TÜİK Başkanı Aydemir: -"Bizim tanınırlığımız ve güvenilirliğimizde gazetecilerin yaptığı…

  • Yazı boyutu
TÜİK Başkanı Aydemir:
  -"Bizim tanınırlığımız ve güvenilirliğimizde
  gazetecilerin yaptığı…

TÜİK Başkanı Aydemir: -"Bizim tanınırlığımız ve güvenilirliğimizde gazetecilerin yaptığı haberler önemli yer tutuyor"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, "Bizim tanınırlığımız ve güvenilirliğimizde gazetecilerin yaptığı haberler önemli yer tutuyor" dedi.
     Anadolu Ajansı Finans Muhabirliği Sertifika Programı'na katılan öğrencileri makamında kabul eden Aydemir, öğrencilere kurum hakkında bilgi verdi.
     TÜİK'in kök itibariyle Osmanlı'nın kuruluşuna kadar gittiğini anlatan Aydemir, kurumun 1389 tarihinden itibaren faaliyette bulunduğunu ancak her dönem isim ve yapı değişikliğine uğradığını söyledi.
     Aydemir, kurumun 5429 sayılı kanun ile 2005 yılında TÜİK adını aldığını belirterek, "TÜİK hem Türkiye'deki istatistiklerin toplanmasında ve yayınlamasından sorumlu hemde Türkiye'deki istatistik sisteminin koordinasyonundan sorumlu" diye konuştu.
     TÜİK'in teşkilat yapısını hakkında bilgiler veren Aydemir, kurumun merkez teşkilat ve 26 bölge müdürlüğünden oluşan bir yapıya sahip olduğunu ifade etti.
     Aydemir, bölge müdürlüğünden oluşan taşra teşkilatının, ulusal düzeydeki sayım ve araştırma faaliyetlerinde sorumluluk bölgesine ait verilerin derlenmesi, değerlendirilmesi, kalite kontrolü, analizi ve merkeze aktarımı ile bölgesel istatistiklerin alt yapısını oluşturmakla ve üretmekle görevli olduğunu kaydetti.
    
     -"İlkeleriniz olsun"-
    
     Gazeteci adaylarına tavsiyelerde de bulunan Aydemir, toplumu doğru bilgilendiren ve kamuoyunda spekülasyonların dışında anlamlı tartışmalar oluşturacak haberlerin ülkenin gelişmesine katkıda bulunacağını vurguladı.
     Kurumların güvenilirliğini gazetecilerin yaptığı haberlerin etkilediğine dikkati çeken Aydemir, "Her meslekte olduğu gibi ilkeleriniz olsun ve bu ilkeleri haber uğruna, yani mesleğiniz uğruna bir kenara bırakmayın. Kurumlar böylelikle vatandaşlar tarafından daha fazla ciddiye alınır. Bizim tanınırlığımız ve güvenilirliğimizde gazetecilerin yaptığı haberler önemli yer tutuyor. Siz gazeteciler, görevinizi iyi yaparsanız toplum olarak hep birlikte daha ileriye doğru gidebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir