TÜGİAD'dan Bakan Çağlayan'ın Gümrük Birliği eleştirilerine destek -TÜGİAD Genel Başkanı Ali…

  • Yazı boyutu
TÜGİAD'dan Bakan Çağlayan'ın Gümrük Birliği eleştirilerine destek
  -TÜGİAD Genel Başkanı Ali…

TÜGİAD'dan Bakan Çağlayan'ın Gümrük Birliği eleştirilerine destek -TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen: -"Sayın Bakan Türkiye için inisiyatif aldı, arkasındayız" -"AB'nin ABD ile yaptığı serbest ticaret anlaşması uyarınca kısa sürede zaten adaletsiz durumda olan dış ticaret dengesi daha da bozulma riski taşıyor"

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Gümrük Birliği konusundaki açıklamalarına, "Sayın Bakan Türkiye için inisiyatif aldı, arkasındayız" ifadeleriyle destek verdi.
     TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen, yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Avrupa Birliği (AB) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın Türkiye'ye olumsuz etkileri dolayısıyla Gümrük Birliği'ni tartışmaya açmasına destek verdiklerini belirtti.
     Türkiye için hem 2023 hem de AB tam üyeliği hedeflerinin vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Yücelen, Türkiye'nin 1995 yılında imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasından kaynaklanan tüm engelleyici uygulamalarına rağmen muhteşem bir ekonomik performans sergilediğini ifade etti.
     Türkiye'nin tam üye olmadan AB Gümrük Birliği'ne dahil olan ilk ve tek ülke olduğunu ve Gümrük Birliği imzasıyla Türkiye'nin elinin zayıfladığını dile getiren Yücelen, "Sayın Bakan'ın özellikle serbest ticaret anlaşmaları ile ilgili kaygılarını paylaşıyoruz. Sayın Bakan Türkiye için inisiyatif aldı, arkasındayız" görüşünü paylaştı.
     Yücelen, "TÜGİAD olarak Avrupa'ya tam üyeliği koşulsuz destekliyoruz. Ancak bu sürecin bu şekilde sağlıksız uzaması ülkemize ve ekonomimize zarar veriyor. 2023 hedeflerine hızla koşan bir ülkenin girişimcileri olarak Sayın Bakan'ın, Türkiye'nin serbest ticaret anlaşmalarına taraf olmak da dahil, Gümrük Birliği'nin revize edilmesi gerekliliği konusundaki ifadesini destekliyoruz. AB'nin ABD ile yaptığı serbest ticaret anlaşması uyarınca kısa sürede zaten adaletsiz durumda olan dış ticaret dengesi daha da bozulma riski taşıyor. Bizim bu tepkimize AB ülkeleri de hak veriyorlar, ancak sonuç yok" yorumunu yaptı.
     Türkiye ile aynı gün, 3 Ekim 2005 tarihinde AB üyelik müzakerelerine başlayan Hırvatistan'ın 1 Temmuz'da AB üyesi olacağını hatırlatan Yücelen, "Türkiye'nin Ortadoğu'ya ve Asya'ya açılan kapı olarak kullanılacağı yerde sürecin yokuşa sürülmesine anlam veremediğimiz gibi TÜGİAD olarak Türk işadamlarının maruz bırakıldığı haksız rekabete dur demenin zamanının çoktan geldiğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Yücelen, AB ile bağımlılık değil bağımsızlık bazında işbirliğinin Türkiye'deki işadamlarına yeni ufuklar açacağını da ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir