TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen: -"Dış ticaret açığını küresel Türk markaları kapatır"

  • Yazı boyutu
TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen:
  -"Dış ticaret açığını küresel Türk markaları kapatır"

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen: -"Dış ticaret açığını küresel Türk markaları kapatır"

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, dış ticaret açığını küresel Türk markalarının kapatacağını kaydetti.
     Bugün açıklanan dış ticaret rakamlarını değerlendiren Yücelen, dış ticaret açığının düşürülmesi için ihracatçıların uzun vadeli finansman ihtiyacının giderilmesi gerektiğini belirtti.
     Yücelen, katma değeri yüksek Türk markalarının dış ticaret açığına karşı en büyük silah olduğunu vurgulayarak, 12 aylık kümülatif dış ticaret açığının temmuz ayında, Nisan 2010'dan bu yana görülen en sert gerilemeyi kaydettiğini ve yüzde 6,5'lik düşüşle 93,3 milyar dolar seviyesine kadar gerilediğini anımsattı.
     Temmuz ayı dış ticaret rakamlarının, özellikle son dönemde yapılan çalışmalarla ihracatın ilerlemekte olduğunu gösterdiğine işaret eden Yücelen, şunları kaydetti:
     "Geçen yılın aynı dönemine göre enerji açığı 9,3 milyar dolar artarken, enerji dışı dış ticaret açığı 45,8 milyar dolar azaldı. Enerji açığının tarihi rekor seviyesine çıkmasından dolayı, her ne kadar bu alanda çalışmalar yapılsa da hem nihai tüketici hem de sanayiciler açısından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Konunun tüm yönleriyle değerlendirilmesinin, ülke ekonomisi için elzem olduğu görülüyor. Enerji açığının önümüzdeki süreçte geçmişte olduğu gibi ülke ekonomisinin gelişmesinin önündeki en büyük engel olacağını düşünüyoruz.
     TÜGIAD olarak, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin desteklenmesinin önemine dikkat çekiyoruz. Katma değeri yüksek ve markalaşma imkanı olan sektörlerde faaliyet gösteren Türk girişimcilerinin, ihracat yaptıkları bölgelerin çeşitlendirilmesi için desteklenmesi ve uzun dönemli finansman ihtiyacının giderilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Dış ticaret açığının ve dolayısıyla ülke ekonomisinin geleceği dünyaca tanınan Türk markalarındadır."
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir