TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Midyat'ta -TÜGİAD Başkanı Yücelen: "Türkiye'de yeni fikir, süreç,…

  • Yazı boyutu
TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Midyat'ta 
  -TÜGİAD Başkanı Yücelen:  "Türkiye'de yeni fikir, süreç,…

TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Midyat'ta -TÜGİAD Başkanı Yücelen: "Türkiye'de yeni fikir, süreç, buluş ve ürün geliştirme süreçleri son yıllarda artan oranda desteklenmeye başlasa da yenilikçi ve yaratıcı girişimciler yeterince desteklenemiyor"

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, "Türkiye'de yeni fikir, süreç, buluş ve ürün geliştirme süreçleri son yıllarda artan oranda desteklenmeye başlasa da yenilikçi ve yaratıcı girişimciler yeterince desteklenemiyor" dedi.
     Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Midyat'ta basın toplantısı düzenledi.
     Kasr-i Nehroz Oteli'nde düzenlenen toplantıda konuşan TÜGİAD Başkanı Yücelen, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan hızlı bir gelişim ve dönüşüm süreci içinde olduğunu söyledi.
     Yücelen, yenilikçi yaklaşıma açık olan ülkelerde yeni girişim gerçekleştirme oranının yüzde 50 olduğunu ifade ederek, ekonomik gelişmenin ve kalkınmanın kaynağında yenilik olduğunu belirtti.
     Her buluşun bir yenilik anlamına da gelmediğine dikkati çeken Yücelen, şöyle konuştu:
     "Bir buluşun yenilik olabilmesi için hayata geçirilmesi gerekir. Bunu da girişimci sağlayacaktır. Yenilikçi yaklaşıma açık ülkelerde, ABD de dahil, yeni girişim gerçekleştirme oranı yüzde 50 seviyesindedir. Dünya genelinde girişimciler yeni iş girişiminde bulunmanın her geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 daha zor olduğu görüşündeler. Türkiye'de yeni fikir, süreç, buluş ve ürün geliştirme süreçleri son yıllarda artan oranda desteklenmeye başlasa da yenilikçi ve yaratıcı girişimciler yeterince desteklenmiyor. Yeni fikir, süreç ve buluşların artan oranda desteklenmesinin nedeni uygulama ve hayata geçirilme aşamasında girişimcilerin ihtiyaç duydukları desteklerden yoksun olmalarıdır. Bunların başında da yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı gelmektedir. Türkiye'de mevcut devlet destekleri belirli bir yatırım gerçekleştirebilecek sermaye, teminat ve kredibilite birikimine sahip olan yatırımcıları desteklemektedir."
    
     -"Girişimcilik Kurulu" kurulması önerisi-
    
     Yücelen, TÜGİAD olarak hazırladıkları çalışmada, desteklenecek sektörlerin ve konuların tespiti, başvuru kriterlerinin belirlenmesi ve başvuruların desteklenerek karara bağlanması için, "Girişimcilik Kurulu" kurulmasını önerdiklerini söyledi.
     Bu kanunun çıkması halinde yeni fikir, süreç, buluş ve ürünleri yenilikçi, yaratıcı ve katma değer yaratan girişimcilerin hayata geçirerek ekonomiye büyük katkı sağlamış olacağına dikkati çeken Yücelen, "Böylece bir anlamda gerçek girişimciler de artık desteklenir hale gelecektir. Girişimcilik konusunda ülkemizde yürütülen yoğun faaliyetler bir izleme ve kayıt sistemi ile analiz edilebilecektir" diye konuştu.
     TÜGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri toplantının ardından Midyat'taki tarihi ve turistik yerleri gezdi.
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir