikinci 2. döneminde 2011'in aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 35,3 ile madencilik ve taşocakçılığı sektöründe oldu.
     TÜİK'in üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı "İşgücü Maliyeti Endeksi" ile ücretli çalışan istihdam etmenin işverene saat başına maliyetindeki değişim nominal olarak ölçülüyor. İşgücü maliyetinin temel bileşenleri, kazanç ve kazanç dışı (işverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemeleri) işgücü maliyetinden oluşuyor.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir