TÜGİAD Genel Başkanı Yücelen, Meksika Cumhurbaşkanı ile görüştü -"Her iki ülkenin de karşılıklı…

  • Yazı boyutu
TÜGİAD Genel Başkanı Yücelen, Meksika Cumhurbaşkanı ile görüştü
  -"Her iki ülkenin de karşılıklı…

TÜGİAD Genel Başkanı Yücelen, Meksika Cumhurbaşkanı ile görüştü -"Her iki ülkenin de karşılıklı olarak birbirine ağır vergi yaptırımları var"

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, "Meksika ile Türkiye'nin karşılıklı olarak birbirine ağır vergi yaptırımları var"dedi.
     G20 Genç Girişimciler Zirvesi'ne katılan ve birçok özel görüşme yapan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon ile görüştü.
     Görüşmede iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 800 milyon dolar olduğunu hatırlatan Yücelen, "Bunun 150 milyon doları Türkiye'nin Meksika'ya ihracatı, 650 milyon doları ise Meksika'nın Türkiye'ye ihracatıdır. Ne yazık ki her iki ülkenin de karşılıklı olarak birbirine ağır vergi yaptırımları var. Siz sayın Cumhurbaşkanı'ndan, ülkenizdeki gümrük vergilerinin azaltılması ve bu sayede Türk ürünlerinin rekabet edilebilir hale gelmesine olanak vermenizi istiyoruz. Ayrıca Meksika'da yatırım yapmak isteyen Türk sanayici ve işadamlarına da gerekli kolaylıkların sağlanmasını talep ediyoruz" dedi.
     Yücelen, Türk iş dünyasının Meksika ile ilgili taleplerini ilettiğini ve iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını da önerdiğini ifade etti. Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, iki ülke arasındaki ticarete ilişkin bütün bu sorunların çok önemli olduğunu söyleyerek gereken ilgiyi göstereceğini açıkladı. Görüşmenin sonunda Yücelen, zirvenin sonuç bildirgesini Meksika Cumhurbaşkanı'na takdim etti.
     Girişimciler Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Meksika'da, en üst düzeyde görüşmelerde bulunarak, iş dünyasını yakından ilgilendiren konularda sözler alan Yücelen, "İnka'larla ticaretin arttırılmasının da yolunu açmış olduk" dedi
     Meksika ile Türkiye arasında 1927 yılında Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasından bu yana diplomatik ilişkilerin aralıksız sürdüğünü hatırlatan Yücelen, "İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin de gelişmesi için Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması gerekiyor. İhracatta yeni pazarlar yaratacak bu anlaşma sayesinde Türk ürünleri uluslararası rekabet şansını daha da yükseltecek. Aynı zamanda iki ülke arasında hafifletilecek vergiler ile birlikte sanayi üretiminde maliyetler düşecek ve ihracat olumlu yönde etkilenecek" diye konuştu.
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir