TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral: -"Tüm olumlu gidişata karşın, ölçek ekonomisi Türkiye-nin…

  • Yazı boyutu
TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral:
  -"Tüm olumlu gidişata karşın, ölçek ekonomisi
  Türkiye-nin…

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral: -"Tüm olumlu gidişata karşın, ölçek ekonomisi Türkiye-nin önünde engel oluşturuyor"

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral, tüm olumlu gidişata karşın ölçek ekonomisinin Türkiye ekonomisinin önünde engel oluşturduğunu belirtti.
     Yapılan yazılı açıklamada Güral, Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğüne ve dünyadaki konumunu giderek kuvvetlendirdiğine işaret ederek, "Tüm olumlu gidişata karşın, ölçek ekonomisi Türkiye ekonomisinin önünde engel oluşturuyor" dedi.
     Dünya ölçek sıralamasında değerlendirildiğinde Türkiye'deki büyük firmaların sayısal olarak gerilerde kaldığını aktaran Güral, "Türkiye geneline baktığımızda ise KOBİ işletmelerin sayısının 1 milyon 275 bin adet ile Türkiye'nin yüzde 98'ini oluşturduğunu görüyoruz. KOBİ'ler sahip oldukları 8 milyon toplam çalışan sayısıyla Türkiye'nin yüzde 80'ini oluşturuyor. Bu tablo, Türkiye'nin ölçek ekonomisi anlamında yaşamakta olduğu gerçeği en açık biçimde ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.
    
     -"KOBİ'lerimiz gözlerini Afrika'ya çevirmeli"-
    
     Afrika ülkelerinin mevcut sanayi kuruluşlarını taşıyacak güvenli partner ülkeler aradığına ve Afrika'nın arayışına yanıtın Türkiye olduğuna dikkati çeken Güral, bu potansiyelin sahiplenilmesi için KOBİ'lere gözlerini Afrika'ya çevirmeleri tavsiyesinde bulundu.
     Global oyuncu olmanın artık bir zorunluluk olduğuna ve Afrika'nın sunduğu fırsatlara değinen Güral, şunları kaydetti:
     "Günümüzde yükselen değer Afrika kıtasıdır. 40 yıl önceki Türkiye fırsatları, bugün Afrika için geçerlidir. Ülkeler büyüyor, gelirleri artıyor ama üretimleri çok az. İster mal satmaya gidelim, ister yatırım yapmaya... Belki önce satmaya başlarsınız ve ülkelerin ticari kültürlerini öğrenirsiniz, sonra da yatırım yaparsınız. 'Türkiye'de kazanılan para Türkiye'de yatırıma dönüşmeli' söylemlerine itibar etmemek gerekir. Türkiye'de tabi ki en yüksek seviyede yatırımı yapmalıyız ama global arenayı da kesinlikle ıskalamamalıyız. Global sistemin parçası olmak için global oyuncu olmak, olmazsa olmaz mecburiyetimizdir."
     Güral, Afrika'nın 33 merkezine Türk Kava Yolları'nın (THY) düzenli sefer gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bu seferlerin üç anlamı var. Birincisi, Türkiye'nin bu ülkelerle ticaret ve yatırımlarını artırdığıdır. İkincisi, Afrika'nın Türkiye'yi benimsediğidir. Üçüncüsü ise Afrika'nın dünya ile bağlantısında köprü olarak Türkiye'yi seçtiğidir" dedi.
     Müteşebbislerin Afrika'yı çok önemsemeleri gerektiğini vurgulayan Güral,"Kazan-kazan anlayışıyla hem Afrika ülkelerine kazandırmalı, hem de kendileri kazanmalıdır. Bunların olabilmesi için ölçek ekonomisi konusuna önem vermemiz, işletmelerimizi büyütmemiz olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Tabi ki yalnızca KOBİ'lerimiz değil, büyük işletmelerimizin de global ölçeklerde yer almalarını sağlayacak çalışmalar yapmasını bir zorunluluk olarak görmekteyiz. Sloganımız 'güçlü ekonomi, güçlü Türkiye' olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir