TÜİK Başkanı Birol Aydemir:(2) -"Verilere müdahale ediliyor, işsizliği düşürmek için şöyle…

  • Yazı boyutu
TÜİK Başkanı Birol Aydemir:(2)
  -"Verilere müdahale ediliyor, işsizliği düşürmek için
  şöyle…

TÜİK Başkanı Birol Aydemir:(2) -"Verilere müdahale ediliyor, işsizliği düşürmek için şöyle yapılıyor veya enflasyonu düşürmek için böyle yapılıyor' diye sık sık yazılar çıkıyor. Bunların hiçbirinin doğru olmadığını kesinlikle söyleyebilirim" -"Ben 15-16 aydan beri başkanım. Bana herhangi bir istatistik konusunda erken vermek, 'şu şekilde açıkla, bu şekilde kullan' şeklinde hiç bir yerden ne bir talimat geldi ne de bırakın talimatı tavsiye bile gelmedi"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, "Verilere müdehale ediliyor, işsizliği düşürmek için şöyle yapılıyor veya enflasyonu düşürmek için böyle yapılıyor' diye sık sık yazılar çıkıyor. Bunların hiçbirinin doğru olmadığını kesinlikle söyleyebilirim" dedi.
     Aydemir, TÜİK'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de Avrupa Birliği sürecinin getirdiği en önemli kurumsal değişimin Türkiye İstatistik Kurumu'nda olduğunu düşündüğünü belirtti.
     Resmi istatistik ilkelerinin Türkiye İstatistik Kanunu'nda yer aldığını hatırlatan Aydemir, bu ilkelerin bazılarını çok iyi uyguladıklarını, kimisinin uygulamasında ise eksikliklerinin olduğunu ifade etti.
     Aydemir, bu ilkeler arasında yer alan mesleki bağısızlık ve şeffaflık ilkelerinin altını çizerek, resmi istatistiklerin kalitesinin geliştirilmesi için istatistiklerin, güvenilirlik, tutarlılık, tarafsızlık, istatistiki gizlilik, güncellik ve şeffaflık ilkelerine göre hazırlandığını vurguladı.
     Kanundaki "Programın uygulanmasında kurum çalışanları ile diğer uygulayıcı birimlere, veri kaynakları, istatistiki yöntem ve süreçlerinin seçimi, dağıtımın içerik şekil ve zamanı ve istatistiki gizliliğin uygulanması başta olmak üzere başka bir konuda talimat verilmez" maddesine dikkati çeken Aydemir, "Verilere müdahale ediliyor, işsizliği düşürmek için şöyle yapılıyor veya enflasyonu düşürmek için böyle yapılıyor' diye sık sık yazılar çıkıyor. Bunların hiçbirinin doğru olmadığını kesinlikle söyleyebilirim" diye konuştu.
    
     -"Ne bir talimat geldi ne de tavsiye"-
    
     Aydemir, kanun ile birlikte kurumda teknik ve mesleki bağımsızlığın yanında idari bağımsızlığın da sağlanmış durumda olduğunu belirterek, ilgili maddelere göre, başkanın 5 yıl için atandığını ve atanma şartlarını kaybetmediği sürece, sağlık problemi olmadığı sürece başkanın görevden alınamadığını bildirdi.
     Bu kanunun şimdiki hükümetten çıktığına dikkati çeken Aydemir, "Ben 15-16 aydan beri başkanım. Bana herhangi bir istatistik konusunda erken vermek, 'şu şekilde açıkla, bu şekilde kullan' şeklinde hiç bir yerden ne bir talimat geldi ne de bırakın talimatı tavsiye bile gelmedi" dedi.
     Aydemir, süregelen çalışmaları hakkında bilgi vererek, eğitim stratejisi, insan kaynakları stratejisi, iletişim stratejisi ve bilişim stratejisi üzerinde çalıştıklarını, bunları birkaç ay içerisinde hayata geçirebileceklerini ifade etti.
     Kurumsallaşmayı artırmak istediklerinin altını çizen Aydemir, yapacakları çalışmaları stratejilere dayandırmak istediklerini belirtti.
    
     -"Büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum"-
    
     Birol Aydemir, 3 Aralık 2012 tarihinde açıklanan enflasyon verileri ve 15 Ocak'ta açıklanan Hane Halkı İşgücü istatistiklerinde yapılan hataların ardından yapılan haberlerin bazılarına çok üzüldüğünü belirterek, "Büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çok yanlış yorumlar ve çok yanlış öneriler veya bilgilerle hareket edildi"dedi.
     Yeniden yapılanma sürecinde daire sayısını artırdıklarını ifade eden Aydemir, "11 olan teknik daire sayısını 16'ya çıkardık. Bu dairelere atamalar yaptık. Bu atamalarda vekaletle atama çok olduğu için hataların buradan kaynaklandığına dair yorumlar yaptılar. Gerçekten çok üzüldüm. Bunun erken açıklamayla bağlantı kurulması gerçekten manidardır" diye konuştu.
     Aydemir, kurumun hiç bir şeyi tesadüfen veya aklına geldiği gibi yapmadığını belirterek, kurumun hep ilke ve standartlarıyla hareket ettiğini söyledi.
     İstatistik Konseyi'ne yeni üyeler katıldığını dile getiren Aydemir, bir sonraki İstatistik Konseyi toplantısının 28 Mart'ta olacağını bildirdi.
     İstatistikte kalite konusunu diğer kurumlara da yaymak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Aydemir, 64 kurumda durum tespiti yapıldığını, kurumların 24'ünün istatistik birimi olmadığını söyledi.
    
     -"Aynı dili kullanmak için, aynı sınıflandırma kullanılmalı"-
    
     Aydemir, istatistik sisteminin iyileştirilmesi gerektiğini, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Gümrük ve Ticaret Bakanılığı'nın dahil olduğu 9 kurum ile beraber "NACE" isimli uluslararası ekonomik sınıflandırma yaptıklarını dile getirdi.
     Ortak dili kullanmak için aynı sınıflandırmanın kullanılması gerektiğini belirten Aydemir, "Bundan sonra bütün kamu kurumları bu sınıflandırmayı kullanırsa, 'ayakkabı sektöründe kaç işletme var' ve 'kaç kişi çalışıyor' denildiğinde Maliye'den alınan veri de, SPK'dan alınan veri de, TOBB'dan alınan veri de aynı olması lazım" diye konuştu.
     Aydemir, yapılan çalışma sonrasında kimin hangi sektöre gireceğinin net bir şekilde belli olduğunu vurguladı.
    
     -Ölüm bildirim sisteminde düzenleme-
    
     Aydemir, ölüm bildirim sisteminin de yeniden düzenlendiğine işaret ederek, eski sistemde bir ölüm olduğunda 4 form düzenlendiğini ve ayrı ayrı kurumlara verilmek zorunda olduğunu hatırlattı.
     Dünya Sağlık Örgütü'nün bu istatistikleri takip ettiğini ve eski sistemde TÜİK'in bu istatistikleri yaklaşık 2 yıl geç açıklamak zorunda kaldığını belirten Aydemir, bu sistemi baştan aşağı değiştirdiklerini, bütün hastanelerde ölüm formlarının elektronik sistemde yazılmaya başlandığını söyledi.
    
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir