TÜGİAD Ankara'nın isyanı THY'yi harekete geçirdi -THY, Ankara kalkışlı uçuşlarına ilk etapta…

  • Yazı boyutu
TÜGİAD Ankara'nın isyanı THY'yi harekete geçirdi
  -THY, Ankara kalkışlı uçuşlarına ilk etapta…

TÜGİAD Ankara'nın isyanı THY'yi harekete geçirdi -THY, Ankara kalkışlı uçuşlarına ilk etapta Paris, Londra, Roma, Cidde, Medine ve Kiev'i eklemeye hazırlanıyor -TÜGİAD Ankara Başkanı Aydın: -"İstanbul'da hava trafiği sıkışmış durumda. Ankara, yurtdışı uçuşlarda aktarma merkezi olabilir"

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Başkanı Barış Aydın, Başkent kalkışlı uçuş sayısının artırılması konusunda Türk Hava Yolları (THY) nezdinde yaptığı girişimlerinin sonuç verdiğini ve THY'nin halen 12 olan Ankara kalkışlı yurt dışı uçuş noktasını önce 16'ya, daha sonra da 20'ye çıkarmayı hedeflediğini bildirdi.
     Barış Aydın başkanlığındaki TÜGİAD Ankara'nın yönetim kurulu, Ankara'daki medya kuruluşlarının temsilcileriyle Marriott Otel'de düzenlenen toplantıda bir araya geldi.
     Aydın, yaptığı konuşmada, bir süre önce Ankara kalkışlı yurt dışı uçak seferi sayısının artırılması konusunda yaptıkları girişimin, THY yönetimini harekete geçirdiğini belirtti.
     THY Ankara Satış Müdürü Emrullah Kirişçi'nin, bu konuda görüşmek üzere kendisini ziyaret ettiğini kaydeden Aydın, "Sayın Kirişçi, halen 8 olan Ankara kalkışlı yurt dışı uçak seferi düzenlenen yer sayısını ilk aşamada 16'ya çıkaracaklarını, zamanla da bu sayının 20'ye ulaşacağını ifade etti. Kiev'e yakında sefer başlıyor. Mekke ve Medine için karar çıkmış, Suudi Arabistan'dan izin bekleniyor. Sayın Kirişçi, (Başkentten Başkente) diye bir proje başlatacaklarını, bu proje kapsamında Ankara'dan Paris, Londra ve Roma'ya da direkt seferler konulacağını bildirdi. Arz ve talebe göre diğer destinasyonlar belirlenecek" diye konuştu.
     Atılan bu adım için THY yönetimine teşekkür ettiklerini, ancak yeterli görmediklerini anlatan TÜGİAD Ankara Başkanı Aydın, küresel ekonomide rekabet koşullarının son derece ağırlaştığına dikkati çekti.
     Aydın, Ankaralı genç işadamları olarak rakipleriyle eşit koşullarda yarışmak istediklerinin altını çizerek, Başkentte turizmin gelişmesi, ihracatçı işadamlarının dünya ile entegrasyonu için havayolu ulaşımının hayati önem taşıdığını vurguladı.
    
     -"Ankara ile ilgili hesabı yanlış yapıyorlar"-
    
     Barış Aydın, THY'nin, ticari bir kuruluş olduğunu, yeni bir sefer koyacakları zaman kar-zarar hesabı yapmalarını, bir işadamı olarak bunu doğal karşıladıklarını belirterek, şöyle devam etti:
     "Ancak Ankara ile ilgili bir hesabı yanlış yapıyorlar. Ankara'nın nüfusunu 4,5 milyon olarak hesaplıyorlar. Biz ise bu hesabın yanlış olduğunu onlara aktardık. Eskişehir ve Konya, Yüksek Hızlı Tren hatları ile adeta Ankara ile içiçe duruma geldi. İstanbul'da bir semtten diğerine gitme süresi olan 1,5 saatte bu kentlerden Ankara'ya ulaşmak artık mümkün. Duble yollarla otoyollar modernleşti. Kırıkkale'den Çankırı'dan bir, bir buçuk saatte Ankara'ya gelinir oldu. Yeni Yüksek Hızlı Tren hatları yapılıyor ve ana merkez Ankara olacak. Bunların hepsini alt alta topladığınız zaman ortaya 10-12 milyonluk yolcu potansiyeli çıkıyor."
     İstanbul'da ise hava trafiğinin sıkıştığını, iki havaalanının da yetmez hale geldiğini kaydeden Aydın, TÜGİAD Ankara'nın önerilerini şöyle sıraladı:
     "Bir, Atatürk Havalimanı'nın yükü Esenboğa ile hafifletilsin. Esenboğa, yurt dışı uçuşlarda aktarma merkezi olsun. İki, Ankara kalkışlı, yurt dışı uçuş noktası sayısı en az 50 olsun. Üç, demiryolu ağının Esenboğa ile entegrasyonu bir an önce sağlansın. Demiryolu ile Ankara'ya gelecek insanlar, şehir trafiğine girmeden Esenboğa'ya ulaşsın. Dört, Ankara'yı aktarma merkezi olarak cazip hale getirmek için turizme yönelik projeler üretilsin, bu projeler desteklensin. 49 müzeye sahip Ankara'da bunlardan sadece 5'i ziyaret edilebilmekte. Bu müzeler atıl olmaktan kurtarılsın."
     Aydın, TÜGİAD Ankara olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'den de çok büyük destek aldıklarını sözlerine ekledi.
    
     -Müteahhitlik sektörü de yurtdışına direk uçuş istiyor-
    
     TÜGİAD Ankara Başkan Yardımcısı ve JW Marriott Ankara Yatırımcısı Mansur Özdoğan da Türk müteahhitlik sektörünün yüzde 80'inin Ankara'da bulunduğunu belirterek, Türk müteahhitlerinin 86 ülkede projeleri olduğuna dikkati çekti.
     Özdoğan, Umman'da devam etmekte olan bir projelerinin bulunduğunu belirterek, aktarmalı uçuşların hem maliyet hem de zaman kaybı hem de iş kaybı açısından sorun yarattığını söyledi.
     Ankara'da yeni projelerin başlaması ve bitmesi için harekete geçtiklerini ifade eden Özdoğan, Ankara'nın sağlık turizmi açısından gelişebilmesi için seçim döneminde sözü verilen hastane projelerinin ve termal tesislerin bir an önce bitirilmesi gerektiğini vurguladı.
     Bu projeler için altyapının da hazırlanması gerektiğinin altını çizen Özdoğan, yurtdışına direk uçuşların da bu projeler için önemli olacağını belirtti.
     Özdoğan, yurtdışına direk uçuşların Ankara'ya yatırımı ve turist sayısını da artıracağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir