TÜİK Başkanı Birol Aydemir: (2) -"Turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı düşürücü…

  • Yazı boyutu
TÜİK Başkanı Birol Aydemir: (2)
  -"Turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı 
  düşürücü…

TÜİK Başkanı Birol Aydemir: (2) -"Turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı düşürücü etkisi 2,2 milyar dolar" -"Biz turizm istatistiklerini rakamları iyi göstermek için değiştirmedik. Biz metodolojik olarak bir eksikliğimizi giderdik" -"Kurum olarak biz, rakamın ne çıktığı ile ilgilenmeyiz. Biz, doğru bir metodoloji ile doğru bir veriyi zamanlı olarak tutarlı üretip üretmediğimize bakarız" -"Yoksa enflasyon, turizm gelirleri veya milli gelir düşük çıkmış, yüksek çıkmış gerçekten buna bakmayız bile. Biz sadece metodolojimiz doğru mu- Eksikliğimiz var mı- Bunlara bakarız"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı düşürücü etkisinin 2,2 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Aydemir'in gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu toplantıda, "Turizm İstatistiklerinde Güncelleme" ve "Nüfus Projeksiyonları" konuları da ele alındı.
     Burada konuşan Aydemir, ürettikleri 130 başlık altındaki temel istatistikleri, Avrupa Birliği Eurostat'a göndermek durumunda olduklarını söyledi. Onların da verileri metodolojisi, zamanlılığı, kapsamı, veri kaynağı, tutarlığı gibi konularda incelediklerinin altını çizen Aydemir, "Yani biz 'kendimiz istediğimiz gibi metodolojiyi değiştirdik, dönemini değiştirdik, böyle yaptık', böyle bir yetkimiz yok bizim. Çünkü biz Eurostat'ın temel kurallarına uymak zorundayız" diye konuştu.
     Bazen metodolojiyi değiştirdiklerini dile getiren Aydemir, şöyle devam etti:
     "Metodolojiyi değiştirdiğimiz vakit, 'ya işte TÜİK rakamları iyi göstermek için metodolojiyi değiştirdi'. Mesela bugün turizm istatistiklerini açıklıyoruz. Biz turizm istatistiklerini rakamları iyi göstermek için değiştirmedik. Biz metodolojik olarak bir eksikliğimizi giderdik. Yapmamız gerekeni yaptık. Yapmamız gerekenin sonunda rakam X çıkar Y çıkar. Türkiye İstatistik Kurumu olarak biz, rakamın ne çıktığı ile ilgilenmeyiz. Biz, doğru bir metodoloji ile doğru bir veriyi zamanlı olarak tutarlı üretip üretmediğimize bakarız. Yoksa enflasyon, turizm gelirleri veya milli gelir düşük çıkmış, yüksek çıkmış gerçekten buna bakmayız bile. Biz sadece metodolojimiz doğru mu, eksikliğimiz var mı, bunlara bakarız. Bizim yükümlülüğümüz bunlara bakmak zaten."
    
     -'Tüketici güven endeksinde metodoloji değişikliğine gittik'-
    
     Aydemir, istatistik verilere ilişkin kanunun 18. maddesine göre, resmi istatistiklerin üretimi sırasında kullanılacak istatistik yöntemleri, tanımları, sınıflamaları, standartları, ulusal ve uluslararası normlara uygun olarak belirleme zorunluluğu getirildiğine vurgu yaparak, "Bu madde üzerinde başka yorum yapmak bence gerekli değil diye düşünüyorum" dedi.
     Bütün sınıflama ve metodolojiyi uluslararası standartlara göre yapmak durumunda olduklarını belirten Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bugün herhangi bir veriyi alın ki uluslararası standardı olmasın. Ödemeler dengesinden, milli gelirden, işgücünden, sanayi üretiminden, yoksulluğundan, bütün istatistiklerde uluslararası kuruluşların ya Avrupa Birliği, OECD, BM, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü'dür, hepsinin bir kuralları var. Hatta ve hatta Avrupa Birliği'nde, ben size şunu söyleyeyim soruların şekline bile karar veriliyor. 'Bu soruları soracaksın, bu şekilde soracaksın' diyor. Mesela tüketici güven endeksini biz değiştirdik. Orada tamamen metodoloji değişikliğine gittik ve AB'ye yüzde 100 uyumlu bir hale getirdik."
    
     -"IMF hatanın kendilerinden kaynaklandığını kabul edip gitti"-
    
     Aydemir, TÜİK olarak asıl yapmak istediklerinin bu standartlarda üretip yayınladıkları verilerin ne dediğinin tartışılması olduğunu dile getirerek, "Biz de maalesef şunu görüyoruz, üzülüyoruz. Verinin nasıl üretildiği, verinin ne dediğinden daha fazla tartışılıyor. Halbuki verinin ne dediği konusunda daha fazla zaman harcamamız gerekir diye düşünüyorum. Bizim derdiğimiz ürettiğimiz verilerin kullanılmasıdır. Ürettiğimiz bütün istatistiklerin metodolojisi konusunda Eurostat'ın, IMF'nin incelemelerine tabiyiz" diye konuştu.
     İstatistikler güvenilirliği konusunda IMF'den de bir örnek veren Aydemir, şunları kaydetti:
     "IMF, geçen yıl bizim milli gelirdeki mevsimsel düzeltme konusunda hata yaptığımızı düşünmüş. IMF Türkiye Temsilcisi geldi 'sizin hata yaptığınızı düşünüyoruz' dedi. Bunu da sıkılarak söyledi. Ben de 'uzmanlarınız var, gönderin bakalım' dedim. Bu iş için uzmanlar geldi IMF'den. Geldiler, incelediler ve sonuçta kendilerinden kaynaklanmış olduğunu kabul edip gittiler. Hiçbir şey değiştiremeden sonunda 'doğru yapıyorsunuz' deyip gittiler."
     Aydemir, verilerin toplamasında ise sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, "Bizim il düzeyinde milli gelir üretmemizi beklemeyin. Üretemeyiz çünkü mümkün değil. Çünkü biz hangi ilde hangi işletme var, kaç kişi çalıştırıyor, ne kadar üretim yapıyor, bu bilgiye sahip değiliz ki. Bu bilgiye sahip olmadan bizim il düzeyinde milli geliri nasıl verebiliriz ki-" diye konuştu.
    
     -"2 milyar 170 milyon dolar cari açığı düzeltecek turizm geliri oluşuyor"-
    
     Birol Aydemir, Türkiye'nin istatistik yapısını toplu olarak iyileştirmeden tek başına TÜİK'i iyileştirerek belirli bir noktaya gitmenin çok zor olduğunu kaydetti.
     TÜİK'in kadın, gençlik, çevre ve KOBİ'ye ilişkin istatistiklerini bu yıl güncelleyerek devam edeceklerini anlatan Aydemir, bunlara girişimcilik, yaşlar, çocuk ve aile istatistikleri ekleyeceklerini bildirdi.
     Aydemir, turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı düşürücü etkisinin önce 1,7 milyar dolar olduğunu açıkladı. Daha sonra bir düzeltme yapmak istediğini belirten Aydemir, "Turizm gelirlerinde yapılan revizyonların cari açığı düşürücü etkisi 1,7 milyar dolar değil 2,2 milyar dolar" dedi.
     TÜİK Başkanı Aydemir, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Yurt dışından buraya turist getiren acentelere anket yaptık dört dönem. 'Yerli ulaşım aracı kullandığında Türkiye'ye kalan oran ne, yabancı ulaşım aracı kullandığınızda kalan oran ne' bütün bunları sorduk. Bunları sorup Türkiye'ye paket turdan kalan payı bulduk. Bu yüzde 40 olarak belirlenmiş. Zaten tartışma buradan başlamış ve Türkiye'ye daha fazla kaldığı belirtilmiş. Paket turla getirdiğiniz her kişiden aldığınız her 100 liranın 40 lirası bu ülkede kalıyor varsayımı ile turizm geliri hesaplanıyordu. Bu 2001 yılındaki bir hesaplamaya dayanıyordu. Biz bunu karar verecek halimiz yok. Bütün verileri aldık ve yeni bir paket tur oranı hesapladık. Şu anda ortalamada her paket turdan elde edilen 100 liranın 54 lirası bu ülkede kalıyor, 46 lirası dışarıda kalıyor. 2 milyar 170 milyon dolar cari açığı düzeltecek bir turizm geliri oluşuyor."
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 223 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir